Ze Špindlu na ledovec. Skupina TMR pronikla do Alp - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ze Špindlu na ledovec. Skupina TMR pronikla do Alp

,
Ze Špindlu na ledovec. Skupina TMR pronikla do Alp
Zdroj: Shutterstock.com

Po několika letech akvizičního úsilí v řadě alpských středisek byla skupina Tatry Mountain Resorts konečně úspěšná.

Skupina Tatry Mountain Resorts (TMR) koupila stoprocentní podíl v lyžařských střediscích Mölltaler Gletscher a Ankogel od rakouské investiční skupiny Schulz. Cena transakce nebyla zveřejněna, ale lze ji odhadnout na nižší desítky milionů eur.

Střediska jsou vzdálena z Prahy i Brna zhruba 550 kilometrů a leží 180 kilometrů jižně od Salcburku. Jejich součástí je jeden z osmi rakouských ledovců a jediný ledovec v Korutanech Mölltal. Jde o méně známý, ale lyžařsky atraktivní ledovec, na němž jsou na rozdíl od většiny ostatních vedle lehčích i nejtěžší černé sjezdovky a využívají ho k tréninku i vrcholoví rakouští sjezdaři. Do ledovcového areálu vede nejdelší podzemní dráha na světě Gletscher Express, jejíž horní stanice je ve výšce 2234 metrů nad mořem.

Lidí jako v Krkonoších

Lyžařská střediska, která mají podle představitelů TMR značný nevyužitý potenciál, v současnosti přebírá nově jmenovaný český ředitel Max Gottfried, který dosud pracoval ve Špindlerově Mlýně a řídil tam organizaci letošního závodu Světového poháru.

Firma TMR s korutanskými středisky spolupracovala už ve skončené zimní sezóně, kdy prodávala tamní skipasy ve svém klientském systému Gopass za zvýhodněnou cenu 25 eur, zatímco na místě je cena dvojnásobná. Sedmidenní permanentka přijde v Mölltalu na 250 eur. Právě česká, slovenská a polská klientela je dnes pro rakouská střediska jediným zdrojem potenciálního růstu a TMR ji může přivést ve větší míře i do jižních Korutan, kam se nyní příliš nejezdí.


Výrobce lyží miliardáře Němce mění název na Kästle. Značku Sporten si ponechá


Korutanská střediska nyní navštíví zhruba 120 tisíc lyžařů za sezónu. „To je zhruba tolik, kolik odvezeme lanovkami ve Špindlu v letní sezóně, říká Čeněk Jílek, provozní ředitel TMR. Jako reálné vidí zdvojnásobení návštěvnosti. Klíčem má být právě prodejní kanál Gopass, který by měl perspektivně nabízet systém zvýhodněných permanentek, jež by platily na všech, či klientem vybraných lyžařských střediscích TMR.

Více hotelů

Ke zvýšení návštěvnosti rakouských areálů budou potřeba samozřejmě investice. Už nyní se připravuje výměna kabinkové lanovky a zvažuje se rozšíření kapacity sedačkových lanovek.

Součástí transakce jsou i rozsáhlé pozemky pod lyžařskými areály, kde původní vlastník připravoval projekt výstavby nových hotelů a chaletů. IV lokalitě je s ohledem na možnosti lyžování nedostatek kvalitních ubytovacích kapacit, a tak TMR chce v projektu po jeho přezkoumání pokračovat.


Kdo neskáče, to je Čech. Národ Jiřího Rašky nemá ani jeden funkční můstek


TMR převezme a bude provozovat i vše kolem lanovek, tedy gastro zařízení, obchody, půjčovny a lyžařskou školu obdobně, jak to dělá ve Vysokých i Nízkých Tatrách a ve Špindlu. Jílek si pochvaluje, že bude moci nabídnout klíčovým zaměstnancům na pozicích rolbařů, vlekařů či obsluhy zasněžovacích zařízení celoroční zaměstnání, protože hlavní sezony na domácích sjezdovkách a na ledovci na sebe navazují. A před domácí sezonou budou moci projít zácvikem v Rakousku i sezonní pracovníci.

Miliardy na sněhu

Prodávající Gruppe Schulz je jeden z největších provozovatelů lanovek v Rakousku. Je vlastněna sourozenci Marthou a Heinzem Schulzovými. Vlastní lanovky ve střediscích Hochzillertal, Grossglockner Resort Kals-Matrei, lyžařské středisko Sillian-Hochpustertal, lyžařské vleky Brunnalm v St. Jakob a v Defreggenu. V jejich držení je také řada hotelů a restaurací. Do skupiny založené už v roce 1966 patří rovněž stavební firma Wohnbau Schulz, pojišťovna a cestovní kancelář.

Její obrat dosahuje zhruba sto milionů eur, a je tak o trochu menší než společnost TMR, která utržila v posledním finančním roce 2017/2018 celkem 108 milionů eur, EBITDA dosáhla 34 milionů eur a čistý zisk 3,1 milionu eur.

TMR je společnost obchodovaná na burze v Praze a Bratislavě. Založila ji skupina investorů spojená s J&T a kontroluje ji miliardář Igor Rattaj. V Česku provozuje lyžařský areál v Liberci na Ještědu a prostřednictvím společnosti Melida spravuje Špindlerův Mlýn.

Čtěte také:

České lyžarské areály mohutně investovaly. Návštěvnosti škodí úroveň ubytování

S miliardářem na horách. Rattaj chce proniknout i do Alp

Naděje (a strach) v Alpách. Lyžování bude čím dál hůře dostupné

Ohodnoťte tento článek
Diskuze