Menu Zavřít

Armádní nákupy. A velvyslance v Izraeli jste se už zeptali?

Autor: Redakce

Neustálé, zbytečné a stále se měnící vyjádření Andreje Babiše, která v posledních týdnech drtí ministerstvo obrany a armádu, by měl vysvětlit jeden úředník. Toho času v Tel Avivu.

Lubomíru Metnarovi ani Aleši Opatovi v těchto dnech vůbec nezávidím. Kromě toho, že musí řešit základní fungování ministerstva a armády, stále víc času jim berou zbytečné diskuze, které vyvolává Andrej Babiš. Mluví o věcech, kterým nerozumí, které se snaží změnit a které jsou - což je nejdůležitější - už dlouhodobě připraveny a projednány.

Jeho proměnlivá prohlášení navíc nejsou vůbec konzistentní, což se možná při výrobě rohlíků nebo lovosických hnojiv dá odpustit, ale při obranném plánování by měl veřejné projevy dvakrát promýšlet.

Je podle vás rezort obrany tím správným místem, kde by měla vláda v tuto chvíli šetřit?

Takové debaty by si mohlo Česko odpustit, pokud by už obchody byly zasmluvněny a podepsány. Jenže nejsou. Zásadní armádní nákupy jsou stále jen přáním na papíře bez podpisu. Diskutovat o nich nebo hledat tisíckrát nalezené cesty je pro politiky v takové konstelaci mnohem jednodušší.  

I když se vláda odvolává na to, že spořit chce kvůli pandemii čínské chřipky, jež zasáhla světovou i českou ekonomiku, příčina takových populistických názorů a návrhů vězí jinde. Ve čtyřech promarněných letech, kdy ministerstvo obrany vedl Martin Stropnický (2014 až 2018).

V téhle éře se měly podepsat strategické kontrakty, o nichž se dokola jen diskutuje a jež se nyní přehodnocují. Kdyby se tehdy kontrakty uzavřely a odešly první zálohové platby, nikdo si o nich nedovolí pochybovat a berou se jako hotová věc. Jenže nic z toho neplatí a z rozpočtu ministerstva obrany je nyní velmi jednoduchá kořist.

EBF24

Pokud tak sněmovní branný výbor minulý týden přijal jasné usnesení, v němž stojí za ministerstvem a armádou a nesouhlasí s možnými škrty, možná by si v budoucnu mohl ještě na kobereček pozvat Martina Stropnického. Jestliže se modernizace českého vojska zastaví, bude to nejen vina čínské chřipky a následných autoritářských kroků české vlády, ale především důsledek nerozhodnosti a neschopnosti Stropnického a jeho úředníků, pod nimiž ministerstvo obrany pouze hibernovalo. A navíc - dosud nikomu neprozradil, proč jako nejdéle sloužící ministr obrany nic nepodepsal.​

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).