Víkend s roboty. Mechathon pomáhá studentům v praxi - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Víkend s roboty. Mechathon pomáhá studentům v praxi

, Václav Herz,
Víkend s roboty. Mechathon pomáhá studentům v praxi
Zdroj: archiv Euro

Roboti pronikají do našich každodenních životů, aniž bychom si to někdy uvědomovali. Ráno vstaneme a v robotickém mixéru si uděláme zdravý čerstvý nápoj z rozmixovaného ovoce a zeleniny. V letních parních dnech si můžeme vychutnat osvěžující drink a mezitím nechat robotickou sekačku zastřihnout náš trávník.

Zatímco pospícháme do práce, nastavíme robotický vysavač, který nám v naší nepřítomnosti uklidí celou domácnost. Na mnoha pracovištích jsou již dnes plně automatické robotické výrobní linky, kde lidský činitel zasahuje pouze v případě poruchy. S roboty se zkrátka setkáváme prakticky na každém místě.

Právě pojmy jako robotizace, mechanizace a automatizace se v posledních letech skloňují velmi často a jsou hojně využívány ve firmách. Zejména v automobilovém a elektrotechnickém průmyslu jsou přirozenou součástí výrobních procesů. Podle studie HSBC připadá v Česku na deset tisíc zaměstnanců 101 robotů, zatímco světový průměr činí 74. Nejvyšší míru automatizace ve výrobním sektoru má Jižní Korea s 631 roboty na deset tisíc zaměstnanců.

V budoucnu lze také očekávat například robotizaci úřadů a administrativních činností. Nebude tak neobvyklé, pokud v hotelu narazíte na robotickou recepční nebo vás při slavnostní večeři obslouží robotický číšník.

ROBOTIKA V PRAXI

Jak vlastně naprogramovat takového robota? O víkendu 2. a 3. března se o to v pražském Startup Marketu pokusili studenti a studentky z technických vysokých škol z celého Česka. Uskutečnil se totiž již druhý ročník soutěže Mechathon pořádaný s podporou firmy Bosch. Padesátka nadšenců do robotiky a mechatroniky měla za úkol během 30 hodin sestrojit a naprogramovat autonomního robota, který si poradí nejen s vykládkou zboží.

STUDENTI ŘEŠÍ SKUTEČNÉ PROBLÉMY

Zadání soutěžního úkolu bylo do poslední chvíle tajné. Účastníci Mechathonu se ho dozvěděli až na místě. Úkol vymýšleli odborníci ze společnosti Bosch, kteří byli během celého víkendu na akci přítomni a poskytovali všem zúčastněným cenné rady.

„Zadání vždy vybíráme společně s kolegy z našich výrobních závodů v Českých Budějovicích a Jihlavě. „Nechceme, aby to bylo nereálné zadání, ale aby studenti řešili skutečné problémy. Očekávali jsme, že studenti přijdou s inovativním řešením, které překvapí i nás samotné,“ říká Jiří Masopust, projektový vedoucí v závodě Bosch v Českých Budějovicích. V posledních letech se stále více rozšiřuje koncept chytrých skladů. A právě ukládání zboží pomocí naprogramovaného robota do chytrých skladů a následné vyskladnění na výrobní linku bylo úkolem soutěžících v tomto ročníku.

BEZESNÝ VÍKEND

Některé týmy si ihned rozdělily úkoly a každý krok detailně konzultovaly. Jiné zase úkol řešily metodou pokus-omyl, která je ovšem mnohdy dovedla k úžasným nápadům a vylepšením. K výstavbě robotů jim posloužila stavebnice Lego Mindstorms. Vzhledem k náročnosti zadaného úkolu na něm účastníci pracovali nonstop.

„Na celé akci mě nejvíce zaujala schopnost účastníků dělat na něčem, co nikdy nezkusili nebo není součástí jejich školního zaměření. V některých týmech se strojaři směle pustili do programování, zatímco jinde programátoři vymýšleli velmi originální mechanické konstrukce,“ dodává Jiří Masopust.

SKVĚLÝ NÁPAD NESTAČÍ, MUSÍTE HO UMĚT PRODAT

Součástí víkendového programu byly také workshopy, které měli na starost odborníci z Bosch Group. Studenti a studentky se tak dozvěděli více o 3D tisku, využití virtuální reality ve výrobě či analýze velkého objemu dat. Večer se konala přednáška novináře Miloše Čermáka, který studentům prozradil tipy ke zlepšení prezentačních dovedností.

Celkové hodnocení se skládalo z několika částí, jedním kritériem bylo splněné zadání – kontrolovalo se, zda kostky dorazily nepoškozené do skladu a na výrobní linku. Dalším kritériem bylo technické zpracování úkolu, tedy konstrukce, vzhled či kreativita při sestrojování.

V neposlední řadě se hodnotila prezentace jednotlivých týmů. V dnešní době má mnoho lidí skvělý nápad, pokud ho ovšem nedovedou správně prodat, nemá šanci na úspěch. Právě proto byl na prezentaci výsledných robotů kladen velký důraz.

O Mechathonu čtěte také:

Mechathon: Zažijte robotiku v praxi

Jiří Masopust: Přichází robotická léta

Ohodnoťte tento článek
Diskuze