Menu Zavřít

Dalších 6,5 bilionu dolarů k dobru. Americký Fed spočítal, o kolik za loňský rok zbohatli Musk a spol.

4. 4. 2022
Autor: Depositphotos
  • Jedno procento nejbohatších Američanů vloni dle tamní centrální banky zbohatlo o dodatečných 6,5 bilionu dolarů

  • Vděčí za to především ziskům z držených akcií i výnosným podílovým fondům

  • Pomyslné nůžky mezi nejmajetnějšími z majetných a střední vrstvou se dle odborníků nadále rozevírají. Ještě větším rozdílům v rozložení bohatství napříč americkou společností zabránil boom na trhu s realitami


V dobách nejistoty bývají světové trhy velmi rozkolísané, rozhodně to však neznamená, že by se všichni museli mít zákonitě hůř než dříve. Pro horní jedno procento amerických boháčů znamenal uplynulý rok hotové žně, podle odhadu Federálního rezervního systému (Fed) si totiž dohromady polepšili o masivních 6,5 bilionu dolarů (zhruba 144 bilionů korun). To je pro představu dle dat Mezinárodního měnového fondu asi 24násobek českého HDP za rok 2021.

„Ta čísla jsou šokující. Jedná se o největší nebo alespoň jeden z největších nárůstů bohatství za posledních 40 let,“ cituje server CNBC profesora ekonomie na Newyorské univerzitě Edwarda Wolffa. Zmíněné jedno procento nejmajetnějších Američanů se na konci uplynulého roku mohlo těšit z jmění ve výši rekordních 45,9 bilionu dolarů (1,01 trilionu korun). Ještě před začátkem pandemie to přitom bylo o celých 12 bilionů méně, spočítal Fed. Zajímavé jsou ale i další statistiky.

Pandemie výrazně proměnila pracovní trh. Podle expertů si do roku 2030 bude muset najít nové zaměstnání na 100 milionů Američanů
Přečtěte si také:

Pandemie výrazně proměnila pracovní trh. Podle expertů si do roku 2030 bude muset najít nové zaměstnání na 100 milionů Američanů

Největší zisky zaznamenal Elon Musk a jeho ,kolegové‘ díky penězům uloženým v podílových fondech a akciích. Tyto investice jim vloni dohromady vynesly na 4,3 bilionu dolarů (95 bilionu korun) a významně se tak zapříčinily o skutečnost, že nyní vlastní bezmála jednu třetinu veškerého národního bohatství (konkrétně 32,3 procenta). V samotných akciích má horní jedno procento dle Fedu uloženo na 23 miliard dolarů.

Rozevírající se nůžky

Zmíněné akcie představují oblíbenou formu investice i pro zbytek americké společnosti. Dle poradenské firmy Gallup vlastnilo tyto cenné papíry během loňských 12 kalendářních měsíců šestapadesát procent tamních obyvatel. To je o celé jedno procento víc než předloni, avšak stále podstatně méně, než jaká čísla evidovali centrální bankéři v období před nástupem finanční krize z roku 2008. Tehdy se mohlo za akcionáře považovat dokonce 62 procent Američanů.

Zda, potažmo kdy budou více než 14 let staré statistiky opět aktuální, se těžko odhaduje. Dle profesora Wolffa hraje v neprospěch střední třídy jeden důležitý faktor. Investování do akcií se podle jeho názoru stává pro většinu obyvatel tím méně dostupné, čím více peněz do nich majetní vkládají. Vyšší výnosy generují boháčům větší úspory i více prostředků na dodatečné investování, v důsledku čehož cena akcií roste, a ty jsou tak pro chudší vrstvu obyvatel hůře dostupné.

„Zvyšující se nerovnost v rozložení bohatství žene akciový trh nahoru, což následně způsobuje ještě větší nerovnost,“ komentuje Wolff zmíněný paradox.

Vlastnit dům se vyplácí

Jedno procento nejbohatších Američanů vlastní dle Fedu na 57 procent soukromých podniků. Jejich tržní hodnota pak v průběhu uplynulého roku narostla o více než jednu třetinu. Kde naopak ti nejbohatší z nejbohatších zas až tak významnou roli nehrají, je trh s nemovitostmi. Na něm si dokonce ve srovnání s obdobím před pandemií lehce pohoršili, a to z dřívějších 14,5 na rovných 14 procent.

V Americe vloni přibyl více než milion nových milionářů. Na ekonomickém růstu profitovali především ti vůbec nejbohatší
Přečtěte si také:

V Americe vloni přibyl více než milion nových milionářů. Na ekonomickém růstu profitovali především ti vůbec nejbohatší

Ve skutečnosti to byla právě střední třída, která na vlastnictví bytů, rodinných domů a dalších realit v roce 2021 celkem významně vydělala. Spodních devadesát procent Američanů si díky jejich rostoucím cenám polepšilo dohromady o 2,89 bilionu dolarů (zhruba 64 bilionů korun).

„Z boomu na trhu s bydlení těžila střední třída,“ potvrzuje profesor Newyorské univerzity. „Kdyby se tak nestalo, nerovnost v rozložení bohatství by byla ještě větší,“ dodává.

Přetahovaná o první místo

Že byl rok 2021 z pohledu přerozdělování bohatství napříč americkou společností, a nejen jí, nezvykle turbulentní, dokládají i prestižní žebříčky. Pořadí na jejich čele se měnilo hned několikrát. Loni v lednu se v případě žebříčku vydávaného časopisem Forbes dostal na první pozici již zmíněný zakladatel automobilky Tesla a vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk, který tak předčil tehdejšího šéfa Amazonu Jeffa Bezose.

Bezos se o necelý měsíc později na vedoucí příčku vrátil, avšak počínaje nástupem podzimu mu již neohroženě vládne opět rodák z Jihoafrické republiky. Musk se stal teprve třetím člověkem v historii, jehož jmění překročilo částku 200 miliard dolarů. V době psaní tohoto článku pak podle Forbesu měl na kontě ještě o dalších 87,6 miliardy víc.

CIF24

Za svůj ‚podnikatelský plán‘ dostal ve škole prý jen C, přesto s ním loučící se Fred Smith vybudoval z FedExu 60miliardovou firmu
Přečtěte si také:

Za svůj ‚podnikatelský plán‘ dostal ve škole prý jen C, přesto s ním loučící se Fred Smith vybudoval z FedExu 60miliardovou firmu

Do první desítky nejbohatších amerických podnikatelů patří vedle něj a ,důchodce‘ Bezose ještě zakladatel Microsoftu Bill Gates, ,věštec z Omahy‘ Warren Buffett, Larry Page a Sergey Brin (spoluzakladatelé Googlu), Larry Ellison z Oracle Corporation, současný výkonný ředitel Gatesovy technologické společnosti Steve Ballmer, mediální magnát Michael Bloomberg a zakladatel Facebooku, respektive Mety Mark Zuckerberg.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).