Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Rakousko je poslední sousední zemí, s níž Česko není spojeno plynovodem. Situace se změní nejdříve v roce 2021 a ani to není jisté.
Rakousko je poslední sousední zemí, s níž Česko není spojeno plynovodem. Situace se změní nejdříve v roce 2021 a ani to není jisté.
Autor: čtk

Sabotáž na potrubí. Česko-rakouský plynovod má řadu nepřátel

David Tramba 31. ledna 2018, 01:00  -  David Tramba
Rakousko je poslední sousední zemí, s níž Česko není spojeno plynovodem. Situace se změní nejdříve v roce 2021 a ani to není jisté.
Rakousko je poslední sousední zemí, s níž Česko není spojeno plynovodem. Situace se změní nejdříve v roce 2021 a ani to není jisté.
Autor: čtk
31. ledna 2018, 01:00

Energetický regulační úřad se vyslovil proti stavbě potrubí mezi Českem a Rakouskem. Udělal tím radost slovenské vládě a miliardáři Křetínskému.

Plynovod mezi jižní Moravou a Rakouskem je stavba strategického významu, která by Česku měla pomoci z hlediska obchodního i bezpečnostního. Přesto má zdánlivě nekonfliktní stavba řadu nepřátel, kteří se ji snaží zmařit. Zatím to byl hlavně konkurenční provozovatel plynovodů Eustream a jeho akcionáři - slovenská vláda a holding EPH miliardáře Daniela Křetínského. Teď se k nim přidal i Energetický regulační úřad (ERÚ).

Podle zjištění týdeníku Euro totiž český regulátor vyřadil projekt plynovodu Lanžhot-Baumgarten, známý též pod zkratkou BACI, z desetiletého investičního plánu plynárenské společnosti Net4Gas.

„Společnost Net4Gas neprokázala, že by projekt BACI výrazně přispěl k integraci trhu, bezpečnosti dodávek, hospodářské soutěži nebo udržitelnosti“ reagoval mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Net4Gas se proti rozhodnutí úřadu odvolal, ale ani to mu nepomohlo. Pětičlenná Rada Energetického regulačního úřadu těsným poměrem hlasů tři ku dvěma námitku zamítla. Net4Gas je přitom častým „otloukánkem“ ze strany regulátora, jak dokládá kauza sporného snížení tranzitních tarifů přes české území.

Příliš vysoký poplatek

Celkem 61 kilometrů dlouhý plynovod by měl v roce 2021 napojit Česko na hlavní obchodní místo plynárenského byznysu ve střední Evropě - rakouský Baumgarten.

Nejedná se přitom o žádnou horkou novinku, o stavbě takového propojení se hovoří již osm let. Záměr získal požehnání ministerstva průmyslu a obchodu i Evropské komise, která jej zařadila na seznam projektů společného zájmu.

Z českého pohledu je to jasná volba. Můžeme posílit svou pozici v oblasti mezinárodního obchodu s plynem a výhledově se prostřednictvím Rakouska dostat k alternativám oproti ruskému plynu - třeba k plynu dovezenému ve zkapalněné podobě do budovaného terminálu na chorvatském ostrově Krk. Čeští dodavatelé energie také jistě uvítají lepší přístup na živý burzovní trh s plynem v Rakousku.


O plynovodech na území ČR čtěte také:

Gazela číslo dvě. Net4Gas postaví nový plynovod na západě Čech

Natlakované plynovody. Net4Gas zvýší přepravní kapacity v Česku


Jenže, jak říkají herci v Divadle Járy Cimrmana, je tu takový… nepříjemná věc. Hraje se o velký balík peněz. Jen v roce 2016 inkasoval Eustream za tranzit plynu přes 760 milionů eur a svým dvěma akcionářům vyplatil dividendu 500 milionů eur (slovenská vláda drží 51 procent a EPH zbylých 49 procent akcií). Výstavba velkokapacitního plynovodu z Moravy do Baumgartenu by obchodníkům umožnila obejít slovenské území - a příjmy Eustreamu by významně klesly.

