Prosperita rodu Kurků. Do vedení holdingu nastoupila už třetí generace - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Prosperita rodu Kurků. Do vedení holdingu nastoupila už třetí generace

,
Prosperita rodu Kurků. Do vedení holdingu nastoupila už třetí generace
Zdroj: Tomáš Novák

Holding se sídlem v Ostravě vlastní otec a syn Kůrkové, do vedení skupiny se zapojila už i třetí generace rodiny.

Přestože bývá severomoravská společnost Prosperita Holding řazena mezi patnáct největších rodinných firem v Česku, příliš zmínek v tisku o ní nenajdete. A o jejích vlastnících už vůbec ne. Vladimír Kurka udělal výjimku. Patrně ze slušnosti nedokázal několikátou prosbu o rozhovor týdeníku Euro odmítnout.

Třicátník, který firmu založenou jeho dědou a otcem na začátku devadesátých let jednou naplno převezme, rozhodně nemá manýry miliardářů. Z Ostravy přijel vlakem, hypotéku na byt splácí z příjmů a soudě podle pražské kanceláře si na okázalý luxus nepotrpí. V koncernu je garantem především obchodu s nemovitostmi a vínem. „Jsou to hezké obory, takže mám vlastně štěstí,“ říká Vladimír Kurka, kterému kdysi nepřišlo úplně přirozené, že by měl někomu velet.

Kurka nejmladší není extrovert a spíše ho bavily počítače. Odmala byl ale veden k tomu, že rodinný majetek jednou převezme a on celkem bez protestů tuto odpovědnost přijal, i když to obnášelo stěhování z Prahy na severní Moravu, kde jeho děda a otec zkraje devadesátých let rozjížděli podnikání. Do něj se začal více zapojovat, když mu bylo 25 let, i když s otcem jezdil po představenstvech firem – v holdingu jsou jich desítky různého zaměření – už pár let před tím. Otcovou srdeční záležitostí bylo víno (holding zprivatizoval v roce 1996 České vinařské závody). I když šlo zpočátku o ztrátovou záležitost, tak soudě podle toho, jak Kurka junior brání relikt socialismu a současný nejprodávanější vinařský produkt firmy Sklepmistra, podařilo se mu přenést náklonnost i na syna.


Přečtěte si: Odkazuji ti podnik, dítě moje aneb Předávání firem v Česku

 Vlastislav Bříza


Přes rozsáhlé areály vinařských závodů se dostal i k nemovitostem, které ho evidentně baví. Areál Nuselského pivovaru loni firma nicméně prodala Pentě. Kurka realisticky hodnotí takové rozhodnutí jako racionální. Na projekt s náklady v řádu několika miliard korun si ve specifickém pražském prostředí netroufl, i když to rozhodnutí jeho otec těžko nesl. Holding však má na kontě několik stovek bytů, zejména na Moravě.

Holding Prosperita společně vlastní dva Miroslavové Kurkové – děda a otec Vladimíra Kurky. V představenstvu zasedá ještě jeho bratr Michal. Do košaté firemní skupiny patří šest desítek podniků – od podílových fondů před poskytování půjček, development, vinařství, energetiku, průmysl až po oblast vzdělávání. Celý holding vydělává vlastníkům okolo 400 milionů korun ročně, hodnotu rodinného majetku tak lze ocenit na zhruba pět miliard korun.

Bude Prosperita prosperovat i nadále? „První generace měla drive, druhá se ještě rodí do ničeho a roste s firmou, ta třetí už přichází do hotového. Už nemusí mít motivaci,“ nerozporuje Kurka proklamaci, že první generace firmu vybuduje, druhá rozvine a třetí rozfofruje. Poté si představí, že za několik desetiletí bude přebírat firmu jeho dcera. Všechny prý postaví do latě, už teď ve čtyřech letech je rozený generál.

Přečtěte si také:

Odchovanci OKD. Otava chystá investice za dvě miliardy

Dlouhé, dlouhé peníze. Jen slavné jméno dětem miliardářů nestačí


Ohodnoťte tento článek
Diskuze