Menu Zavřít

Český akciový index PX letos stoupl o třináct procent. Nejziskovější byly akcie CME

30. 12. 2019
Autor: Euro Tomáš Novák

České akcie letos stouply podle indexu PX o 13 procent, index končí rok na téměř 1116 bodech. Vyplývá to z dnešních výsledků burzy. Nejziskovější byly akcie mediální skupiny CME, které přidaly 57 procent hodnoty. Největší propad zaznamenaly akcie výrobce textilu Pegas Nonwovens, které přišly o 15 procent. Loni klesly tuzemské akcie o devět procent, předloni přidaly podle PX 17 procent.

„CME nejprve výrazně zlepšila svoje hospodaření, splatila značnou část dluhů, trh začal doufat v dividendu. V tom okamžiku se na trh více a více dostávaly zprávy, že celou firmu kupuje PPF. I to krátkodobě pomohlo kurzu akcií firmy,“ uvedl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. U akcií Pegas Nonwovens podle něj investoři nelibě nesli riziko stažení akcií z obchodování.

V případě Monety akcionáři dokázali odmítnout nevýhodnou akvizici od skupiny PPF, vyhnout se bankovní dani a banka dosud odmítá také dobrovolný příspěvek do Národního rozvojového fondu. Kurz jejích akcií v roce 2019 slušně posílil a k tomu akcionáři dostali dividendu. U skupin Erste Bank a VIG se uklidnily obavy o další bankovní daně v zemích východní Evropy, investoři znovu našli zálibu v bankách aktivních v eurozóně, dodal Dohnal.


Úspěšný rok pro akciové trhy: souhrnná hodnota vzrostla o více než 20 procent

Obchodník Peter Tuchman sleduje index Dow Jones


Akcie ČEZ nadále prodávali zahraniční investoři, kteří mají strach, že vláda prosadí výstavbu jednoho jaderného bloku za 300 miliard korun, tedy za cenu vyšší než je tržní kapitalizace celé společnosti, a to proti vůli minoritních investorů. Investoři se akcií zbavovali také v důsledku rebalancování indexů a při očekávání zelené politiky Evropské centrální banky. Hospodaření O2 ČR se nezměnilo, v některých aspektech i zlepšilo. Klíčové pro kurz jejích akcií byla ovšem absence výkupu vlastních akcií, podotkl analytik.

Dále čtěte:

Zkouška orchestru, než začne stoupat voda. Recese přijde, jsme připraveni?

Poučení z Velké recese? Jaksi nikde

EBF24

Ochlazení ekonomiky? Zatím fakt nemrzne

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).