Menu Zavřít

Nová NAFTA. Američtí kongresmani schválili obchodní dohodu s Kanadou a Mexikem

20. 12. 2019
Autor: čtk

Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila upravenou podobu nové severoamerické dohody o volném obchodu. Dohodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou podpořilo 385 kongresmanů, 41 jich hlasovalo proti, informovala agentura Reuters. Dohoda známá jako USMCA nahradí Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) z roku 1994. Ve Spojených státech ji na počátku příštího roku bude muset ještě schválit Senát.

Změna dohody NAFTA byla jedním z klíčových volebních slibů Donalda Trumpa. Nynější americký prezident ji opakovaně označoval za „katastrofu“ pro americké průmyslové podniky a vinil ji z rozsáhlého odlivu pracovních míst ze Spojených států do Mexika.

V reakci na výsledek hlasování ve Sněmovně reprezentantů mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard uvedl, že USMCA bude na počátku nových investic a hospodářského růstu Mexika, mimo jiné proto, že ukončí období nejistoty.

Dohodu USMCA podepsali americký prezident Donald Trump, tehdejší mexický prezident Enrique Peňa Nieto a kanadský premiér Justin Trudeau již loni v listopadu na okraj summitu G20 v Argentině. Letos v červnu ji Mexiko jako první ratifikovalo. V USA se ale proti dohodě postavili demokraté, kteří mají nyní ve Sněmovně reprezentantů většinu. Po složitých dodatečných jednání mezi Trumpovou administrativou a demokraty se podařilo vyjednat kompromis.

Zbytečné lety do Pekingu: čeští vývozci se dobře prosazují jinde

 Ilustrační foto

Dále čtěte:

Obchodní válka: Čína oznámila odvetná cla, Trump vyzval americké podniky k přesunu výroby

Trumpova cla na čínský dovoz zaplatí Američané, tvrdí Fed

Obchodní válka Číny s USA může přerůst v ozbrojený konflikt, varuje Kissinger

KL24

Čína obchodní dohodu s USA chce, je ale připravena k odvetě, vzkazuje Si Ťin-pching

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).