Menu Zavřít

Panika na trzích v USA. Tamní akcie zažily největší týdenní propad od recese v roce 2008

29. 2. 2020
Autor: čtk

Akcie ve Spojených státech zažily největší týdenní propad od globální finanční krize v roce 2008. Výprodej akcií se tento týden prohloubil kvůli obavám, že rychle se šířící onemocnění způsobené novým typem koronaviru může způsobit recesi. Za celý týden index Dow Jones klesl o 12,4 procenta, Nasdaq o 10,5 procenta a S&P 500 o 11,5 procenta, napsala agentura Reuters. Ztráty zaznamenaly indexy i za celý měsíc.

Dnes pozdě odpoledne se však akciím podařilo předchozí ztráty zmírnit a Nasdaq dokonce ztráty smazal v reakci na prohlášení šéfa centrální banky USA (Fed) Jeroma Powella. Dow Jones tak dnes nakonec oslabil o 357,28 bodu, tedy 1,39 procenta, na 25.409,36 bodu. Širší index Standard & Poor's se snížil o 24,54 bodu, neboli 0,82 procenta, na 2954,22 bodu. Index technologického trhu Nasdaq pak nepatrně stoupl o 0,89 bodu na 8567,37 bodu.

Za celý únor se Dow Jones propadl 10,07 procenta. S&P ztratil 8,41 procenta a Nasdaq 6,38 procenta.

Svět se připravuje na možnou pandemii. Investoři se proto zbavují akcií a přesouvají svůj zájem k bezpečnějším amerických státním dluhopisům. Stále více obchodníků se také domnívá, že centrální banka USA (Fed) v březnu sníží úrokové sazby.

"Nejistota, která se vznáší nad trhy, se zmírní pouze tehdy, pokud se objeví pocit, že to nejhorší je téměř za námi," uvedl stratég Prudential Financial Quincy Krosby. Do té doby podle něj nebudou investoři ochotni riskovat.

Očekávaný pokles úroků dnes způsobil ztráty hlavně bankám a dalším finančním společnostem, které jsou citlivé na vývoj úroků. Vysoké ztráty zaznamenaly také realitní firmy a výrobci spotřebního zboží. Indexu Nasdaq pomohlo posílení technologických společností jako Microsoft a Adobe. Někteří investoři využili podle analytiků pokles jako příležitost k nákupu levnějších akcií. Zisky si nakonec připsaly také komunikační a energetické firmy.

Šéf Fedu musel přispěchat s uklidněním

Indexy pozdě odpoledne smazaly část ztrát v reakci na prohlášení šéfa Fedu Powella. Ten uvedl, že americká ekonomika zůstává v dobrém stavu, i když koronavirus představuje riziko. Fed podle něj vývoj pečlivě sleduje a v případě potřeby bude jednat, aby ekonomiku podpořil, a využije k tomu všechny své nástroje.

Prohlášení Powella přispělo i k poklesu dolaru vůči jenu na nejnižší hodnotu za sedm týdnů. Japonský jen posílil i k euru, protože šíření onemocnění způsobeného novým koronavirem v USA zvýšilo zájem o jen jako bezpečnou investici. Za celý týden pak jen k dolaru zaznamenal nejvyšší růst od roku 2017.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,5 procenta na 98,05 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,3 procenta na 1,1040 dolaru. Dolar k jenu klesl o 1,6 procenta na 107,76 jenu a euro vůči jenu oslabilo o 1,4 procenta na 118,83 jenu.

Čtěte také:

Nejvýnosnější aktivum COVID-19

Nakažení české ekonomiky koronavirem může mít tři scénáře. Hrozí opakování krize z roku 2009, říká expert

EBF24

Koronavirus může mít stejný efekt jako krach banky Lehman Brothers, tvrdí přední ekonom

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).