Indie se stala nejlidnatější zemí světa. A tamní pracovní trh hlásí obrovský problém, nikoliv však kvůli nezaměstnanosti

20. 1. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Zdroj: Depositphotos
  • Indie na přelomu roku předběhla Čínu v počtu obyvatel a stala se tak nejlidnatější zemí světa
  • Její populace čítá přes 1,417 miliardy lidí
  • Překonání absolutního rekordu by nicméně Indii mohlo přidělat další problémy
  • Na tamním trhu práce totiž není dostatek volných pracovních míst, v důsledku čehož musejí kolikrát i vysokoškolsky vzdělaní lidé dělat v přepočtu jen za několik stovek dolarů měsíčně

Zatímco v Číně po 60 letech počet obyvatel vloni poprvé klesl, Indie se letos stala zemí s největší populací na světě. Dle zpravodajské agentury Bloomberg, jež se odkazuje na data organizace World Population Review, v ní žilo 1,417 miliardy lidí, tedy o pět milionů víc než v sousední Číně. Co to znamená pro tamní pracovní trh i celou ekonomiku? 

Dle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) z roku 2021 bylo v produktivním věku více než 900 milionů obyvatel Indie, přičemž během příštího desetiletí má jejich počet přesáhnout jednu miliardu. Zemi v důsledku toho hrozí velký nedostatek pracovních míst.

Chtěla nakrmit svět, teď ho ale naopak o svoji pšenici připravuje. Indie navázala na potravinový protekcionismus dalších zemí
Přečtěte si také:

Chtěla nakrmit svět, teď ho ale naopak o svoji pšenici připravuje. Indie navázala na potravinový protekcionismus dalších zemí

Už dnes jsou navíc mzdy v Indii velmi nízké a pracovních příležitostí rychle ubývá, a tak se lidé s nízkou kvalifikací mnohdy ani uplatnění najít nesnaží a řada vysokoškoláků se musí spokojit se špatně placenými pozicemi, kde se měsíční plat pohybuje jen okolo 300 dolarů, tedy nějakých 6,5 tisíce korun.

Dle odborníka hrozí nepokoje

Ani podle Světové banky není hlavním problémem Indie nezaměstnanost – aktuálně dosahující míry 10,1 procenta –, nýbrž nízká míra participace pracovní síly. V roce 2021 se zde do pracovního procesu aktivně zapojilo jen 46 procent lidí. Pro srovnání, v Číně tento ukazatel dosahuje hodnoty jednašedesáti procent, kdežto v Česku je podíl takovýchto lidí dokonce tříčtvrteční.

Z údajů zmíněné instituce vyplývají i další alarmující čísla. Ta se týkají extrémně nízké míry zaměstnanosti žen. Zatímco v roce 2005 se na pracovním trhu dokázalo uplatnit 26 procent Indek, v současnosti je to pouhých devatenáct. „Indie sedí na časované bombě,“ řekl pro CNN Chandrasekhar Sripada, profesor organizačního chování na Indian School of Business. „Pokud nedokáže v relativně krátké době vytvořit dostatek pracovních míst, pravděpodobně dojde k sociálním nepokojům,“ dodal.

Školství selhalo, pracovní místa vznikají velmi pomalu

Problém začíná už ve špatně nastaveném školství, které vyžaduje zásadní reformy. Počty absolventů vysokých škol sice rostou, ale celkově se systém za poslední roky nikam neposunul. „Nízká úroveň vzdělání je jedním z hlavních důvodů krize nezaměstnanosti v Indii. Došlo k masivnímu selhání vzdělávacího systému, který je i v roce 2023 založen na memorování a nedává mnoho prostoru rozvoji kreativního myšlení,“ vysvětlil Sripada.

Odstěhujte se z Tokia, dáme vám miliony. Japonská vláda chce nalákat lidi do venkovských oblastí
Přečtěte si také:

Odstěhujte se z Tokia, dáme vám miliony. Japonská vláda chce nalákat lidi do venkovských oblastí

K zastaralému školství se přidává nedostatek pracovních míst v průmyslu a službách, což podle odborníků tvoří doslova toxickou kombinaci. Největší počet Indů stále pracuje v zemědělství – aktuální vládní statistiky říkají, že jde o minimálně 45 procent ekonomicky aktivních obyvatel. Politici si tohoto problému již všimli a snaží se o změny, ty se však projeví teprve v následujících letech. 

FIN - tip č.2

Nadějí jsou velké zahraniční firmy

Na indický trh práce se zaměřil i McKinsey Global Institute. Ve své zprávě z roku 2020 uvádí, že země potřebuje do roku 2030 vytvořit alespoň 90 milionů nových pracovních pozic mimo zemědělství. Jen tak dokáže naplno využít svůj ekonomický potenciál.

Vzrůstající geopolitické napětí pak vede k tomu, že se země začíná více soustředit na výrobu. Spousta lidí by tedy mohla v příštích letech sehnat práci ve stavebnictví a zpracovatelském průmyslu. A velkou nadějí jsou i mezinárodní technologické společnosti jako Apple, které na indický trh pomalu, ale jistě přicházejí. Zatím tvoří pouze 14 procent HDP, jejich podíl však stále narůstá.

  • Našli jste v článku chybu?