Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Energie z Kavkazu. Vodní elektrárna Lajanuri (112,5 megawattu) je jednou z 15 vodních elektráren, které vlastní česká firemní skupina Energo-Pro v Gruzii.
Energie z Kavkazu. Vodní elektrárna Lajanuri (112,5 megawattu) je jednou z 15 vodních elektráren, které vlastní česká firemní skupina Energo-Pro v Gruzii.
Autor: Archiv

Jaromír Tesař: Nenápadný král vodní energie

David Tramba 02. dubna 2018, 08:00  -  David Tramba
 Energie z Kavkazu. Vodní elektrárna Lajanuri (112,5 megawattu) je jednou z 15 vodních elektráren, které vlastní česká firemní skupina Energo-Pro v Gruzii.
Energie z Kavkazu. Vodní elektrárna Lajanuri (112,5 megawattu) je jednou z 15 vodních elektráren, které vlastní česká firemní skupina Energo-Pro v Gruzii.
Autor: Archiv
02. dubna 2018, 08:00

Jaromír Tesař vybudoval od nuly jednu z největších energetických společností s centrálou v Česku, Energo-Pro.

Letos 45letý Jaromír Tesař má pověst neviditelného byznysmena. Žije převážně v zahraničí, médiím se vyhýbá a rozhovory neposkytuje. Osobně na sebe upozornil až před měsícem, kdy napsal nebývale ostrý dopis šéfům Skupiny ČEZ. Prodej dceřiných energetických firem v Bulharsku, o které měl Tesař vážný zájem, označil za netransparentní a nestandardní.

Neúspěch v soutěži o bulharská aktiva Skupiny ČEZ představuje ve více než dvacetileté historii Tesařovy společnosti Energo-Pro výjimku. Jinak se mu mimořádně dařilo. Začínal odkupem malých vodních elektráren od státu a restituentů, dnes již řídí nadnárodní energetickou skupinu, která má v Bulharsku, Gruzii, Turecku a Slovinsku investováno přes 20 miliard korun. Není divu, že se jméno Jaromír Tesař objevuje mezi dvacítkou nejbohatších Čechů.

Na trase Praha-Sofie-Tbilisi

Když Tesař firmu v roce 1995 zakládal, bylo mu teprve 22 let. Na obchodní partnery to působilo podezřele. Jako partnera proto do podniku přizval o 13 let staršího právníka Jiřího Krušinu a ponechal mu čtvrtinový podíl. „Naší výhodou bylo, že jsme ve firmě Energo-Pro měli odborníky, kteří původně pracovali ve firmě ČKD Blansko a podíleli se na výstavbě vodních elektráren. Museli jsme vybírat elektrárny v dobrém technickém stavu, protože jsme tehdy neměli prostředky na nákladnější rekonstrukci“ vzpomínal Krušina ve starším rozhovoru s autorem článku.

První miliony tedy Tesař s Krušinou vydělali na provozování menších vodních elektráren v Česku.

V roce 2000 již dostali odvahu na zahraniční expanzi. Jako první si vyhlédli soustavu osmi hydroelektráren na bulharské řece Sandanska Bistrica. Nákup a následnou modernizaci financovali pomocí úvěru od České exportní banky. Stejný model firma Energo-Pro zopakovala i v dalších zemích.

Poté přišla na řadu Gruzie, kde Energo-Pro v roce 2007 vyhrálo privatizační soutěž a koupilo za 132 milionů dolarů sedm vodních elektráren a dvě distribuční společnosti. Nenápadná firma ze Svitav se tak rázem stala největším zahraničním investorem v kavkazské zemi. Nejprve však musela prolomit počáteční nedůvěru z gruzínské strany. „Důvěru jsme si získali i tím, že jsme neutekli ani po rusko-gruzínské válce v srpnu 2008. Tehdy se nám podařilo udržet zásobování elektřinou po celou dobu konfliktu“ zmínil před šesti lety Krušina.


Voda teče bez ohledu na politiku. Energo-Pro rozjíždí ambiciózní projekty


Současně přiznal, že elektrárny nakupuje jinak, než je běžné v prostředí velkého byznysu. Základem úspěchu je prý nespoléhat na poradenské firmy, ale vyrazit na výlet s batohem na zádech a vodní elektrárny si prohlédnout osobně. Ještě jednoho pravidla se ve společnosti Energo-Pro drží: podnikat ve všech zemích slušně a vyhnout se arogantnímu jednání, k němuž mívají sklony manažeři nadnárodních korporací.

