Menu Zavřít

Kaufland zvýší platy až o tři tisíce, v průměru o 14 procent

17. 7. 2017
Autor: archiv

Obchodní řetězec Kaufland navýší od 1. srpna mzdy zaměstnanců na provozních pozicích, v logistice a v masozávodu v průměru o 14 procent. V absolutních částkách jde o zvýšení o tisíc až tři tisíce hrubého měsíčně.

„Na nejnižších pozicích garantujeme nejpozději do dvou let od nástupu mzdu minimálně ve výši 21 tisíc korun hrubého měsíčně,“ uvedla mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl. Firma uvádí, že ke mzdovému ohodnocení nabízí nadstandardní příplatky za noční směny, až pět týdnů dovolené, 13. mzdu pro zaměstnance na nevedoucích pozicích a další benefity. Německý Kaufland zaměstnává v Česku na různé typy pracovních úvazků více než 19 tisíc lidí.

Od začátku roku přistoupily ke zvýšení mezd téměř všechny velké řetězce, některé i dvakrát. Nutí je k tomu především nedostatek provozních pracovníků či snaha udržet si stávající. Průměrná mzda české pokladní ale roste jen pomalu a výrazně zaostává za průměrnou mzdou.

Řada velkých obchodních řetězců v Česku přidala svým pracovníkům od července. Hypermarkety Globus zvýšily zaměstnancům v obchodech plat v průměru o tisíc korun měsíčně. Tesco zvedlo základní tarifní mzdy v průměru o 11 procent. Pracovníci Penny Marketu se dočkali zvýšení v průměru o 860 korun. Albert navýšil mzdy zaměstnancům pracujícím na provozních pozicích v obchodech v průměru o pět procent.


Největší obchodní řetězce v Česku ovládají hlavně němečtí majitelé. Čtěte více

Kaufland


Průměrná mzda provozních zaměstnanců se podle předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáty Burianové v současné době pohybuje kolem 14 500 korun, loni to bylo o 500 korun méně. Portál Platy.cz uvádí průměrnou mzdu na pozici prodavač 15 595 korun, u pokladní 15 319 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda přitom v prvním čtvrtletí letošního roku činila 27 889 korun.

V některých řetězcích jde letos o druhé zvýšení mezd. Obchodníky k tomu nutí situace na trhu práce. „Nedostatek provozních zaměstnanců v prodejnách, snaha řetězců udržet si kmenové zaměstnance a také úspěšné kolektivní vyjednávání o mzdách,“ uvedla nedávno šéfka odborů obchodu důvody růstu mezd.

KL24

Navyšování mezd nastartoval v březnu podle odborářů krok diskontu Lidl, který zvedl nástupní mzdu v obchodech o čtvrtinu. V Lidlu dosahuje při čtyřicetihodinovém úvazku týdně průměrná mzda prodavačů a pokladních podle firmy 24 897 korun. Nástupní mzda pro pokladní v Penny marketu je nyní v průměru 17 500 korun, v Praze 20 500 korun.

Čtěte také:

Ahold pokutu 800 tisíc za vadné potraviny zaplatí. Soud zamítl jeho žalobu

Marksová: Je nehorázné mít za stejnou práci nižší plat

Rekordní rok Lidlu. V Česku mu zisk vzrostl o polovinu


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).