Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

S Erikem Štefanovičem o digitalizaci, BIM a úspěšných projektech bytových domů

Skupina firem DELTA s hlavním sídlem v rakouském Welsu patří k vedoucím společnostem v…

Proč se vyplatí investovat do drahých kovů?

V dnešní době existuje celá řada investičních příležitostí, a to i pro lidi, kteří nejsou…

Siemens představí na MSV digitální budoucnost průmyslu

Expozice novinek a řešení společnosti Siemens na Mezinárodním strojírenském veletrhu …

 Energie z Kavkazu. Vodní elektrárna Lajanuri (112,5 megawattu) je jednou z 15 vodních elektráren, které vlastní česká firemní skupina Energo-Pro v Gruzii.
Energie z Kavkazu. Vodní elektrárna Lajanuri (112,5 megawattu) je jednou z 15 vodních elektráren, které vlastní česká firemní skupina Energo-Pro v Gruzii.
Autor: Archiv

Jaromír Tesař: Nenápadný král vodní energie

David Tramba 02. dubna 2018, 08:00  -  David Tramba
 Energie z Kavkazu. Vodní elektrárna Lajanuri (112,5 megawattu) je jednou z 15 vodních elektráren, které vlastní česká firemní skupina Energo-Pro v Gruzii.
Energie z Kavkazu. Vodní elektrárna Lajanuri (112,5 megawattu) je jednou z 15 vodních elektráren, které vlastní česká firemní skupina Energo-Pro v Gruzii.
Autor: Archiv
02. dubna 2018, 08:00

Jaromír Tesař vybudoval od nuly jednu z největších energetických společností s centrálou v Česku, Energo-Pro.

Letos 45letý Jaromír Tesař má pověst neviditelného byznysmena. Žije převážně v zahraničí, médiím se vyhýbá a rozhovory neposkytuje. Osobně na sebe upozornil až před měsícem, kdy napsal nebývale ostrý dopis šéfům Skupiny ČEZ. Prodej dceřiných energetických firem v Bulharsku, o které měl Tesař vážný zájem, označil za netransparentní a nestandardní.

Neúspěch v soutěži o bulharská aktiva Skupiny ČEZ představuje ve více než dvacetileté historii Tesařovy společnosti Energo-Pro výjimku. Jinak se mu mimořádně dařilo. Začínal odkupem malých vodních elektráren od státu a restituentů, dnes již řídí nadnárodní energetickou skupinu, která má v Bulharsku, Gruzii, Turecku a Slovinsku investováno přes 20 miliard korun. Není divu, že se jméno Jaromír Tesař objevuje mezi dvacítkou nejbohatších Čechů.

Na trase Praha-Sofie-Tbilisi

Když Tesař firmu v roce 1995 zakládal, bylo mu teprve 22 let. Na obchodní partnery to působilo podezřele. Jako partnera proto do podniku přizval o 13 let staršího právníka Jiřího Krušinu a ponechal mu čtvrtinový podíl. „Naší výhodou bylo, že jsme ve firmě Energo-Pro měli odborníky, kteří původně pracovali ve firmě ČKD Blansko a podíleli se na výstavbě vodních elektráren. Museli jsme vybírat elektrárny v dobrém technickém stavu, protože jsme tehdy neměli prostředky na nákladnější rekonstrukci“ vzpomínal Krušina ve starším rozhovoru s autorem článku.

První miliony tedy Tesař s Krušinou vydělali na provozování menších vodních elektráren v Česku.

V roce 2000 již dostali odvahu na zahraniční expanzi. Jako první si vyhlédli soustavu osmi hydroelektráren na bulharské řece Sandanska Bistrica. Nákup a následnou modernizaci financovali pomocí úvěru od České exportní banky. Stejný model firma Energo-Pro zopakovala i v dalších zemích.

Poté přišla na řadu Gruzie, kde Energo-Pro v roce 2007 vyhrálo privatizační soutěž a koupilo za 132 milionů dolarů sedm vodních elektráren a dvě distribuční společnosti. Nenápadná firma ze Svitav se tak rázem stala největším zahraničním investorem v kavkazské zemi. Nejprve však musela prolomit počáteční nedůvěru z gruzínské strany. „Důvěru jsme si získali i tím, že jsme neutekli ani po rusko-gruzínské válce v srpnu 2008. Tehdy se nám podařilo udržet zásobování elektřinou po celou dobu konfliktu“ zmínil před šesti lety Krušina.


Voda teče bez ohledu na politiku. Energo-Pro rozjíždí ambiciózní projekty


Současně přiznal, že elektrárny nakupuje jinak, než je běžné v prostředí velkého byznysu. Základem úspěchu je prý nespoléhat na poradenské firmy, ale vyrazit na výlet s batohem na zádech a vodní elektrárny si prohlédnout osobně. Ještě jednoho pravidla se ve společnosti Energo-Pro drží: podnikat ve všech zemích slušně a vyhnout se arogantnímu jednání, k němuž mívají sklony manažeři nadnárodních korporací.

