Menu Zavřít

Čeští miliardáři v amerických teniskách: Tkáč a Křetínský navyšují podíl ve Foot Lockeru

15. 1. 2021
Autor: čtk

Vesa Equity Investment opět navyšuje podíl v americkém prodejci bot Foot Locker. Investiční fond podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče vlastní už 12,4 procenta akcií. Fond se již v listopadu minulého roku stal největším akcionářem americké společnosti. V současné době má podíl obou investorů hodnotu 13 miliard korun.

Čeští miliardáři pokračují v tažení na akcie americké společnosti Foot Locker. Od začátku prosince do počátku ledna koupil investiční fond Vesa Equity Investment, který vlastní čeští podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, akcie amerického prodejce sportovního oblečení a obuvi v hodnotě 29,7 milionu dolarů (zhruba 640 milionů korun). Svůj podíl v americké firmě tak miliardáři navýšili na 12,4 procenta.  

S kupováním podílu oba investoři započali už loni po
březnových propadech na světových burzách. Akcie společnosti Foot Locker, která
se stále vzpamatovává z dopadu koronavirové pandemie, se tehdy propadly
pod hranici 20 dolarů. „Již investujeme,“ řekl v dubnu Křetínský americké
zpravodajské agentuře Bloomberg.
„Věříme, že současný trh podhodnocuje některé velmi zajímavé a důležité
společnosti.“

Ve druhé polovině května už čeští podnikatelé drželi šestiprocentní podíl. Na konci listopadu pak agentura Bloomberg informovala o tom, že se fond Vesa Equity Investment stal největším akcionářem společnosti Foot Locker.

Akcie v hodnotě 13 miliard korun

V té době Křetínský a Tkáč vlastnili 10,3 procenta akcií v hodnotě 400 milionů dolarů, což v přepočtu odpovídalo částce 8,8 miliardy korun. Od posledního lednového nákupu však cena firmy stoupla z 39 na 46 dolarů za akcii. Hodnota podílu obou investorů tak vzrostla na 13 miliard korun.

Kromě Vesa Equity Investment drží další velké podíly dvě americké investiční společnosti, konkrétně BlackRock, která vlastní 8,9 procenta akcií, a Vanguard Group, jejíž podíl činí 8,7 procenta.

„Lze očekávat, že Vesa bude vystupovat více jako aktivistický investor, bude se snažit ovlivnit chod firmy. Naproti tomu BlackRock a Vanguard fungují zejména jako správci fondů, které provádí nákupy jednotlivých titulů s cílem pasivně replikovat indexy,“ řekl Seznamu Tomáš Pfeiler, manažer společnosti Cyrrus, která je předním obchodníkem s cennými papíry na českém trhu.

ebf 24 - tip duben

Vesa Equity Investment je investiční společnost, kterou vlastní čeští podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Ten je spoluzakladatelem a spoluvlastníkem společností spadajících do skupiny J&T. Křetínský působí jako dominantní akcionář, předseda a výkonný ředitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH), mezinárodní skupiny působící v oblasti energetiky a infrastruktury se sídlem v České republice.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).