Menu Zavřít

Do Česka míří dva velké čínské fondy. Slibují miliardové investice

25. 5. 2017
Autor: Adrian Grycuk via Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

Po čínské skupině CEFC chtějí v Česku investovat rovněž velké čínské fondy Sino-CEE Fund a China CEE Fund, za nimiž stojí státní banky. Za fondem Sino-CEE je konsorcium investorů v čele s čínským bankovním kolosem Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Fond China CEE pak podporuje Export-Import Bank of China (China Exim Bank) a spravuje ho společnost CEE Equity Partners, která sídlí ve Varšavě.

Banka ICBC začíná být v České republice aktivní. „Probíhají zde poměrně významná jednání ohledně koncernu Vítkovice, kde by investiční fond ICBC mohl být strategickým partnerem pro tuto významnou českou společnost,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, který se účastnil prezidentské návštěvy Číny. Podle Havlíčka jde o fond pro střední a východní Evropu. Jde tedy pravděpodobně o fond Sino-CEE Fund.

Nyní probíhá podle ministra hloubková prověrka strojírenského holdingu. „ICBC zkoumá, jak na tom koncern Vítkovice je, a dá se předpokládat, že by mohli vstoupit do Vítkovic jako strategický partner,“ prohlásil Havlíček.

Samotné Vítkovice se k možnému vstupu fondu nechtějí vyjadřovat. Jednání s fondem ale týdeníku Euro potvrdil zdroj obeznámený s celou záležitostí. „Vážně se o to zajímají pár měsíců.“

Fond Sino-CEE, který sídlí v Lucembursku, je však aktivní nejen kolem Vítkovic. Jeho zástupci se v uplynulých měsících podle informací Eura sešli v Česku s řadou finančníků a poradců kvůli pomoci při hledání vhodných investic.

Čínský investiční fond přitom může být obrovský. Očekává se, že fond dosáhne deseti miliard eur (zhruba 265 miliard korun), uvedl podle čínské agentury Xinhua bývalý výkonný ředitel ICBC Ťiang Ťien-čching, který nyní šéfuje společnosti Sino-CEEF Capital Management Company (Sino-CEEF), jež fond spravuje.

Na deseti miliardách eur se však mají podílet i další investoři. Podle Ťiang Ťien-čchinga projevila zájem řada zemí ze střední a východní Evropy, společností a finančních organizací.

Čínský skutek utek
Čínští investoři do současnosti o investicích v Česku více mluvili, než skutečně realizovali. Před rokem Hrad s velkou slávou oznamoval, že do roku 2021 proinvestují až 270 miliard korun. Už nyní se dá říct, že zmíněná suma není příliš reálná. Zatím čínští investoři výrazně zaostávají nejen za Německem, které je v Česku investičním hegemonem, ale rovněž se svými asijskými rivaly Japonskem a Jižní Koreou.
Například skupina Fosun již před dvěma lety plánovala, že v Česku proinvestuje až osmdesát miliard korun. K žádné zásadní investici ale dosud nedošlo. Zda k rozhýbání čínských investic pomůže příchod čínských fondů, tak rozhodně není jisté.

Na řízení fondu se podle informací médií má podílet kromě ICBC také China Life Insurance a největší čínský soukromý konglomerát Fosun. Ten patří mezi nejaktivnější čínské investory v oblasti akvizic. Mimo jiné koupil francouzského provozovatele prázdninových rezortů Club Méditerranée, podíl v portugalské bance Banco Comercial Portuges nebo například v kanadském provozovateli cirkusů Cirque du Soleil. V posledních měsících se účastní rovněž řady státních investic.

Kromě čínských společností se má na řízení fondu podílet rovněž singapurská společnost Royal Golden Eagle, jež má být zároveň akcionářem. Uvádí to prezentace Sino-CEE Fund. Na otázky ohledně akcionářů a záměrů fondu výše uvedené společnosti neodpověděly.

Fond nicméně hodlá investovat do oblastí infrastruktury, vyspělého strojírenství a masové spotřeby. Velikost jednotlivé investice nemá podle zmíněné prezentace překročit sumu půl miliardy dolarů (přibližně 12 miliard korun). Investice mají plynout do projektů v šestnácti středoevropských a východoevropských zemích.

Co jsou zač?
Sino-CEE Fund China CEE Fund
Plánovaná velikost fondu 265 miliard korun 37 miliard
Hlavní investoři ICBC, China Life, Fosun, Royal Golden Eagle Export-Import Bank of China
Manažer Sino-CEEF Capital Management Company CEE Equity Partnes
Klíčová odvětví Infrastruktura, vyspělé strojírenství, masová spotřeba Energetika, infrastruktura, zdravotnictví, vzdělávání, zemědělství, telekomunikace, high-tech

Zdroj: prezentace fondů, Financial Times, Xinhua

Expanzi v regionu chystá rovněž China CEE Fund, který spravuje peníze China Exim Bank. Jde o čínskou státní banku, jejímž úkolem je podpora čínského zahraničního obchodu, investic a mezinárodní spolupráce. Jde tak o obdobu České exportní banky. Správcem fondu je varšavská CEE Equity Partners.

Nejdříve CEE Equity Partners spravovala zhruba 435 milionů dolarů, z nichž investovala zejména do polských firem a projektů. V Česku koupila vlastníka solárních elektráren Energy 21 od investiční skupiny Mid Europa Partners a společnosti Darby. Na konci minulého roku pak přikoupila další tři sluneční zdroje od americké společnosti ContourGlobal.

Letos ale čínská banka nasypala do fondu další miliardu dolarů (přes 24 miliard korun). Kvůli tomu by se mělo změnit téměř výhradní zaměření na Polsko, což zaznělo při prezentaci CEE Equity Partners na začátku roku před tuzemskými investory. „Prezentovali, že čtyřicet procent investic má být v Polsku a zbytek se bude investovat v ostatních zemích,“ uvádí účastník prezentace, který si nepřál být jmenován. „Považují Českou republiku za nejrozvinutější ze zemí střední a východní Evropy.“ Samotná CEE Equity Partners se na otázky týkající se záměrů v České republice nevyjádřila.

MMF24

O pronikání čínského kapitálu do Česka dále čtěte:

Rusnok předal čínské bance ICBC licenci. Ta v Česku letos zřídí pobočku

Čínská banka ICBC otevře pobočku v Česku

Prahu s Čínou možná spojí další letecká linka

 Další přímou leteckou linku Mezi Čínou a Českem by mohla obstarat společnost China Eastern


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).