V omezené míře firma investovala i v Česku, když koupila většinový podíl v Dolnolabských elektrárnách. Díky tomu se Energo-Pro dostalo ke stavbě největší vodní elektrárny, která v Česku vyrostla po roce 1989. Nový energetický zdroj za zhruba miliardu korun je na jezu v Českých Kopistech u Litoměřic, čtvrtinu nákladů se podařilo uhradit dotací z evropských fondů.

Hlavní pozornost však Tesařova a Krušinova firma zaměřila na Bulharsko a Turecko. V druhé zemi se uchytila na jaře 2010, kdy zde od místních podniků odkoupila pět hydroelektráren o celkovém instalovaném výkonu 95 megawattů. Zaplatila za ně celkem 307,5 milionu eur, což představuje zatím největší akvizici v historii firmy.

Byznysový rozchod s Krušinou

V roce 2012 Energo-Pro získalo distribuční síť v severovýchodním Bulharsku, kterou prodával německý E.ON. Díky šikovnému vyjednávání se podařilo původně dohodnutou kupní cenu srazit ze 133 na 95 milionů eur. Energo-Pro je dnes jediným vlastníkem rozvodné sítě v Bulharsku, který si nestěžuje na nefér přístup vlády a regulátora.

Další zásadní změna přišla před dvěma lety, kdy se Tesař a Krušina dohodli na rozdělení firemní skupiny Energo-Pro. Krušina převzal 11 malých vodních elektráren na českém území, zatímco Tesař si ponechal všechna zahraniční aktiva i dvě české hydroelektrárny - Litoměřice a Brandýs nad Labem. Od té doby je stoprocentním vlastníkem zmenšeného Energo-Pro.

Expanzi firmy to nezastavilo. Tesař ovládl slovinského výrobce vodních turbín Litostroj Power a začal stavět dvě velk vodní elektrárny v Turecku. V závěru loňského roku úspěšně vstoupil na kapitálový trh, kde umístil dluhopisy za 370 milionů eur (zhruba 9,4 miliardy korun). Vlastně se mu ve všem daří - tedy až na neúspěch v soutěži na aktiva Skupiny ČEZ v Bulharsku.

Přečtěte si také:

Komu smrdí uhlí? Odklon od fosilních paliv zdraží elektřinu

O rozdělení ČEZ rozhodnou experti. Vybere je vláda a ministerstva

Mezi tradiční dodavatele energií pro Prahu se vklínil nováček - Amper MarketČtěte také

Ilustrační foto

Chyby v čerpání u 9 z 10 projektů. Brusel vyzývá Česko k vlastnímu auditu

Závěrečná zpráva auditu Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše…

před 2 hodinami

 Zakladatel Amazonu a nejbohatší člověk na světě Jeff Bezos

Bezos se v roce 2026 stane bilionářem, následovat bude čínská vlna

Prvním dolarovým bilionářem na světě se stane Jeff Bezos, který na tento status dosáhne v…

před 2 hodinami

Netopýr, ilustrační foto

Klima, nebo biodiverzita? Vědci řeší, jak ochránit netopýry před smrtícími turbínami

Má přednost ochrana klimatu před ochranou biodiverzity? Na tuto otázku se snaží odpovědět…

před 2 hodinami

Radar izraelské firmy Elta, ilustrační foto

Podepsáno. Česko nakoupí izraelské radary za tři a půl miliardy korun

Česká armáda koupí od Izraele osm mobilních 3D radiolokátorů za 3,5 miliardy korun. První…

před 2 hodinami

 Jan Brož

Panda vs. luskoun. Má Česko vsadit na Čínu, nebo na Tchaj-wan?

Praha s pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem v čele hází vidle do pročínské politiky Hradu…

před 3 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Nechodíte rádi do banky? Nevadí, již nemusíte
Stovky korun protopíme zbytečně. Jak šetřit teplo?
Češi platí za teplo tři procenta z hrubé mzdy, pětkrát více než Němci
Kdo vám může pomoci dostat se z dluhů? Společnost KRUK
Valorizace důchodů 2020: kdo dostane 900 Kč a kdo více?
Auta
Tři roky, čtyři značky: Jozef Kabaň se ve skupině BMW…
VCHD Cargo investuje do vozového parku
V nejnovějších testech Euro NCAP opět zářila Tesla. Zato Volkswagenu Sharan upadly dveře
Srovnávací test: Honda CRF1000L Africa Twin Adventure Sports vs. BMW F 850 GS Adventure
Rekord dálkového „závodu“ Cannonball po šesti letech padl. Řidič upraveného AMG E63 ujel 4480 km za 27 hodin a 25 minut!
Hry pro příležitostné hráče