Baroko 21. století. CPP proměnila trojský statek na komplex luxusního bydlení

16. 1. 2020
Zdroj: Archiv

Nový život za miliardu. Bývalý statek v Troji je jedním z příkladů, kdy se podařilo skloubit staré s novým.

Podle statistik databáze Prázdnédomy.cz jsou v České republice aktuálně téměř tři tisíce prázdných domů či domů v rekonstrukci, z toho 491 v Praze. Mnoho z nich má historickou a architektonickou hodnotu, některé z nich jsou zároveň kulturními památkami. Rekonstrukce jakékoli budovy, zvláště té historicky cenné, ale bývá pro investory noční můrou.

Systém památkové ochrany je u nás složitý a v případě dostavby novostavbou je domluva leckdy heroický výkon na straně developera i památkářů. V Praze obzvlášť. Právě tady je ovšem doplnění starého novým často jediným řešením, které ekonomicky dává smysl. V Praze totiž jako v jediném kraji není možné využít evropské dotace na obnovu památek, ze kterých už bylo rozděleno více než 6,5 miliardy korun.


Byt na investici? V centru nebo jeho blízkosti, říká Elena Jakubovič

 Elena Jakubovič, zakladatelka Y&T Luxury Property Prague Czech Republic


„Prioritou je zachovat autentické památky v dobrém stavu a nevytvořit z Prahy skanzen. Z pohledu památkové péče je vhodné zachovat historické využití objektů, tedy obytné domy rekonstruovat opět k bydlení a pokusit se regulovat využití domu pouze pro cestovní ruch,“ soudí Jiří Skalický, ředitel odboru památkové péče pražského magistrátu.

Pokud se podaří skloubit požadavky na moderní bydlení a zachovat kouzlo historie, výsledkem může být zajímavá obnova desítek let chátrajících areálů a jejich oživení. Jedním z takových příkladů z poslední doby, kdy se podařilo doplnit historii novou vrstvou, je právě dokončovaná proměna barokního statku v pražské Troji, kterému dala poslední ránu povodeň v roce 2002. Investor - společnost CPP - proměnil statek na komplex luxusního bydlení Chateau Troja Residence. Rekonstrukce šesti historických budov a dostavba sedmi novostaveb vyšla na více než miliardu korun a vzniklo tak 72 rezidencí. Ještě před kolaudací jich většina našla svého majitele.

Čtěte také:

Bytová krize se prohlubuje. Nájemné v Praze se za pět let zvýšilo téměř o polovinu

Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy

Smetanova Vltava hraná na Bubny. Praha připravuje výstavbu moderní filharmonie

Praha uvažuje o koupi sídla České pošty, ta ji však nenabízí

  • Našli jste v článku chybu?