Menu Zavřít

Miliardový kontrakt. Total bude rozvíjet íránské plynové pole

3. 7. 2017
Autor: Total.com

Írán a francouzská energetická skupina Total, která řídí mezinárodní konsorcium společně s čínskou firmou CNPCI, dnes podepsaly 20letý kontrakt v hodnotě 4,8 miliardy dolarů (téměř 110 miliard korun) na rozvoj největšího světového pole zemního plynu Jižní Pars. Je to první západní investice do íránské energetiky od roku 2015, kdy Teherán uzavřel dohodu o omezení svého jaderného programu se západními mocnostmi.

Total se podpisem uvedené smlouvy stává první západní společností tohoto energetického sektoru, která se do Íránu vrátí. „Touto velkou dohodou Total oficiálně zahájil novou etapu v historii partnerství naší země s Íránem,“ prohlásil generální ředitel společnosti Patrick Pouyanne.

Francouzský partner se na projektu o kapacitě 400 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně podílí 50,1 procenta a čínský 30 procenty, íránská společnost Petropars pak drží 19,9 procenta. Náklady na první fázi rozvoje pole budou podle kalkulací Totalu činit zhruba dvě miliardy dolarů a společnosti předpokládají, že plyn z něho bude dodáván na íránský trh od roku 2021.

Total věří, že kontrakt otevře dveře dalším evropským investicím

Írán má čtvrté největší ropné rezervy na světě a v zásobách plynu je na druhé příčce. O pole Jižní Pars se dělí s Katarem.

Po zrušení sankcí Írán už podepsal několik dohod o společném podnikání se západními firmami, miliardové kontrakty uzavřely například výrobci letadel Boeing Co. a Airbus s Iran Air.

Total do pole investoval už dříve

Rozvoj pole Jižní Pars začal už v 90. letech minulého století a společnost Total patřila k největším investorům. Nyní podepsala předběžnou dohodu už 8. listopadu loňského roku, den po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Total konečné rozhodnutí o investici odkládal, protože čekal, jak se zachová Trumpova administrativa. Spojené státy byly mezi šesti zeměmi, které ukončily letité spory o íránský jaderný program dohodou, jež protiíránské sankce ruší výměnou za zpomalení jaderného programu v Íránu. Program je stále přísně monitorován a nesmí být vojensky zaměřený.

MMF24

Kontrakt byl nyní uzavřen navzdory nepřátelskému postoji Washingtonu a nedávnému schválení návrhu nových sankcí vůči Íránu americkým Senátem. Hlasovat o něm bude ještě Sněmovna reprezentantů a aby se stal zákonem, potřebuje podpis prezidenta Donalda Trumpa.

Přečtěte si také:

Komárkova MND našla na Moravě ropu a plyn za 3,5 miliardy. Zásoby zvýší o čtvrtinu

Cvičiště Ukrajina. Země slouží Rusům jako testovací polygon pro kyberválku

Začíná platit část Trumpova dekretu. Žadatelé o vstup musí mít v USA příbuzné


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).