Menu Zavřít

Řecko bude mít první prezidentku. Parlament zvolil soudkyni Katerinu Sakellaropulosovou

22. 1. 2020
Autor: čtk

Řecký parlament dnes zvolil novou prezidentkou země soudkyni Katerinu Sakellaropulosovou. Informovala o tom místní média. Poprvé se tak hlavou řeckého státu stane žena. Úřadu se ujme 13. března, kdy skončí mandát nynějšímu prezidentu Prokopisovi Pavlopulosovi.

Sakellaropulosová při hlasování v parlamentu dostala 261 hlasů. Stačilo přitom, aby ji ve 300členném parlamentu podpořilo 200 zákonodárců. Do prezidentského úřadu ji navrhla vládní strana Nová demokracie premiéra Kyriakose Mitsotakise, podpořila ji ale i hlavní opoziční strana SYRIZA.

Budoucí prezidentka byla od října 2018 předsedkyní Státní rady, což je řecký nejvyšší správní soud. I do této funkce byla zvolena jako první žena v historii.

Řecký prezident má spíše ceremoniální úlohu. Jeho funkční období je pětileté.


Pozdrav z Mnichova nad Seinou. Makedonské ponížení kvůli vstupu do EU přišlo vniveč

 Premiér Severní Makedonie Zoran Zaev


Premiér Mitsotakis označil zvolení Sakellaropulosové za symbol „nové éry“ a jednoty národa. „Dokazuje to, že se Řekové umí v důležitých otázkách spojit,“ řekl Mitsotakis novinářům po hlasování parlamentu. Dodal, že doufá v efektivní spolupráci s opozicí také v budoucnu.

Sakellaropulosová už před volbou uvedla, že její nominace je „vzdáním pocty jak justici, tak moderní řecké ženě“. Podle řeckých médií je výběr ženy do čela země jasným signálem, že věci v Řecku se mění.

Zastoupení žen ve vedoucích funkcích v Řecku je stále nízké. Podle loni zveřejněného průzkumu evropského statistického úřadu Eurostat zaujímají ženy v Řecku jen 32 procent všech manažerských pozic, což je pod unijním průměrem (36 procent). Česká republika dopadla v tomto průzkumu ještě hůř (29 procent); údaje jsou ale z roku 2017.

Dále čtěte:

Poslanci podpořili přistoupení Severní Makedonie k NATO, proti byli komunisté a SPD

Komentář: Horší než na Balkáně. Rumuni a Řekové dali Česku lekci z politické kultury

Makedonie vstoupí do NATO. Protokol musí schválit všechny členské státy

KL24

Macron: NATO je kvůli změně postoje USA a chování Turecka ve stavu mozkové smrti

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).