Kryobaterie jako další možnost ukládání energie. Česku ujíždí vlak, legislativa chybí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kryobaterie jako další možnost ukládání energie. Česku ujíždí vlak, legislativa chybí

FRANTIŠEK NOVÁK,
Kryobaterie jako další možnost ukládání energie. Česku ujíždí vlak, legislativa chybí

Ve světě vznikají stále nová řešení ukládání energie, zejména té, která pochází z obnovitelných zdrojů. Například v podobě kryogenních baterií, jež mají vyřešit problém přetížení přenosových soustav. V Česku se nové projekty nerozbíhají, protože chybí potřebná legislativa.

Stlačení a ochlazení vzduchu na mínus 196 stupňů Celsia má být až o polovinu levnější variantou ukládání energie než v podobě lithium-iontových akumulátorů. Tvrdí to britská firma Highview Power.

Společnost oznámila, že v americkém státě Vermont postaví první komerčně využívané zařízení kryobaterií na světě o výkonu 50MW.

Toto řešení by mělo pomoci rozšířit využívání obnovitelných zdrojů v energetickém systému Spojených států. Energie se uvolní v době, kdy bude potřeba a zamezí se přetížení elektrické sítě.

Jak fungují kryogenní baterie:

V České republice zatím projekty podobného druhu nevznikají. „Jelikož se zatím jedná pouze o projekt a nikoliv o již fungující realizaci, je těžké hodnotit přínos pro oblasti ukládání energie. Až reálný provoz ukáže, jestli je takové zařízení technologicky v praxi opravdu funkční a zdali bude zajímavé i ekonomicky,“ reagoval pro web Euro.cz výkonný ředitel Asociace pro akumulaci a baterie (AKU-BAT CZ) Jan Fousek.

Asociace nicméně vítá rozvoj veškerých technologií, jež ukládání energie umožňují. „Pro budoucí fungování energetiky, založené na rostoucím podílu obnovitelných zdrojů či rozvoji e-mobility, bude důležitá nejen krátkodobá akumulace ve formě baterií, jak je dnes již známe, ale právě i takzvaná sezónní akumulace pro dlouhodobější ukládání. To mohou být například technologie ukládání přebytků do plynu, takzvané Power-2-Gas, nebo třeba právě kryogenní akumulace,“ dodal.

Zástupci sektoru dlouhodobě tvrdí, že ukládání energie je velkou příležitostí pro českou ekonomiku a modernizaci energetiky.

Legislativa stále chybí: Nejprve novela, nyní nový zákon

Chybí ale potřebná legislativa. Už na podzim roku 2017 začaly přípravy na novele energetického zákona. V ní měla být upravena také oblast akumulace energie.

Zástupci AKU-BAT byli nejprve přizváni do pracovní skupiny, pak se ale přestala scházet a přípravy nové legislativy se zastavily. V listopadu 2018 byl návrh novely předán do připomínkového řízení mezi ministerstvy. Chyběla ale úplně zmínka o akumulaci energie, i když se s ní ještě 24 hodin před odevzdáním počítalo, uvedla Karolína Jelínková z asociace.

V říjnu 2019 novela dorazila na vládu k projednání, stále bez vysvětlení, proč v novele chybí ustanovení o akumulaci energie. V té době ale začaly přípravy na úplně novém energetickém zákoně. Věcný záměr by měl být připraven letos v dubnu. Nový zákon má úpravu akumulace obsahovat.


Trable s velkými bateriemi. Česko se snaží blokovat úložiště

 Bateriové úložiště Tesly v Austrálii


„Jediným pozitivním posunem v rámci legislativy je aktualizace Kodexu ČEPSu, který alespoň částečně podporuje využití velkokapacitních bateriových systémů, avšak pouze v kombinaci s klasickým točivým zdrojem,“ vysvětlila Jelínková.

Proto v roce 2019 mohly být v Česku spuštěny první velkokapacitní baterie. V prvním případě se jedná o 4MW baterii C-Energy v jejím areálu teplárny v Plané nad Lužnicí. Druhou baterii o 4MW spustila společnost ČEZ v areálu uhelné elektrárny Tušimice.

Chybějící zákony ale neumožňují provozovat samostatně stojící bateriové systémy. Už v roce 2017 byla instalována baterie o výkonu 1MW firmou Solar Global v Prakšicích. O rok později společnost E.ON instalovala baterie v Mydlovarech. Kvůli chybějícím zákonům ale stojí v právním vzduchoprázdnu.

Česká baterie v Německu

„Třetí česká baterie o stejném výkonu od Energon Advanced Energetics svého investora v Česku nenašla a nyní je testována na německém trhu,“ kritizuje AKU-BAT současnou nevyhovující situaci.

Tento bateriový kontejner byl kompletně navržen a sestaven v České republice. Kromě baterií obsahuje i měniče napětí a přípravu na transformátor a vysokonapěťový rozvaděč. Proto může být okamžitě použit v průmyslových areálech, teplárnách a elektrárnách, uvedla společnost Energon Advanced Energetics.

Dále čtěte:

Místo kobaltu a niklu síra. Vědci věří levnější variantě baterií

Fotovoltaika, baterie, nezávislost. Na zeleném trendu vydělává další česká firma

Slabina elektromobility: extrémně drahé materiály. Automobilky řeší, jak výrobu zlevnit

Levnější než baterie: opuštěné těžební šachty mají sloužit jako zásobárna obnovitelné energie

Vizualizace konceptu firmy Gravitricity

Kryobaterie jako další možnost ukládání energie. Česku ujíždí vlak, legislativa chybí
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze