Menu Zavřít

Kovářova chalupa

30. 11. 2020
Autor: Euro.cz

Miliardář dokončuje rekonstrukci Petrovky. Běžní návštěvníci Krkonoš si ji ale nejspíš neužijí

„Slezte z toho lustru, Donalde, vidím vás!“ Tahle legendární věta z komedie Jáchyme, hoď ho do stroje! na krkonošské Petrově boudě zaznít nemůže. Vzácná stropní svítidla, která jako jedna z mála doplňků přežila dodnes nevyjasněný požár památkově chráněného hotelu, ve zrekonstruované stavbě chybějí. Přitom když památkáři dávali majitelům známé horské chalupy, propojeným s miliardářem Vladimírem Kovářem, souhlas s přestavbou Petrovky, dohoda zněla jasně: historické lustry musejí opět viset a svítit.

„Máme připomínky ke kolaudaci, nebyly dodrženy podmínky závazného stanoviska,“ reaguje Vladimíra Paterová, specialistka josefovské pobočky Národního památkového ústavu. „V Petrově boudě měly být umístěny historické lustry, což se zatím nestalo,“ upřesňuje současnou situaci.

I když tedy zvenku vypadá zkolaudovaná stavba jako hotová a že by každým dnem mohla ve své útulně přivítat první turisty, práce ještě u konce nejsou. I proto nechce Karel Janda, jednatel firmy Snowy Chalet, jež Petrovku vlastní, spekulovat o přesném termínu otevření. „Pevné datum ještě není, probíhají dodělávky,“ reaguje Janda.

A co se týče samotných historických svítidel a jejich opětného zprovoznění, to by podle Jandy nemělo představovat velký zádrhel. „Lustry jsou v rekonstrukci, připravují se. Nevím o tom, že by tam měl být problém, už je to v procesu,“ popisuje.

Nicméně podle zjištění týdeníku Euro neprobíhají jednání mezi památkáři a vlastníky úplně ideálně. Velmi dlouhou dobu prý trvalo, než se společnost Snowy Chalet odhodlala k opravě lustrů a než se vůbec domluvila s odborníkem, který dokáže stará a cenná svítidla citlivě oživit a opět rozzářit. Že diskuse nebyla rozhodně jednoduchá, potvrzuje už jen fakt, že zatímco hotel vyhořel již v roce 2011, se stavbou se tu začalo až o pět let později.

Jsem šíleně naštvaný

Jak dále odpovídá Karel Janda, už letos se prý měl na Petrovce rozběhnout zkušební provoz. Jenže nově postavená chalupa prý doplatila na potíže způsobené čínskou chřipkou, a otevření tak museli majitelé odsunout. Podle dostupných informací by areál s téměř dvěma stovkami lůžek na krkonošských hřebenech nad Špindlerovým Mlýnem měl sloužit především jako „podniková chata“ zaměstnanců Kovářových firem. Vedle ubytovací kapacity se počítá i se vznikem restaurace a k dispozici bude i jednoduchá a nevelká útulna pro několik turistů se spacáky.

Už nyní je tak zjevné, že Petrovka ztratí svůj původní účel, který se tu rozvíjel od poloviny 19. století. Tedy vyhledávaný výletní cíl a ubytovna pro krkonošské hosty. Přitom sám Vladimír Kovář, vlastník softwarové firmy Unicorn, hned v srpnu 2011, kdy Petrovka vyhořela, mluvil jinak. „Dáme ji dohromady a za několik let to bude místo pro turisty. Teď jsem ale šíleně naštvaný,“ prohlásil tehdy v Lidových novinách.

Památkově chráněný hotel koupil v roce 2008 a podle svých slov „od té doby shromažďoval peníze a připravoval možný projekt na záchranu, snažili jsme se památku uchovat“. Pak ale v Petrovce několikrát zahořelo a požár v noci na 1. srpna 2011 byl devastující. Vyšetřovatelé sice uznali, že šlo o dílo žháře, ale viníka se nepodařilo najít. „Každá horská bouda v okolí buď skončí tím, že ji zasype lavina, nebo vyhoří. Ta pravděpodobnost je bohužel velká,“ smířil se s katastrofou sám Kovář.

Nicméně jen několik dnů po zničení Petrovky připomněla Česká televize, že Kovář se k historickým budovám ve svém vlastnictví choval tak, že je nechal zbořit a na jejich místě postavil nové. Jde o rodinnou vilu rodiny Kovářových v Nouzově na Kladensku či kopii statku ve Strachovicích na Rakovnicku. „Když potřebujete nový a supervýkonný počítač, tak nebudete rekonstruovat starý, ale vystavíte ho znova. Možná na ty domy nahlíží takto,“ zamýšlela se před devíti lety architektka Zuzana Hamanová, jež se měla podílet na projektu rekonstrukce Petrovky, kterou však sám Kovář jen několik dnů před zničujícím požárem odpískal.

Policie zabydluje Richtrovky

A podobně jako veřejnost sleduje dění na Petrovce, neutichá ani zájem o Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou. Ty musely zavřít v polovině ledna 2019 a od té doby jejich 109 lůžek nehostilo ani jednoho klienta. Ministerstvo školství tehdy jako vlastník známých a vyhlášených bud ležících u vytížené turistické trasy areál uzavřelo uprostřed zimní sezony, prý kvůli ekonomickým důvodům.

V posledních dnech je tu však opět živo. „Richtrovy boudy byly minulý týden předány policejnímu prezidiu a dnes podáváme návrh na vklad do katastru nemovitostí.

Zbývá pouze přepis aut a rolby v evidenci motorových vozidel, to proběhne ve středu,“ sdělila Michaela Tesařová, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, v pondělí 23. listopadu. Právě tato organizace nevyužívané Richtrovky od ministerstva školství získala a hledala nové vlastníky mezi úřady a institucemi. „Zbylé pozemky v okolí bud, které jsme také převzali, převádíme Krkonošskému národnímu parku,“ upřesňuje Tesařová.

Sama policie však zatím nechce říct, jaký záměr s ubytovnou a restaurací nad Pecí má a jestli se jednou otevře i běžným návštěvníkům bez uniformy. Podle jejího mluvčího Ondřeje Moravčíka v současné době probíhá zprovoznění objektu pro potřeby Policie ČR. „O možnosti dalšího využití zatím není rozhodnuto,“ doplňuje Moravčík.

Jak do Petrovky, tak do Richtrovek se tedy vrací život. Jestli ale dostanou prostor jen „vyvolení“ a běžný návštěvník Krkonoš si musí nechat zajít chuť, není stále jasné.

Vlastníci Petrovy boudy První hostinec na místě postavil v roce 1811 Johann Pittermann, moderní Petrova bouda vznikla v roce 1901. Před rokem 1989 dřevěný hotel na kamenných základech sloužil jako zotavovna ROH, v roce 1997 získal památkovou ochranu. Poslední turistická sezona tu proběhla v roce 2007, pak se Petrovka dostala do vlastnictví podnikatele Vladimíra Kováře. Formálně ji provozuje společnost Snowy Chalet vlastněná firmou Smithery, kde je šéfkou představenstva Kovářova manželka Jana.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?