Írán koupí 100 airbusů. Místo 20 miliard dolarů zaplatí asi polovinu

22. 12. 2016
Zdroj: Stefano Ciccarelli via wikimedia commons CC BY-SA 4.0

Íránská státní letecká společnost Iran Air uzavřela s evropským výrobcem letecké techniky Airbus smlouvu o nákupu 100 letadel. Airbus dnes oznámil, že s jejich dodáváním by měl začít v příštích měsících. Katalogová hodnota zakázky podle agentury AFP činí asi 20 miliard dolarů (517 miliard korun).

Konečná cena za dodání letadel bývá obvykle nižší než cena katalogová, protože výrobci poskytují odběratelům při vyšších objednávkách výrazné slevy. Společnost Iran Air v neděli uvedla, že hodnota kontraktu nepřekročí deset miliard dolarů.

Objednávka zahrnuje 46 letounů A320, 38 letounů A330 a 16 letounů A350. Společnost Iran Air již v neděli upozornila, že se zakázku rozhodla snížit na 100 letadel z původně předpokládaných 118. Z objednávky bylo vyřazeno mimo jiné 12 obřích letadel A380.

Írán již tento měsíc podepsal s americkým výrobcem letecké techniky Boeing smlouvu o nákupu 80 letounů za celkem 16,6 miliardy dolarů (429 miliard korun). Jde o největší obchod mezi Íránem a Spojenými státy od islámské revoluce a obsazení amerického velvyslanectví v Teheránu v roce 1979. První letadlo z USA by měla společnost Iran Air dostat příští rok v dubnu.

Írán se v lednu zbavil hospodářských sankcí, které na něj kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu před lety uvalily Spojené státy a Evropská unie. Zrušení sankcí Íránu mimo jiné umožnilo zahájit modernizaci stárnoucí letecké flotily.


Dále čtěte:

USA posvětily obří zakázky Airbusu a Boeingu v Íránu

Airbus zruší přes 1100 pracovních míst, chce být efektivnější


  • Našli jste v článku chybu?