Menu Zavřít

Nečekaný objev. Antarktida měla za dinosaurů bažiny a pralesy, zjistili vědci

6. 4. 2020
Autor: Profimedia

Země byla před 90 miliony let, v době, kdy se po ní procházeli dinosauři mnohem zelenější a to včetně Antarktidy a Jižního pólu. Vědcům se ovšem v současnosti podařilo objevit důkazy svědčící o tom, že se na Antarktidě nacházely bažiny a deštné pralesy.

Ten příběh se táhne tři roky nazpátek. V roce 2017 se polárním vědcům podařilo pomocí vrtné plošiny získat vzorek mořského dna poblíž dvojice antarktických ledovců Pine Island a Thwaltes Glacier

Poté, co jádro usazeniny podrobili analýze pomocí CT přístroje, nalezli vzorky lesní půdy, spór a dokonce i kořenových systémů, které byly zachovány tak dokonale, že z nich bylo možné analyzovat dokonce buněčnou strukturu.

V té výzkumníci našli poprvé v takové blízkosti Jižního pólu vzorky pylu z kvetoucích rostlin. Následná analýza ukázala, že se jedná o půdu starou takřka 90 milionů let. Výsledky svého zkoumání publikovali až nyní, takřka po třech letech, v odborném magazínu Nature. Podle jejich závěrů byla v té době Antarktida bez ledové pokrývky a pokrývaly ji pralesy a bažiny.  

Vědci již věděli, že období před 90 miliony let patřilo k nejteplejším v dějinách planety Země. O konkrétních podmínkách poblíž Jižního Pólu, ale žádné důkazy k dispozici nebyly.

Podle Johanna Klagese, autora studie a geologa z Institutu Alfreda Weenera pro polární a námořní výzkum v německém Bremerhavenu pozornost badatelů během počátečního zkoumání ještě na palubě lodi zaujalo „neobvyklé zbarvení“ vzorku. „Našli jsme vrstvu horniny, která se původně zformovala na souši, nikoliv v oceánu," vysvětlil vědec televizi CNN.  

Podle Tiny van de Flierdtové, spoluautorky studie a profesorky na Imperial College of London je současný nález zcela výjimečný. Ještě překvapivější je ovšem to, na co ukazuje. Podle van de Flierdtové existence pralesů poblíž jižního pólu, kde byly schopny přežít i dlouhé měsíce bez přímého slunečního světla v důsledku takzvaných bílých nocí, ukazuje na to, že tehdejší klima bylo mnohem teplejší, než se vědci původně domnívali.

Bojíte se o Antarktidu kvůli změnám klimatu?

V době, kdy povrch Antarktidy pokrývaly pralesy a bažiny, byla podle vědců průměrná denní teplota v místě 11,6 stupňů Celsia, což je na tuto místopisnou oblast nezvykle mnoho. Existenci deštných pralesů na Antarktidě podle vědců umožnila také atmosféra, která obsahovala mnohonásobně více CO2, než na co ukazovaly předešlé dohady. Vědci ovšem stále nemají ponětí, co způsobilo, že se Antarktida ochladila natolik, že se na ní vytvořila ledová pokrývka.   

MMF24

Zdroje: www.edition.cnn.com, www.theguardian.com, www.sciencedaily.com

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).