Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Jan Rasch/Mladá fronta

Rumunsko na prodej. O tamní větrné parky a rozvodnou síť ČEZ mají zájem desítky investorů

David Tramba 19. listopadu, 00:05  -  David Tramba
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Jan Rasch/Mladá fronta
19. listopadu, 00:05

Nebývalý zájem zaznamenal ČEZ poté, co nabídl k prodeji své rozvodné sítě a větrné elektrárny v Rumunsku. Do soutěže se hlásí více než 30 zájemců. Podle rumunských médií jsou mezi vážnými zájemci státem vlastněné společnosti Electrica a Hidroelectrica a privátní investiční skupina Eurohold, která se uchází také o bulharské firmy ze Skupiny ČEZ.

Jak týdeníku Euro řekl finanční ředitel ČEZ Martin Novák, první fáze prodeje bude ukončena podáním nezávazných nabídek během prosince. Do poloviny příštího roku by chtěl ČEZ vybrat vítěze tendru a uzavřít s ním smlouvu. „Zájemci si mohou vybrat z více možností. Mohou podat nabídku na celý balík firem nebo jen na vybraná aktiva,“ dodává Novák.

Na prodej je regionální rozvodná síť Distributie Energie Oltenia a prodejce elektřiny CEZ Vanzare. Jejich hospodaření je dlouhodobě ziskové, i když v posledních sedmi letech jejich ziskovost klesala. Naopak se zlepšilo hospodaření větrných parků Fantanele a Cogealac, které za loňský rok vydělaly více než jednu miliardu korun.

Podle informací týdeníku Euro je motivace k prodeji rumunských aktiv jiná než v případě bulharských firem. Zatímco v Bulharsku byl ČEZ dlouhodobě poškozován přístupem tamní vlády a regulačního úřadu, a proto chce ze země odejít, přístup Rumunů byl většinou korektní a šéfové ČEZ věří, že teď nastal správný čas tamní firmy výhodně zpeněžit.

Později má přijít na řadu i prodej dvojice uhelných elektráren v Polsku.

Dozvuky nákupního šílenství: