Menu Zavřít

Cvičební programy se přesunuly do matrixu, krize nám ale pomohla v rozletu do zahraničí, říká šéf fitka KB5

15. 4. 2021
Zdroj: Archiv Pavla Macka. Použito se souhlasem
  • Majitel úspěšné tělocvičny KB5 Pavel Macek bojuje proti pandemickým omezením v online prostředí

  • Nový trend přitahuje i sportovce, kteří by se do fitcentra neodvážili

  • Jedním z hlavních cílů je přesun vlastních programů a aplikací do zahraničí


Zavření fitness center a posiloven znamenalo pro mnoho trenérů ztrátu nejen živobytí, ale často i většinové náplně jejich dne. Kdo jiný než sportovci by se ale měl poprat s těžkou váhou, kterou jim situace naložila. Nový stav semknul většinu trenérských týmů a motivoval je k tomu, aby vymyslely nové způsoby, jak k sobě znovu přitáhnout klienty uvězněné v karanténě. Nikdo z nich totiž nepředpokládal, že bude situace trvat pouze původně vyhlášených 14 dní, a tak začali podnikat kroky k přežití.

K negativním emocím a stížnostem na zoufalou situaci se rozhodně neupnul ani šéfinstruktor školy KB5 Pavel Macek. Ba naopak, zkušený trenér se po prvním loňském lockdownu zaměřil – v duchu stoické filozofie, kterou vyznává – především na to, co je v jeho moci, a začal konat. Výsledek se dostavil záhy.

„Po jarní vlně jsem si říkal, že se vše v dobré obrací, a byl rád, že se více než jasně ukázalo, že investice do dýchání, pohybu, síly, kondice a zdraví obecně je jedna z těch nejlepších,“ vzpomíná Macek. „Léto bylo skvělé. Letní campy, semináře a lekce zaplněné, ale s hrozbou dalšího lockdownu mi bylo jasné, že je třeba se připravit na to, že vše může být na dost dlouhou dobu jinak.“

Tým KB5 začal připravovat online kurzy, lekce i webináře a z původního managementu krize se rychle přesunuli k managementu vize. „Přechod do online světa nám rozšířil coachingové schopnosti. S naším týmem jsme postupně vypracovali rafinovaný systém online lekcí včetně rozsáhlé videotéky probíraných cviků. Já sám jsem kromě bezpočtu lekcí odučil i několik velkých mezinárodních webinářů a aktuálně spustil i webináře české.“

Dobrý trenér ví, že motivovat, učit a vést ostatní lze jen příkladem. Proto se Macek rozhodl pandemii využít jako příležitost k ještě většímu udržování cvičebního a studijního morálu. „Stihnul jsem odučit čtyři mezinárodní certifikace, natočil dva úspěšné zahraniční online kurzy a získal zaměstnání u mé zahraniční alma mater StrongFirst,“ vypočítává. Vytyčil si ideál komplexního rozvoje člověka po fyzické, duševní i charakterové stránce, za kterým stále jde, i když se věci nevyvíjejí tak úplně podle plánu.

Online lekce přitahují i ty, kteří by se do fitka neodvážili

Přesun fitness života do virtuálního prostředí pomohl věčným přemýšlivcům, která posilovna je pro ně ta pravá, k tomu, aby konečně cvičit začali. Na online lekce i webináře se hlásí i zájemci z měst, kde KB5 tělocvična prozatím nefunguje. Dveře mají otevřené také zahraniční studenti, a rádi jich využívají. „Obecně si myslím, že se na online lekce přihlásili i zájemci ostýchavější, kteří s tím, aby přišli na živé lekce, dlouhá léta váhají. Nepochybuji, že když zjistili, jací jsme milí, sympatičtí, vtipní a skromní profíci, dorazí i na lekce, semináře či živé kempy hned, jak to bude možné,“ dodává Macek s úsměvem.

Online svět pomohl dlouholetému instruktorovi sebeobrany a bojových umění také s financemi a nabídl mu možnost investic do nových nápadů. A to i přesto, že provozuje dvě tělocvičny se zaměstnanci na plný úvazek, kde nájmy i platy běží po celý rok v plné výši a příjem ze živých lekcí a akcí je omezený. „Nebudu si stěžovat – toho nového Harleye a vilu v Karibiku, holt, o pár měsíců odložím,“ vtipkuje. „Makáme dále na tom, abychom dobu covidovou přežili, a spíše se rozhlížíme, kde pomoci těm, kteří jsou na tom o hodně hůř. K čemu je totiž síla, když jí nevyužijeme k pomoci těm slabším či v nouzi?“ zamýšlí se.

Koronakrize znemožnila muzikantům vystupovat. Záchranu nacházejí ve streamech nebo deskových hrách
Přečtěte si také:

Koronakrize znemožnila muzikantům vystupovat. Záchranu nacházejí ve streamech nebo deskových hrách

Uzavření posiloven přivedlo mnoho lidí ke cvičení venku a ve velké míře také k trendu otužování. Ze všech stran se na nás valí fotografie lidí v zamrzlých rybnících nebo ledových řekách propagující metodu WimaHofa. S trochou nadsázky se může zdát, že nelze mít úspěšný den bez ranní ledové sprchy.

„Za mě jednoznačně palec nahoru, spolu s takzvanými hypoxicko-hyperkapnickými dechovými cvičeními, saunou, silovým tréninkem a půsty považuji otužování za jednu z nejpřínosnějších činností pro imunitu, zdraví a nejen atletickou dlouhověkost obecně,“ chválí Macek. „Rád bych řekl, že jsme články, videa či návody naší skupinou KB5 Ledoborci propagovali otužování dávno předtím, než to bylo cool, ale i před námi tu bylo mnoho a mnoho jiných,“ připomíná.

Otázkou každopádně zůstává, zda je pro většinu „otužilců“ větší motivací zlepšení zdraví a imunity, nebo spíše zajímavý obsah pro sociální sítě.

Nový normál, nebo návrat k normálnímu životu?

„KB5 není úplně klasické fitness centrum. Anebo naopak, jsme právě to nejklasičtější,“ říká Macek o své tělocvičně. KB5 je podle něj školou kultivace charakteru převlečené za tělocvik, tedy pohybový, silový a kondiční trénink. Pobočky v sedmi městech v Čechách i na Slovensku navštěvují denně stovky nadšenců, pro které je nepředstavitelné, že by se vše odehrávalo už navždy jen online.

„S tím, že tohle je ‚nový normál‘ a že se navždycky budeme už vídat jen v Matrixu, se rozhodně nikdy nesmířím. Budu dělat všechno proto, abychom se mohli opět s kamarády potkávat naživo, v tělocvičnách, parcích, na kafi nebo pivu před anebo po tréninku. Na pivu tedy jen po tréninku,“ říká. A má i další vize.

CIF23

„Až se vše – počítám tak v roce 2035 – vrátí k normálu, vrátíme se k normálu i my. Každopádně život mě naučil už nic moc dopodrobna neplánovat. Online výuku si díky pozitivním referencím zcela jistě podržíme, v rámci našich luhů a hájů mám v přípravě další dva velké online projekty. Jinak se osobně budu nadále pomalu, ale jistě přesouvat do zahraničí – točit další online kurzy v angličtině, a samozřejmě se už nemohu dočkat, až budu moci zase cestovat a učit,“ uzavírá Macek.

  • Našli jste v článku chybu?