Pokud dnes český obchodník vyváží plyn do Rakouska nebo naopak plyn nakoupí na tamním energetickém trhu, za použití krátkého úseku plynovodu na západě Slovenska zaplatí „vydřidušskou“ cenu 7700 korun za jednu megawatthodinu ročně a 100 kilometrů trasy potrubí. Běžné ceny ve střední Evropě se přitom pohybují od tisíce do 1500 korun za stejné množství a úsek.

Za zmínku stojí též vyjádření Eustreamu v průběhu připomínkového řízení k desetiletému investičnímu plánu českého konkurenta Net4Gas. Projekt BACI označil na „nadbytečnou a duplicitní infrastrukturu, která nepřináší přidanou hodnotu pro integraci trhů Rakouska a České republiky“. Stejné připomínky mimochodem regulačnímu úřadu doručila také Křetínského obchodní firma EP Commodities.

Slováci nabízejí ústupky

Za zachování toku plynu přes slovenské území v loňském květnu osobně intervenoval slovenský ministr hospodářství Peter Žiga. Jako ústupek nabídl zřízení virtuálního obchodního bodu pro přímé obchody mezi Českem a Rakouskem, což by přineslo úlevu od přemrštěných poplatků.

Česká strana na jeho návrh přistoupila. Podle vyjádření českého ministerstva průmyslu a obchodu bude stavba plynovodu do Baumgartenu o rok odložena. Čeští obchodníci mají během tohoto odkladu testovat nabídku slovenského přepravce na speciální obchodní zónu. Až po jejím vyhodnocení má padnout rozhodnutí, zda se bude nový plynovod stavět.

Jak tedy celý příběh skončí? Net4Gas nechce tuto otázku zatím komentovat. Sdílnější je druhá strana sporu. „Není průkazné, že by nově nabízené kapacity po uvedení BACI do provozu byly řádně využity, průzkumy trhu dokonce naznačují opak. Nikdo nebrání společnosti Net4Gas projekt realizovat na komerční bázi, pokud ho považuje za ekonomicky smysluplný“ dodává mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Dále čtěte:

Konflikt mezi šéfy ERÚ se stupňuje. „Neposlušný“ radní Košťál přišel o kompetence

Zkrat, ilustrační foto ( Autor: Profimedia.cz )Čtěte také

Nádraží v Ústí nad Labem, ilustrační foto

Zavřete depo, České dráhy odcházejí. Soukromníci obsadí více kolejí

V neděli 15. prosince čekají železnici velké změny. Na mnoho tratí vyjedou místo…

před 3 hodinami

 Suezský průplav, ilustrace

Svatba dvou oceánů. Před 150 lety „zkrátil“ Suezský průplav svět

Suezský průplav postavili Francouzi, ovšem nakonec ho ovládli Britové a Egypt kvůli němu…

před 3 hodinami

 Madridská konference o změnách klimatu skončila bez výsledku

Madridská konference o klimatu skončila bez shody. Rozpor panoval kolem emisních povolenek

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu dnes skončila bez shody o…

před 4 hodinami

 Navigace v autě - ilustrační foto

Srovnání navigací: nejlevnější model překvapil, i moderní vestavěný systém umí chybovat

Srovnali jsme Google, Waze, Audi MMI, Navitel E200 a papírovou mapu. Nejlevnější navigace…

před 4 hodinami

 Šéf Labouristické strany Jeremy Corbyn

Výsledky voleb jsou zoufalým zklamáním, prohlásil Corbyn. Labouristé podle něj ale argumentačně vyhráli

Vůdce britských labouristů Jeremy Corbyn převzal osobní odpovědnost za tvrdou porážku své…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Jak ochránit kryptoměny?
Vstupenky jako dárek? Pozor na překupníky
Jsou čeští hokejisté v NHL na ústupu?
Nemám dovolenou, ale firma ji nařídila. Co teď?
Jak na zimu zabezpečit chalupu
Auta
Vojenská cisterna Henschel je pýchou správných chlapů
Továrna v Düsseldorfu začala výrobu eSprinterů
Video: Nový VW Passat Variant (ne)prošel losím testem. Vykázal až příliš velkou chuť k přetáčivosti
Škoda Fabia R5 evo odchází z MS. Na rozloučenou nás v ní svezl šampion Kalle Rovanperä
BMW konečně nabídne také Android Auto. Hned to ale nebude
Hry pro příležitostné hráče