Menu Zavřít

Srazí koronavirus Abemu vaz? Dlouholetý japonský premiér čelí vysokému propadu preferencí

30. 5. 2020
Autor: čtk

Přestože 125milionové Japonsko eviduje podle oficiálních údajů celkově jen něco přes 16,6 tisíc nakažených a pouze 867 lidí, kteří v souvislosti s koronavirem zemřeli, objevuje se v zemi vycházejícího slunce na adresu tamního premiéra Šinza Abeho právě v kontextu se zvládáním situace kolem současné pandemie poměrně ostrá kritika. V důsledku ní se dokonce spekuluje o tom, že by mohl ze své pozice odstoupit ještě před plánovanými parlamentními volbami, jež se mají uskutečnit příští rok na podzim.

Pětašedesátiletému politickému matadorovi aktuálně důvěřuje méně než 30 procent japonských voličů. Důvod takto nízké podpory je podle agentury Reuters dvojí, ačkoliv se v zásadě týká jednoho společného tématu: pandemie koronaviru.

Ta měla, respektive prozatím má na území Japonska podle serveru worldometers.info relativně mírný průběh s „jen“ několika stovkami zemřelých. I tak si ale pochopitelně vyžádala ze strany tamní vlády přijetí přísných opatření, jejichž smyslem byla snaha šíření nemoci zpomalit. Jenže právě to se podle řady místních nestalo. Kritici Abeho tvrdí, že vláda na nastalou situaci zareagovala neohrabaně a že vůči stálé sílícímu nebezpečí byla dlouhou dobu hluchá.

Druhou skutečností, jež se významně podepsala pod klesající premiérovy preference, je jeho kontroverzní lednová snaha o prodloužení doby, po kterou mohou státní žalobci vzdor svému vysokému věku zůstat ve funkci.

Návrh se s pochopením veřejnosti příliš nesetkal zejména proto, že by podle mnohých narušil nezávislost tamní justice. Bylo totiž evidentní, že je šitý na míru jedné konkrétní osobě, a sice tokijskému žalobci Hiromuovi Kurokawovi. Ten byl navíc v uplynulých dnech usvědčen z porušení karantény, když se zjistilo, že ačkoliv úřady vyzvaly veřejnost, aby se vyvarovala jakýmkoliv nezbytným vycházkám a shromažďováním, on sám chodil se svými přáteli-novináři hrávat oblíbenou společenskou hru mah-jong.

Jak s odkazem na agenturu AFP uvedl web Macau Business, Kurokawa si za své nepromyšlené počínání vysloužil ostrou kritiku ze strany ministryně spravedlnosti Mosaky Moriové, která jej označila jakožto „extrémně nevhodné“, a na funkci již rezignoval.

Důvěra voličů se nenávratně vypařila

Celá tato aféra vzbudila v konzervativním Japonsku velký politický rozruch a dlouholetému premiérovi Abemu z pohledu jeho voličských preferencí významně ublížila. A to s velkou pravděpodobností i nenávratně.

„Možná že Abe bude schopný ten propad zastavit, tedy za předpokladu, že se koronavirová situace nezhorší a Kurokawův skandál vyšumí. Ale nemyslím si, že by se mu podařilo získat ztracenou půdu pod nohami nazpět. Při nejlepším je z něj (politický) mrzák, a pokud se jeho preference ještě sníží, bude z něj mrtvola,“ cituje Reuters emeritního profesora Kolumbijské univerzity Gerryho Curtise.

Se způsobem, jakým pětašedesátiletý politik ke krizi
vyvolané nemocí covid-19 přistoupil, nesouhlasí podle zmíněné agentury, jež se
odkazuje na průzkum pro japonské noviny Asahi, celých 57 procent dotázaných.

Řada z nich si během uplynulých týdnů postěžovala na
to, že ochranné zdravotnické pomůcky, které se Abeho vláda rozhodla poslat do
každé domácnosti, byly často špinavé od hlíny a plné hmyzu. Také zkritizovali
program, na základě kterého měl každý Japonec obdržet jednorázový finanční
příspěvek ve výši 100 tisíc jenů (zhruba 35 tisíc korun), neboť jej údajně
provázela spousta technických potíží a zmatků.

Náhradník v nedohlednu

Navzdory aktuálně nelichotivé situaci se nicméně Abe v čele své Liberální demokratické strany zřejmě udrží i nadále. A to z jednoho prostého důvodu: není totiž nikdo, kdo by se současně jak u voličů, tak v rámci své partaje těšil natolik velké podpoře, aby mohl pětašedesátiletého rodáka z Tokia pohodlně zastoupit.

MMF24

„Kdyby zde byl jasný následovník, Abe by musel skončit, ale žádný takový tu není. Je to ta nejhorší možná situace,“ vysvětlil profesor politických věd z Univerzity Nihon Tomojaki Iwai.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).