České firmy si vloni oblíbily cloud, využívá ho už skoro polovina z nich. Frčí hlavně Microsoft 365, míní expert na digitalizaci

29. 7. 2022
Zdroj: Depositphotos
  • Firmy v Česku vloni zaznamenaly nejvyšší skok v používání cloudových služeb ze všech států Evropské unie

  • S cloudem má aktivní zkušenost na 44 procent zdejších podniků. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Eurostat

  • Podíl českých společností ve využívání cloudových služeb se za poslední rok zvýšil i kvůli pandemii covidu a související nutnosti zavedení vzdáleného přístupu

  • Premiantem Evropy jsou v daném ohledu Švédsko a Finsko, naopak nejméně si tyto nástroje dosud osvojili v Bulharsku


Přístup tuzemských firem k online prostředí se během covidové pandemie v mnohém změnil. Nejnovější data z Eurostatu ukázala, že v uplynulých dvou letech výrazně vzrostl zájem o cloudové služby. Ještě v roce 2020 je využívala pouze třetina českých podniků, kvůli čemuž jsme zaostávali za evropským průměrem o sedm procent.

Vloni se ale tento podíl zvýšil na 44 procent, čímž Češi předčili všechny státy střední Evropy. I v celoevropském srovnání se pak pohybujeme nad průměrem, neboť ten je o tři procentní body menší. Mezi zdejší cloudové premianty patří Švédsko a Finsko, kde tuto technologii používají tři čtvrtiny společností. Na opačném konci pomyslného žebříčku pak stojí Bulharsko, ve kterém si na cloudy zvyklo pouze 13 procent firem.

České podniky přišly na chuť hlavně cloudovým službám pro kancelářský software, s rekordním podílem 85 procent se v tomto ohledu dokonce vyšplhaly na první místo v celé Evropské unii.

„Cloudové kancelářské balíky umožňují lidem spolupráci v reálném čase bez ohledu na to, zda jsou v zaměstnání, nebo pracují z domova. Firmy nejčastěji využívají Microsoft 365, který umožňuje vzdálený přístup k souborům ze všech zařízení,“ vysvětlil výhody zmíněné technologie expert na digitalizaci Adam Koudela ze společnosti XEVOS.

Data jsou na cloudech lépe zabezpečená

Téměř dvě třetiny tuzemských podniků využívá cloudy třeba i kvůli potřebě ukládání souborů. „Je to zpravidla bezpečnější než fyzická úložiště. Například Microsoft 365 nabízí dvoufázové ověření a šifrování. Data jsou navíc automaticky zálohovaná a lze je zabezpečit na více úrovních. Jednou z možností je takzvaný podmíněný přístup, který zamítne připojení nedostatečně zabezpečenému nebo infikovanému zařízení,“ okomentoval trend Koudela s tím, že navzdory všemu výše zmíněnému Česko v kategorii cloudových úložišť za evropským průměrem zaostává. Ten je totiž ještě o čtyři procentní body vyšší.

Největším tržním segmentem z cloudových služeb zůstává model SaaS (software jako služba). Používá jej zhruba 94 procent společností v Evropské unii. Jeho výhoda spočívá v tom, že veškerý software je umístěný v cloudu. Uživatelé si tak do svých počítačů nic neinstalují a přistupují k aplikacím přes internetový prohlížeč.

Takové řešení se evropským firmám zamlouvá z mnoha důvodů. „Hlavní výhodou je určitě nižší počáteční investice na pořízení softwaru. SaaS je možné přirovnat k operativnímu leasingu. Společnosti platí menší částky za čas, kdy software skutečně využívají,“ objasnil Koudela jako první redakci Euro.cz a na závěr připomenul, že v modelu SaaS nejčastěji funguje například e-mail, kalendáře nebo již uvedené kancelářské nástroje.

  • Našli jste v článku chybu?