Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Protext Video: Konference CyberCon Brno 2019

Moderní technologie jako nástroj vládnutí, sociální inženýrství, novinky z oblasti…

Pronajaté auto vás může vyjít levněji než vlastní

Dvě třetiny Čechů si pořizují vozy maximálně za 200 000 korun. Volí tedy často starší…

Jak absolventi hodnotí náplň MBA studia? Zjistili jsme v unikátním průzkumu!

Jsou absolventi MBA studia spokojeni s jeho obsahovou náplní? Jak hodnotí odbornou a…

Rakousko je poslední sousední zemí, s níž Česko není spojeno plynovodem. Situace se změní nejdříve v roce 2021 a ani to není jisté.
Rakousko je poslední sousední zemí, s níž Česko není spojeno plynovodem. Situace se změní nejdříve v roce 2021 a ani to není jisté.
Autor: čtk

Sabotáž na potrubí. Česko-rakouský plynovod má řadu nepřátel

David Tramba 31. ledna 2018, 01:00  -  David Tramba
Rakousko je poslední sousední zemí, s níž Česko není spojeno plynovodem. Situace se změní nejdříve v roce 2021 a ani to není jisté.
Rakousko je poslední sousední zemí, s níž Česko není spojeno plynovodem. Situace se změní nejdříve v roce 2021 a ani to není jisté.
Autor: čtk
31. ledna 2018, 01:00

Energetický regulační úřad se vyslovil proti stavbě potrubí mezi Českem a Rakouskem. Udělal tím radost slovenské vládě a miliardáři Křetínskému.

Plynovod mezi jižní Moravou a Rakouskem je stavba strategického významu, která by Česku měla pomoci z hlediska obchodního i bezpečnostního. Přesto má zdánlivě nekonfliktní stavba řadu nepřátel, kteří se ji snaží zmařit. Zatím to byl hlavně konkurenční provozovatel plynovodů Eustream a jeho akcionáři - slovenská vláda a holding EPH miliardáře Daniela Křetínského. Teď se k nim přidal i Energetický regulační úřad (ERÚ).

Podle zjištění týdeníku Euro totiž český regulátor vyřadil projekt plynovodu Lanžhot-Baumgarten, známý též pod zkratkou BACI, z desetiletého investičního plánu plynárenské společnosti Net4Gas.

„Společnost Net4Gas neprokázala, že by projekt BACI výrazně přispěl k integraci trhu, bezpečnosti dodávek, hospodářské soutěži nebo udržitelnosti“ reagoval mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Net4Gas se proti rozhodnutí úřadu odvolal, ale ani to mu nepomohlo. Pětičlenná Rada Energetického regulačního úřadu těsným poměrem hlasů tři ku dvěma námitku zamítla. Net4Gas je přitom častým „otloukánkem“ ze strany regulátora, jak dokládá kauza sporného snížení tranzitních tarifů přes české území.

Příliš vysoký poplatek

Celkem 61 kilometrů dlouhý plynovod by měl v roce 2021 napojit Česko na hlavní obchodní místo plynárenského byznysu ve střední Evropě - rakouský Baumgarten.

Nejedná se přitom o žádnou horkou novinku, o stavbě takového propojení se hovoří již osm let. Záměr získal požehnání ministerstva průmyslu a obchodu i Evropské komise, která jej zařadila na seznam projektů společného zájmu.

Z českého pohledu je to jasná volba. Můžeme posílit svou pozici v oblasti mezinárodního obchodu s plynem a výhledově se prostřednictvím Rakouska dostat k alternativám oproti ruskému plynu - třeba k plynu dovezenému ve zkapalněné podobě do budovaného terminálu na chorvatském ostrově Krk. Čeští dodavatelé energie také jistě uvítají lepší přístup na živý burzovní trh s plynem v Rakousku.


O plynovodech na území ČR čtěte také:

Gazela číslo dvě. Net4Gas postaví nový plynovod na západě Čech

Natlakované plynovody. Net4Gas zvýší přepravní kapacity v Česku


Jenže, jak říkají herci v Divadle Járy Cimrmana, je tu takový… nepříjemná věc. Hraje se o velký balík peněz. Jen v roce 2016 inkasoval Eustream za tranzit plynu přes 760 milionů eur a svým dvěma akcionářům vyplatil dividendu 500 milionů eur (slovenská vláda drží 51 procent a EPH zbylých 49 procent akcií). Výstavba velkokapacitního plynovodu z Moravy do Baumgartenu by obchodníkům umožnila obejít slovenské území - a příjmy Eustreamu by významně klesly.

