Rakovina z Roundupu: Bayer má zaplatit dvě miliardy dolarů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Rakovina z Roundupu: Bayer má zaplatit dvě miliardy dolarů

, čtk,
Rakovina z Roundupu: Bayer má zaplatit dvě miliardy dolarů
Zdroj: wikimedia.org

Kalifornská soudní porota v pondělí přiznala jako odškodné více než dvě miliardy dolarů (zhruba 46 miliard korun) dvojici, která žalovala německou společnost Bayer za způsobení rakoviny přípravkem Roundup obsahující kontroverzní herbicid glyfosfát. Společnost Bayer verdikt kritizovala a oznámila, že se proti němu odvolá. Na rozsudek reagovaly trhy propadem hodnoty akcií německého agrochemického a farmaceutického konglomerátu.

Porota soudu v kalifornském Oaklandu dospěla k závěru, že společnost Bayer je odpovědná za způsobení non-Hodgkinových lymfomů, což je onemocnění způsobující rakovinu krve, Alvovi a Albertě Pilliodovým. Podle rozsudku firma nevarovala své zákazníky o karcinogenních rizicích výrobku.

Vývoj akcií Bayeru:


Odškodné porota rozdělila do dvou částí. První tvoří takzvané exemplární odškodnění ve výši dvou miliard dolarů, jehož smyslem je společnost potrestat. Ta druhá v částce 55 milionů dolarů je označována jako kompenzační odškodnění.

Bayer v prohlášení uvedl, že je verdiktem zklamán a že se odvolá. Rozhodnutí poroty označil mluvčí firmy za přemrštěné a neospravedlnitelné.

Podle Reuters je možné očekávat, že skutečná výše odškodnění se výrazně sníží, neboť americký nejvyšší soud již v minulosti rozhodl, že poměr exemplárního a kompenzačního odškodnění může být maximálně devět ku jedné. Z dvou miliard by se tak stalo maximálně 495 milionů dolarů (11,4 miliardy korun), pokud by byla kompenzační část odškodného zachována. Se zásadním snížením odškodného počítají i analytici finanční společnosti JPMorgan.

Používáte herbicid RoundUp?

Na verdikt okamžitě zareagovaly trhy a po uzavření burzy hodnota akcií skončila na 55,33 eurech (1424 korun), což byl podle Reuters propad o dvě procenta. Pro srovnání, ještě loni v červnu v den, kdy Bayer koupil výrobce Roundupu firmu Monsanto, se akcie obchodovaly za takřka sto eur (2574). Bayer koupil Monsanto za 63 miliard dolarů (1,42 bilionu Kč).

Bayer popírá tvrzení, že glyfosát, který Roundup obsahuje, způsobuje rakovinu. Glyfosát je nejrozšířenějším herbicidem na světě a Roundup byl prvním produktem, který byl na této látce založený. Dnes už ale není chráněn patentem a na trhu je k dispozici mnoho dalších verzí. Bayer už dříve přiznal, že kvůli tomuto přípravku proti nežádoucím plevelům čelí tisícovkám žalob.

Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Federální soud v Kalifornii už v březnu rozhodl, že herbicid Roundup rakovinu způsobuje.