Snížit koncentraci CO2 ve vzduchu pomůže vápenec. Nápad amerického startupu podporuje i Microsoft

9. 12. 2022
Doba čtení: 3 minuty
Zdroj: Depositphotos
  • Snížit produkci CO2 nestačí. Z ovzduší je podle odborníků současně zapotřebí odstranit zhruba 10 až 20 procent již vypuštěného uhlíku

  • Kalifornský startup Heirloom přišel s neobvyklým a zároveň logickým řešením. K jeho zachycování totiž používá vápenec, který v sobě oxid uhličitý přirozeně obsahuje

  • Do roku 2035 chce pomocí své technologie odstranit ze vzduchu miliardu tun CO2

Ke snížení produkce uhlíkové stopy se v současnosti zavazuje stále více jedinců, společností, a dokonce i celých národů. To ale pravděpodobně nebude stačit. Aby se podle vědců zabránilo nevratným důsledkům, bude třeba z atmosféry odstranit již vypuštěný uhlík. Jinými slovy, udržení globálního oteplování na hranici 1,5 stupně Celsia bude možné za předpokladu, že dojde k zachycení 10 až 20 procent CO2 přímo z ovzduší.

Společností, jež se tímto procesem zabývají, přibývá. A stejně tak i způsobů, jakým uhlík z atmosféry odstraňují. Například firmy Climeworks a Carbon Engineering používají k jeho vytahování ze vzduchu masivní ventilátory, Charm Industrial jej zase získává přeměnou biomasy na ropu. Tak trochu neotřelý způsob pak představil kalifornský startup Heirloom – k zachycování CO2 totiž využívá vápenec.

Ve Wyomingu vznikne obří čistička vzduchu. Ročně zachytí pět milionů tun CO2
Přečtěte si také:

Ve Wyomingu vznikne obří čistička vzduchu. Ročně zachytí pět milionů tun CO2

Ačkoli se toto řešení může zdát neobvyklé, ve skutečnosti je zcela logické. To proto, že oxid uhličitý je přirozenou součástí zmíněné horniny. Po jejím zahřátí a přetvoření na prášek se uhlík následně ukládá pod zem, což má za důsledek to, že vápenec ,žízní‘ po novém. Vytvořený prášek tak Heirloom rozprostře do speciálního zásobníku a pomocí robota jej využije k maximální absorpci CO2 ze vzduchu. Proces, na který se v přírodě běžně čeká roky, tak vědci zkrátili na pouhé tři dny. Lze jej navíc znovu opakovat.  

„V podstatě jen dáváme vápenci superschopnosti, aby vytáhl mnohem více CO2 za kratší dobu,“ komentuje pro CNBC generální ředitel společnosti Shashank Samala. Ten je přesvědčen, že v budoucnu bude takto potřeba odstranit miliardy tun oxidu uhličitého.  

Gatesovi se myšlenka zamlouvá

Výhodou zmíněného přístupu je fakt, že je oproti jiným typům relativně levný a vysoce škálovatelný. Což jej učinilo atraktivním nejen pro vědce a ekologicky smýšlející jedince, ale také pro investory. Podpořit startup se rozhodl třeba technologický gigant Microsoft.

„Zjistili jsme, že přístup společnosti Heirloom k vylepšené mineralizaci využívá široce dostupné materiály, jako je technologie pasivního proudění vzduchu. To znamená, že má potenciál dosáhnout nízké nákladové trajektorie, která je pro toto odvětví jako celek skutečně výzvou, říká Brandon Middaugh, ředitel fondu pro inovace v oblasti klimatu ve společnosti Microsoft.

Planetu zachraňuje vodkou. Společnost Air Company vyrábí alkohol pomocí oxidu uhličitého
Přečtěte si také:

Planetu zachraňuje vodkou. Společnost Air Company vyrábí alkohol pomocí oxidu uhličitého

Kromě něj patří mezi podporovatele startupu také jiná společnost, v níž má podíl Bill Gates, a sice Breakthrough Energy Ventures, která se zabývá rizikovými investicemi v oblasti klimatu. Partnery projektu jsou rovněž Ahren Innovation Capital, Carbon Direct a Lowercarbon Capital. Od všech Heirloom doposud obdržel celkem 54,3 milionu dolarů, tedy v přepočtu zhruba 1,2 miliardy korun.

Do roku 2035 bude vzduch o miliardu tun CO2 lehčí

První zařízení plánuje společnost nasadit v příštím roce a do roku 2035 hodlá odstranit jednu miliardu tun CO2. Kromě toho bude pokračovat v prodeji takzvaných uhlíkových kreditů, jejichž koupí zákazníci přispívají na projekty zabývající se snižováním emisí. Jednoduše řečeno mohou tímto způsobem pomáhat snižovat uhlíkovou stopu bez toho, aniž by tak sami reálně učinili.

Kredity od společnosti Heirloom kromě zmíněného Microsoftu kupují rovněž irsko-americká společnost Stripe, kanadská nadnárodní platforma pro elektronické obchodování Shopify a švédská firma Klarna, která je největším evropským hráčem na poli finančních technologií.

  • Našli jste v článku chybu?