Síla slunce. Zájem Čechů o fotovoltaiku i tepelná čerpadla stále roste, dle šéfa Woltairu se může investice vrátit již do dvou let

6. 1. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Zdroj: Depositphotos
  • Vysoké ceny energií způsobily, že domácnosti hledají nové způsoby, jakými můžou snížit své výdaje
  • Česká firma Woltair tak v posledním roce eviduje dvojnásobný nárůst poptávky po fotovoltaice a tepelných čerpadlech
  • Část vynaložených nákladů mohou lidé získat zpět i díky dotacím z programu Nová zelená úsporám

Zájem Čechů o obnovitelné zdroje elektřiny nadále sílí. Společnost Woltair, která je předním tuzemským dodavatelem fotovoltaiky pro rodinné domy, zaregistrovala ve druhém pololetí loňského roku meziroční nárůst poptávky po solárních elektrárnách o téměř 100 procent. Nejsilnějším měsícem byl srpen, ale i během podzimu byl zájem srovnatelný a držel se na rekordních hodnotách. Kromě soukromých zakázek došlo v roce 2022 k enormnímu růstu poptávky také ze strany firem. A podobný trend firma očekává i letos. 

„Přecházení zákazníků ze zafixovaných tarifů na zastropované ceny pro ně bude stále představovat dvakrát až třikrát vyšší náklady na energie. Právě to je situace, ve které je využití fotovoltaické elektrárny ideálním řešením,“ tvrdí ředitel společnosti Woltair Jan Hanuš.

Fotovoltaika pokryje až 70 procent spotřeby domácnosti, říká Regner. Jeho EH Malina jich letos nainstaluje téměř tři tisíce
Přečtěte si také:

Fotovoltaika pokryje až 70 procent spotřeby domácnosti, říká Regner. Jeho EH Malina jich letos nainstaluje téměř tři tisíce

V posledních měsících se navíc výrazně zrychlily i samotné dodávky solárních elektráren, což vedlo k navýšení počtu instalací. Přesto si ale zákazníci musejí pár měsíců počkat. „V loňském roce docházelo vlivem narušení dodavatelsko-logistických řetězců k prodloužení obvyklých dodacích lhůt. Dnes už je situace stabilizovaná a dodávky fotovoltaických elektráren probíhají do pěti měsíců od podpisu smlouvy,“ doplňuje Hanuš.

Lidé si častěji připlácejí za vyšší výkon

Průměrná cena solární elektrárny pro rodinný dům včetně instalace se aktuálně pohybuje od 400 do 500 tisíc korun v závislosti na požadovaném výkonu a dalších parametrech. Lidé však mohou získat až 50 procent své investice (maximálně 200 tisíc korun) zpět, a to díky státním dotacím z programu Nová zelená úsporám.

I když se tedy cena elektráren meziročně zvýšila zhruba o čtvrtinu, kvůli zdražení energií nyní vychází návratnost investice podstatně lépe, než jak tomu bylo v roce 2021. V závislosti na typu zařízení a výši spotřeby elektřiny se instalace fotovoltaiky mnohdy vyplatí už za tři roky, nejpozději by k tomu mělo dojít za šest let.

Znamená rekordní teplo posledních dní i vyšší účinnost solárních elektráren? Odborníci jsou skeptičtí a vysvětlují proč
Přečtěte si také:

Znamená rekordní teplo posledních dní i vyšší účinnost solárních elektráren? Odborníci jsou skeptičtí a vysvětlují proč

Kvůli drahým energiím také domácnosti stále častěji volí výkonnější elektrárny. Zatímco ještě loni se jejich průměrný výkon pohyboval mezi pěti až šesti kilowatt-peaky, nyní je to okolo 8,5 kWp. S tím souvisí i rostoucí kapacita baterií, která se od začátku roku zvýšila ze sedmi na současných deset až čtrnáct kilowatt-peaků. Češi si přitom v drtivé většině případů nechávají instalovat solární elektrárny právě s bateriemi. Kdo si pak chce zajistit úsporné energetické a tepelné hospodaření v průběhu celého roku, pořizuje si navíc čerpadlo. I díky této skutečnosti vzrostla poptávka po tepelných čerpadlech o více než polovinu.   

Dodání je mnohem rychlejší, někdy trvá jen měsíc

Výše uvedená čísla mohla být ještě o něco lepší, potíž je nicméně v tom, že zájem lidí během léta zkrátka a dobře narazil na výrobní kapacity evropských firem. Nyní už se situace částečně zlepšuje, konkrétní dodací lhůty ale velmi záleží na výběru značky a výrobce čerpadla. Kvůli velkým rozdílům v délce doby dodání jsou tedy nejoblíbenější ta zařízení, která jsou dostupná téměř ihned. 

„Problémem teď není sehnat kvalifikovaného technika, ale konkrétní typ čerpadla. My jsme v současné době díky spolupráci s mnoha výrobci schopni garantovat dodání u vybraných značek do jednoho až třech měsíců. Vzhledem k tomu dojde k výraznému navýšení počtu instalací již začátkem letošního roku, takže očekáváme meziroční nárůst minimálně o 200 procent,“ uvádí Hanuš.

Číňané chtějí dosáhnout uhlíkové neutrality. V poušti Gobi postaví sluneční elektrárnu o rozloze 90 tisíc fotbalových stadionů
Přečtěte si také:

Číňané chtějí dosáhnout uhlíkové neutrality. V poušti Gobi postaví sluneční elektrárnu o rozloze 90 tisíc fotbalových stadionů

Ani tepelným čerpadlům se loni nevyhnulo výrazné zvýšení pořizovací ceny. Podražila téměř o třetinu procent, takže za ně zákazníci aktuálně zaplatí více než 300 tisíc korun. Příčinou je na jedné straně zdražení práce a technologie, ale také fakt, že dochází k instalování čerpadel s vyšším průměrným výkonem, a tedy obvykle i vyšší cenou. Navzdory rostoucím nákladům se každopádně ve srovnání s předešlým rokem vloni výrazně zkrátila návratnost investice, která se v závislosti na původním zdroji tepla v domě a spotřebě domácnosti pohybuje mezi dvěma až sedmi lety.

Velmi rychle se může investice vrátit hlavně majitelům domů s elektrickým vytápěním, kde dochází k úspoře až 70 procent nákladů na elektřinu a vytápění. „Nejčastěji mají lidé zájem o instalaci tepelného čerpadla s ohřevem vody. Často je to kvůli nahrazení předchozího zdroje, kdy například plynový kotel zajišťoval kromě vytápění i teplou vodu. Tuto variantu nyní instalujeme ve zhruba dvou třetinách všech případů,“ tvrdí ředitel firmy Woltair.

  • Našli jste v článku chybu?