V omezené míře firma investovala i v Česku, když koupila většinový podíl v Dolnolabských elektrárnách. Díky tomu se Energo-Pro dostalo ke stavbě největší vodní elektrárny, která v Česku vyrostla po roce 1989. Nový energetický zdroj za zhruba miliardu korun je na jezu v Českých Kopistech u Litoměřic, čtvrtinu nákladů se podařilo uhradit dotací z evropských fondů.

Hlavní pozornost však Tesařova a Krušinova firma zaměřila na Bulharsko a Turecko. V druhé zemi se uchytila na jaře 2010, kdy zde od místních podniků odkoupila pět hydroelektráren o celkovém instalovaném výkonu 95 megawattů. Zaplatila za ně celkem 307,5 milionu eur, což představuje zatím největší akvizici v historii firmy.

Byznysový rozchod s Krušinou

V roce 2012 Energo-Pro získalo distribuční síť v severovýchodním Bulharsku, kterou prodával německý E.ON. Díky šikovnému vyjednávání se podařilo původně dohodnutou kupní cenu srazit ze 133 na 95 milionů eur. Energo-Pro je dnes jediným vlastníkem rozvodné sítě v Bulharsku, který si nestěžuje na nefér přístup vlády a regulátora.

Další zásadní změna přišla před dvěma lety, kdy se Tesař a Krušina dohodli na rozdělení firemní skupiny Energo-Pro. Krušina převzal 11 malých vodních elektráren na českém území, zatímco Tesař si ponechal všechna zahraniční aktiva i dvě české hydroelektrárny - Litoměřice a Brandýs nad Labem. Od té doby je stoprocentním vlastníkem zmenšeného Energo-Pro.

Expanzi firmy to nezastavilo. Tesař ovládl slovinského výrobce vodních turbín Litostroj Power a začal stavět dvě velk vodní elektrárny v Turecku. V závěru loňského roku úspěšně vstoupil na kapitálový trh, kde umístil dluhopisy za 370 milionů eur (zhruba 9,4 miliardy korun). Vlastně se mu ve všem daří - tedy až na neúspěch v soutěži na aktiva Skupiny ČEZ v Bulharsku.

Přečtěte si také:

Komu smrdí uhlí? Odklon od fosilních paliv zdraží elektřinu

O rozdělení ČEZ rozhodnou experti. Vybere je vláda a ministerstva

Mezi tradiční dodavatele energií pro Prahu se vklínil nováček - Amper MarketČtěte také

 Jaroslaw Kaczyński

Volby v Polsku jasně vyhrála strana Právo a spravedlnost. Směřuje k další vládě

V Polsku bude zřejmě další čtyři roky vládnout národně-konzervativní Právo a spravedlnost…

13. října 2019

Události  Turecká ofenziva na severu Sýrie

Syrská vládní vojska vyrazila na sever bránit zemi proti Turkům

Na severu Sýrie pokračuje pátým dnem ofenziva turecké armády, která dnes pronikla…

13. října 2019

 Německá kancléřka Angela Merkelová

Merkelová vyzvala Erdogana k zastavení intervence v Sýrii, USA stahují vojáky

Německá kancléřka Angela Merkelová v dnešním telefonátu vyzvala tureckého prezidenta…

13. října 2019

Autor zprávy o kondici jaderného průmyslu Mycle Schneider.

Autor zprávy o jádru Schneider: Vítr a slunce jsou levnější

Pomalá, drahá, nekonkurenceschopná, tak vidí atomovou energetiku autor renomované ročenky…

13. října 2019

Ilustrační foto

Konec pivního romantismu v Česku: nadšenci uvolňují místo tradičním značkám

Český trh řemeslných piv se proměnil. Doba, kdy k dobrému odbytu stačilo, že pivo uvařil…

13. října 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak pomůže dětem v exekuci novela insolvenčního zákona?
Jak s námi operátoři jednají? Vata to tedy není
Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
Jak se bude počítat důchod v roce 2020?
Česko a boom cirkulární ekonomiky
Auta
Fiat Talento modelový rok 2020
Kupé Škoda 763 bylo rychlejší než auta VB. Skončilo fiaskem, přispělo však ke vzniku Favoritu
DB Schenker posiluje pozici v logistice pro automobilový průmysl
Vodíková Toyota Mirai ve druhé generaci zcela mění podobu. Už vypadá jako auto
S Mercedesem třídy X na Sahaře: V poledne jsou duny nejzrádnější
Hry pro příležitostné hráče