Pokud dnes český obchodník vyváží plyn do Rakouska nebo naopak plyn nakoupí na tamním energetickém trhu, za použití krátkého úseku plynovodu na západě Slovenska zaplatí „vydřidušskou“ cenu 7700 korun za jednu megawatthodinu ročně a 100 kilometrů trasy potrubí. Běžné ceny ve střední Evropě se přitom pohybují od tisíce do 1500 korun za stejné množství a úsek.

Za zmínku stojí též vyjádření Eustreamu v průběhu připomínkového řízení k desetiletému investičnímu plánu českého konkurenta Net4Gas. Projekt BACI označil na „nadbytečnou a duplicitní infrastrukturu, která nepřináší přidanou hodnotu pro integraci trhů Rakouska a České republiky“. Stejné připomínky mimochodem regulačnímu úřadu doručila také Křetínského obchodní firma EP Commodities.

Slováci nabízejí ústupky

Za zachování toku plynu přes slovenské území v loňském květnu osobně intervenoval slovenský ministr hospodářství Peter Žiga. Jako ústupek nabídl zřízení virtuálního obchodního bodu pro přímé obchody mezi Českem a Rakouskem, což by přineslo úlevu od přemrštěných poplatků.

Česká strana na jeho návrh přistoupila. Podle vyjádření českého ministerstva průmyslu a obchodu bude stavba plynovodu do Baumgartenu o rok odložena. Čeští obchodníci mají během tohoto odkladu testovat nabídku slovenského přepravce na speciální obchodní zónu. Až po jejím vyhodnocení má padnout rozhodnutí, zda se bude nový plynovod stavět.

Jak tedy celý příběh skončí? Net4Gas nechce tuto otázku zatím komentovat. Sdílnější je druhá strana sporu. „Není průkazné, že by nově nabízené kapacity po uvedení BACI do provozu byly řádně využity, průzkumy trhu dokonce naznačují opak. Nikdo nebrání společnosti Net4Gas projekt realizovat na komerční bázi, pokud ho považuje za ekonomicky smysluplný“ dodává mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Dále čtěte:

Konflikt mezi šéfy ERÚ se stupňuje. „Neposlušný“ radní Košťál přišel o kompetence

Zkrat, ilustrační foto ( Autor: Profimedia.cz )Čtěte také

 Kolonizace Marsu - ilustrační foto

Zákaz styku s pozemšťany: vědec popsal rizika kolonizace Marsu

Kolonizace Marsu by znamenala znatelné zásahy do lidské genetiky, upozorňuje evoluční…

21. září 2019

Zemědělství, ilustrační foto

Konec beztrestnosti. Stát začíná přísněji postihovat chyby zemědělců

Každý rok rozpustí stát mezi české zemědělce 23 miliard korun; vlastně jen za to, že se…

21. září 2019

 Les napadený kůrovcem, ilustrační foto

Škody za půl bilionu. Moc využitelného lesa nám nezůstane, tuší výzkumník Horáček

Zhroucení trhu se dřevem a vytěžení veškerého smrkového dřeva lze brát jako příležitost.…

21. září 2019

 Sekera, ilustrační foto

Co bude, až nebude les. Česko se musí připravit na léta bez smrku

Sbohem. Dospělý smrk opouští Česko a za sebou nechává zhroucený trh se dřevem.

21. září 2019

Ilustrační foto

Jak ušetřit? Rozdělte příjem na čtyři hromádky

Máte problémy vyjít s platem a neumíte efektivně nakládat s výdělky? Zkuste strategii 70-…

21. září 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Jak vylepšit životopis, abyste zaujali
9 mýtů ohledně dluhu na zdravotním pojištění
Porušení zákazu předjíždění: Jaké jsou sankce, kolik bodů a hrozí zákaz řízení?
Abyste nebyli u pracovního pohovoru překvapeni…
Státní svátky 2019 - jak vycházejí podzimní svátky a Vánoce?
Auta
Galerie: 12 přestaveb Hondy CB1000R připomíná 50. výročí…
Připraven na zimní sezónu: Obytný Kamaz má saunu i nádrž na vodku
Přehledně: Kolik stála auta v Československu na konci 70. let?
Čistší budoucnost, ale se spalovacími motory? Lidstvo je o kousek blíž technologii, která to umožní
Až 790 palců a rozlišení 16K. Sony chystá „televizor“ snů
Hry pro příležitostné hráče