Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Víkend s roboty. Mechathon pomáhá studentům v praxi

12. března, 15:00 - Václav Herz
12. března, 15:00

Roboti pronikají do našich každodenních životů, aniž bychom si to někdy uvědomovali. Ráno vstaneme a v robotickém mixéru si uděláme zdravý čerstvý nápoj z rozmixovaného ovoce a zeleniny. V letních parních dnech si můžeme vychutnat osvěžující drink a mezitím nechat robotickou sekačku zastřihnout náš trávník.

Zatímco pospícháme do práce, nastavíme robotický vysavač, který nám v naší nepřítomnosti uklidí celou domácnost. Na mnoha pracovištích jsou již dnes plně automatické robotické výrobní linky, kde lidský činitel zasahuje pouze v případě poruchy. S roboty se zkrátka setkáváme prakticky na každém místě.

Právě pojmy jako robotizace, mechanizace a automatizace se v posledních letech skloňují velmi často a jsou hojně využívány ve firmách. Zejména v automobilovém a elektrotechnickém průmyslu jsou přirozenou součástí výrobních procesů. Podle studie HSBC připadá v Česku na deset tisíc zaměstnanců 101 robotů, zatímco světový průměr činí 74. Nejvyšší míru automatizace ve výrobním sektoru má Jižní Korea s 631 roboty na deset tisíc zaměstnanců.

V budoucnu lze také očekávat například robotizaci úřadů a administrativních činností. Nebude tak neobvyklé, pokud v hotelu narazíte na robotickou recepční nebo vás při slavnostní večeři obslouží robotický číšník.

ROBOTIKA V PRAXI

Jak vlastně naprogramovat takového robota? O víkendu 2. a 3. března se o to v pražském Startup Marketu pokusili studenti a studentky z technických vysokých škol z celého Česka. Uskutečnil se totiž již druhý ročník soutěže Mechathon pořádaný s podporou firmy Bosch. Padesátka nadšenců do robotiky a mechatroniky měla za úkol během 30 hodin sestrojit a naprogramovat autonomního robota, který si poradí nejen s vykládkou zboží.

STUDENTI ŘEŠÍ SKUTEČNÉ PROBLÉMY

Zadání soutěžního úkolu bylo do poslední chvíle tajné. Účastníci Mechathonu se ho dozvěděli až na místě. Úkol vymýšleli odborníci ze společnosti Bosch, kteří byli během celého víkendu na akci přítomni a poskytovali všem zúčastněným cenné rady.

„Zadání vždy vybíráme společně s kolegy z našich výrobních závodů v Českých Budějovicích a Jihlavě. „Nechceme, aby to bylo nereálné zadání, ale aby studenti řešili skutečné problémy. Očekávali jsme, že studenti přijdou s inovativním řešením, které překvapí i nás samotné,“ říká Jiří Masopust, projektový vedoucí v závodě Bosch v Českých Budějovicích. V posledních letech se stále více rozšiřuje koncept chytrých skladů. A právě ukládání zboží pomocí naprogramovaného robota do chytrých skladů a následné vyskladnění na výrobní linku bylo úkolem soutěžících v tomto ročníku.

BEZESNÝ VÍKEND

Některé týmy si ihned rozdělily úkoly a každý krok detailně konzultovaly. Jiné zase úkol řešily metodou pokus-omyl, která je ovšem mnohdy dovedla k úžasným nápadům a vylepšením. K výstavbě robotů jim posloužila stavebnice Lego Mindstorms. Vzhledem k náročnosti zadaného úkolu na něm účastníci pracovali nonstop.

„Na celé akci mě nejvíce zaujala schopnost účastníků dělat na něčem, co nikdy nezkusili nebo není součástí jejich školního zaměření. V některých týmech se strojaři směle pustili do programování, zatímco jinde programátoři vymýšleli velmi originální mechanické konstrukce,“ dodává Jiří Masopust.

SKVĚLÝ NÁPAD NESTAČÍ, MUSÍTE HO UMĚT PRODAT

Součástí víkendového programu byly také workshopy, které měli na starost odborníci z Bosch Group. Studenti a studentky se tak dozvěděli více o 3D tisku, využití virtuální reality ve výrobě či analýze velkého objemu dat. Večer se konala přednáška novináře Miloše Čermáka, který studentům prozradil tipy ke zlepšení prezentačních dovedností.

Celkové hodnocení se skládalo z několika částí, jedním kritériem bylo splněné zadání – kontrolovalo se, zda kostky dorazily nepoškozené do skladu a na výrobní linku. Dalším kritériem bylo technické zpracování úkolu, tedy konstrukce, vzhled či kreativita při sestrojování.

V neposlední řadě se hodnotila prezentace jednotlivých týmů. V dnešní době má mnoho lidí skvělý nápad, pokud ho ovšem nedovedou správně prodat, nemá šanci na úspěch. Právě proto byl na prezentaci výsledných robotů kladen velký důraz.

O Mechathonu čtěte také:

Mechathon: Zažijte robotiku v praxi

Jiří Masopust: Přichází robotická léta


Čtěte také

Makrooko Miroslava Zámečníka

Úvěry zelené, výsledovka červená

Zvlášť vyhřáté místo v ekonomickém pekle náleží manipulaci s finančním trhem.

před 7 hodinami

 Zelená tragédie na obzoru, ilustrační foto

Zelená tragédie na obzoru? Banky odmítají financovat „špinavé“ projekty

Zelená revoluce už zasáhla i Česko. Pojišťovny i banky dávají ruce pryč od málo…

před 8 hodinami

 Protest hnutí žlutých vest v Paříži 20. dubna 2019.

Obliba francouzského prezidenta Macrona je nejnižší od nástupu do funkce

S politikou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je spokojeno pouze 27 procent…

20. dubna 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

  • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

  • Strašák jménem volatilita

  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Přejeme krásné Velikonoce
Našel bitcoin již svoje dno?
Je lepší se pojistit proti vodě, nebo proti ohni?
Když pojistit, tak proti zlomené noze. Nebo?
Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?
Auta
Škoda 1000 MB přinesla před 55 lety technologie, které…
Čtvrtý do hry: Toyota ProAce City
Stinger začne driftovat. Kia představila speciální verzi GTS opatřenou režimem Drift
Kvíz: Uhodnete, ve kterých autech se poprvé objevily tyto vynálezy?
Vyzkoušeli jsme Bureko 6×6: Jak jezdí nové monstrum z Českých Budějovic?
Hry pro příležitostné hráče