Uvažujete o půjčce? Tyto 3 věci si dobře promyslete - Euro.cz

Přihlášení

Uvažujete o půjčce? Tyto 3 věci si dobře promyslete

Futurino,
Uvažujete o půjčce? Tyto 3 věci si dobře promyslete
Zdroj: fizkes / Shutterstock.com
Komerční sdělení

Rádi byste si pořídili nové bydlení, auto nebo cokoli jiného a chybí vám dostatek finančních prostředků? Pak nejspíše sáhnete po nějaké zajímavé půjčce. Na trhu je jich spousta, a tak je stoprocentně z čeho vybírat. Přesto byste měli být maximálně obezřetní. Nikdy nevíte, na jakého poskytovatele natrefíte. Některé půjčky jsou značně nevýhodné. V potaz byste před konečným rozhodnutím měli brát hned několik důležitých aspektů. My se na 3 nejznámější podíváme mnohem podrobněji právě v tomto článku.

Výše přeplatku na prvním místě

V první řadě se vyplatí zaměřit se na to, kolik přeplatíte. Každý poskytovatel to má s interními pravidly pro poskytování půjček jinak. U bank se nejčastěji budete orientovat podle aktuální úrokové sazby, která vyjadřuje i celkový přeplatek a znatelná je také na konkrétní výši splátek. Zapomenout nelze ani na další poplatky spojené s realizací půjčky. Platit se může třeba za zprostředkování půjčky, vedení úvěrového účtu nebo jakékoli další úkony. Jestliže se podíváte přímo na RPSN, tedy roční procentuální sazbu nákladů, zjistíte, že jsou v tomto ukazateli shrnuté prakticky všechny důležité informace. RPSN se řadí mezi údaje, které se musí uvádět povinně. Najdete ho v rámci charakteristiky jakékoli solidní půjčky. Mnohdy se liší i podle toho, v jakém časovém horizontu je konkrétní úvěr poskytnutý. Je-li realizována půjčka ihned, může být RPSN vyšší. Nemusí se ale jednat o pravidlo, které by platilo v případě všech poskytovatelů.   

Co se stane, když se zpozdíte se splácením?

Tuto otázku byste si měli položit také, a to stoprocentně. Vždyť částky za prodlení bývají u mnohých doslova likvidační. Každá solidní společnost má uvedené tyto podmínky přímo transparentně a je jasné, jak se věci mají. Nemlží s odkladem splátek a také s penále. U mnohých se lze setkat s tím, že určitou dobu se splátkami počkají, mnohdy nemusí být poplatky až tak velké. Samozřejmě existuje i pojištění schopnosti splácet. Pravda je taková, že člověk nikdy neví, kdy se ocitne ve finanční tísni a nebude schopen dostát svým závazkům.

Poskytnou vám danou půjčku?

I tato skutečnost je velmi důležitá. Pokud aktuálně máte nějaké nesplacené pohledávky, půjčka se vám bude hledat mnohem hůř, než kdybyste žádný úvěr neměli. Stejně tak se poskytovatelé takřka vždy soustředí na výši příjmů žadatelů o půjčku. A není se čemu divit, vždyť pro lidi, již vydělají málo peněz, bývá splácení mnohem složitější. Naštěstí si lze na internetu vše ověřit. Mnohé servery se zabývají srovnáním půjček po všech stránkách. Vyzkoušet můžete třeba portál PujckaSnadne.cz. Najdete tady zajímavé možnosti půjček, a to jak větších, tak i menších poskytovaných za hodně výhodných podmínek.