Goldman Sachs radí méně velkorysosti než u České spořitelny
Vláda by neměla budoucímu majiteli majoritního balíku akcií v Komerční bance (KB) vypsat podobný „bianco šek jako při prodeji České spořitelny (ČS). Na špatné úvěry spadající podle klasifikace ČNB do kategorie čtyři a pět, a zřejmě i tři, bude zapotřebí vydat státní garance. Je ale nutné minimalizovat další náklady státu na privatizaci a zainteresovat investora na vymáhání těchto pohledávek. Proto by stát neměl vystavit garance na celou hodnotu vybraných špatných úvěrů, ale pouze na rozdíl mezi ní a výnosem, který realizuje z jejich aktivní správy banka. K tomuto doporučení dospěla společnost Goldman Sachs, poradce kabinetu pro prodej akcií v posledním polostátním peněžním ústavu. Materiál, který měl týdeník EURO k dispozici, odeslala členům privatizačního výboru.
„Je to jedno z možných řešení. Doporučení Goldman Sachs bereme velmi vážně, uvedl pro týdeník EURO náměstek ministra financí Jan Mládek. Jak dodal, státní pomoc bance před její privatizací nevylučuje, ale stejně tak žádná být nemusí. Ovšem pro rychlý průběh operace by bylo dobré, kdyby vláda projednala případné udělení garancí ještě letos. Podle nových rozpočtových pravidel totiž od počátku roku 2001 bude nutný i souhlas poslanců Parlamentu.
Méně pentliček.
Nutnost vystavení státních garancí zdůvodňuje poradce tím, že si
Komerční banka pokazila reputaci poskytnutím úvěrů firmám BCL Trading a ČAS/Satrapa, nový management banky není dosud „otestován a investoři o něm nemohou získat dlouhodobé hodnocení. Podle poradce investoři rovněž vnímají jako benchmark v České republice prodej České spořitelny. Ten byl opentlen masivní očistou od většiny klasifikovaných úvěrů a opatřením státních garancí na možná zbylá rizika. Česká spořitelna má vystavenu opci na převod vybraných aktiv do Konsolidační banky za předem určenou cenu a v objemu, který nepřekročí stanovený roční limit s možností jednorázového transferu všech, upozorňuje Goldman Sachs ve svém materiálu.
Společnost tedy radí dál Komerční banku před prodejem vylepšit, ale doporučuje, aby z ní již neodcházely další balíky špatných úvěrů přímo do Konsolidační banky, jako tomu bylo dosud. Navrhuje, aby pro vybraný objem úvěrů sice byly připraveny státní garance, ale banka je dál v rámci ring fencingu spravovala a vymáhala.
Banka je pro.
Není bez zajímavosti, že stejný názor na garance ze strany státu, respektive Konsolidační banky (KoB), která očistu bankovních domů vždy odnáší, zastává člen jejího představenstva Tomáš Spurný. Podle něho garance bez podmínek konzervují nesplácení pohledávek. „Případné záruky státu by neměly pokrývat riziko ze sta procent, to by investora demotivovalo, prohlásil v rozhovoru s týdeníkem EURO. Pokud banka nese svým kapitálem riziko z vymáhání pohledávek, bude se snažit, a to jak na straně aktivní – tedy práce s klienty, tak likvidační – tedy konkurs a odprodej pohledávek. Podle Spurného KB již iniciovala 350 mimosoudních dražeb, z nichž 115 proběhlo a ve zbylém počtu případů se klient raději s bankou dohodl na restrukturalizaci úvěru. V dalším balíku banka nyní iniciuje další tisícovku dražeb. „Zabýváme se také již odepsanými úvěry, dodal Spurný.