Menu Zavřít

Testovat na covid by mohli speciálně cvičení psi. Úřady však nejeví zájem, říká autor studie

21. 5. 2021
Zdroj: Search and Rescue Czech Republic
  • Podle české studie mohou speciálně cvičení psi rozpoznat pacienta pozitivního na onemocnění COVID-19

  • Není přitom nutné odebírat žádné vzorky, detekovat nemocné mohou psi pouhým přičichnutím

  • Úřady ani ministerstvo zdravotnictví o tuto skutečnost zatím neprojevily žádný zájem


Psi se v minulosti ukázali jako dobří partneři při hledání pohřešovaných osob či odhalování pašeráků drog. Dnes jsou tato speciálně vycvičená zvířata schopná „vyčenichat“ i řadu vážných nemocí. A jak ukázala česká studie, nápomocná mohou být i při detekci nakažených onemocněním COVID-19. „V únoru loňského roku jsme začali přemýšlet nad tím, zda by mohl pes cítit a rozpoznat onemocnění COVID-19, a to se nám potvrdilo,“ uvádí Gustav Hotový, vedoucí projektu z neziskové organizace Search and Rescue Czech Republic.

Psi rozpoznají nákazu na základě změny pachové signatury. Vycvičit je trvá zhruba měsíc a úspěšnost je více než 94 %. „Každý člověk vydává nějaký pach, který my nemusíme cítit, ale pro psa je snadno rozpoznatelný. Tento pach se během nákazy změní, odborně se tomu říká právě změna pachové signatury, a přesně tento zápach učíme psy identifikovat,“ vysvětluje Hotový s tím, že v České republice nikdo jiný takovýto výzkum neprovádí.

K tomu, aby psi nakaženého koronavirem odhalili, není nutné provádět žádný odběr vzorku nemocného. Infikovaného zvířata poznají i v davu zdravých lidí, a to pouze na základě „přičuchnutí“. „Testování nové metody jsme provedli za velmi přísných hygienických podmínek. Důležité bylo, aby se při detekci nenakazil pes ani další člověk, což se nám podařilo,“ přibližuje Hotový.

Mutace nejsou problém

Nezisková organizace v rámci studie, kterou provádí ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí, Fakultní nemocnicí v Olomouci, Českým červeným křížem a společností VAFO, zkoumala rovněž vliv jednotlivých mutací, a to včetně jihoafrické. „Mutace se nezdá být pro změnu pachové signatury nějak zásadní. Psi také dokázali nemoc detekovat u příznakových i bezpříznakových pacientů,“ říká Hotový a dodává, že stejnou metodou psi umějí odhalit i celou řadu dalších nemocí, kterými se budou zabývat v následující studii.

Podle Hotového a jeho týmu by se testování pomocí vycvičených psů mohlo využívat ve firmách, školách i sociálních zařízeních, kde by doplnilo současné antigenní testy. „Nabízíme novou metodu testování COVID-19, která je rychlejší, přesnější a také levnější než dosud používané testy. Pokud by tuto metodu využila například Policie ČR, která by využila stávající kapacity, mohla by testovat tisíce vzorků s minimálními náklady. Pokud by se rozhodl tuto metodu využít komerční subjekt, mohla by se cena oproti antigenním testům zvýšit, ale hlavní výhodou zůstává vysoká spolehlivost,“ vysvětluje.

Pražští vědci nehledají koronavirus v nose, ale v kanalizaci. Je to levnější a rychlejší
Přečtěte si také:

Pražští vědci nehledají koronavirus v nose, ale v kanalizaci. Je to levnější a rychlejší

O možnosti zapojení psů do testování Hotový úřady již informoval, stále však čeká na jejich vyjádření. Žádnou odpověď zatím nedostal ani ze strany ministerstva zdravotnictví, u kterého před měsícem požádal o výjimku, jakou mají například antigenní testy a díky níž se mohou využívat ve firmách. „V současné době tedy můžeme testovat pomocí psů, ale pokud by na dotyčný subjekt přišla kontrola, mohl by mít problém,“ přibližuje. Jakmile pomine povinnost testování, může novou metodu využít každý, komu se bude zdát lepší než antigenní test.

EBF23

Projekty s detekčními psy momentálně probíhají také v zahraničí, například ve Spojených arabských emirátech, USA, Francii a Finsku. Na rozdíl od českých výzkumníků však mají podporu tamních úřadů.

  • Našli jste v článku chybu?