Menu Zavřít

Halík jede přesvědčovat Brity, aby zůstali v EU

17. 6. 2016
Autor: youtube.com

Český kněz a teolog Tomáš Halík se chystá příští týden přesvědčovat Brity o tom, aby v nadcházejícím referendu hlasovali pro setrvání v Evropské unii.

Halík, který dosud zcela nevyloučil kandidaturu na českého prezidenta v příštím roce, převezme příští týden v Oxfordu čestný doktorát mimo jiné vedle nositele Nobelovy ceny za ekonomii Paula Krugmana. Při té příležitosti chce Halík na Brity apelovat, aby se neizolovali a neodvraceli od Evropy.

Napsal proto otevřený dopis, v němž mimo jiné připomíná svůj blízký vztah k Británii. Po pádu komunismu přednášel v Oxfordu i Cambridge, v roce 2014 v Londýně převzal prestižní Templetonovu cenu.

Rozhodnutí v referendu může podle něj na staletí výrazně ovlivnit budoucnost Británie i zbytku Evropy. „Generace mých rodičů si pamatuje rozhodnutí britské vlády na Mnichovské konferenci v roce 1938 - v Británii tenkrát převládl hlas izolacionismu, dovolávající se „národního zájmu“. Premiér Chamberlain odmítl solidaritu s „malou neznámou zemí“ – Československem, tenkrát posledním ostrovem demokracie ve střední Evropě - a domníval se, že tím zachránil mír. Avšak izolacionismus a nacionální sobectví jako vždy měly tragické následky pro Británii i svět,” argumentuje historií Halík.

Generace jeho rodičů, která kdysi milovala Británii jako mnozí ve střední a východní Evropě dnes, byla podle jeho názoru tenkrát britským izolacionismem hluboce zklamána a zraněna.

Přečtěte si, jaké okamžité následky by mohl mít brexit

Po brexitu přijde chaos, strach a omezování škod

 Ilustrační foto

„Pro mnohé tehdejší britský a francouzský projev nacionálního egoismu znamenal ztrátu důvěry v západní demokracii, mnozí se ze zoufalství přiklonili k sovětskému Rusku. Komunisté dodnes využívají „mnichovskou zradu“ ve své protizápadní a proruské propagandě,” připomíná Halík důsledky britského izolacionismu.

Halík tvrdí, že Evropa musí zůstat jednotná právě nyní, když „dvě temné mocnosti vedou intenzivní propagandistickou válku proti Evropě s cílem oslabit její jednotu a rozvrátit Evropskou unii”.

ebf - tip - debata

„Je to nejprve tzv. Islámský stát – „džihadisté“ vědí, že pokud Evropa může čelit terorismu a může řešit problémy, spojené s vlnami uprchlíků, může tak učinit pouze v jednotě, v pevné spolupráci a vzájemné solidaritě. Dnešní vládci Ruska se snaží všemi silami oslabit Evropskou unii a uskutečnit imperiální snahy carského i sovětského Ruska o silný vliv v Evropě, o nadvládu nad sousedními zeměmi. Nikoliv náhodou je dnes v čele Ruska někdejší důstojník tajné policie – policie byla od carských dob přes vládu sovětů až po Putinův režim nejmocnější a rozhodující silou v Rusku,” varuje Halík s tím, že Putin podporuje nacionalistické a extrémistické síly po celé Evropě.

Brexit by výrazně ovlivnil i sousední Irsko

Brexit probouzí staré potíže křehkého Irska

 Irská vlajka

Odchod Británie z EU by nepochybně posílil nacionalistické tendence i v ostatních zemích unie. Rozpad Evropské unie by podle Halíka nepřinesl „suverenitu národů“, nýbrž vzrůst chaosu a nebezpečí vnitřních konfliktů i lokálních válek.

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).