Jak nastavit ideální měsíční splátky hypotéky? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Jak nastavit ideální měsíční splátky hypotéky?

dotFOX,
Jak nastavit ideální měsíční splátky hypotéky?
Zdroj: dotFOX
Komerční sdělení

Díky vysokým splátkám lze hypotéku splatit bez zbytečných průtahů, jenže krátká doba splatnosti se vám může pořádně vymstít.

Nepřepalte začátek, připravte se i na horší časy

Momentálně se vám daří, příjmy pokryjí veškeré vaše výdaje a ještě vám zbývá dost bokem. Takhle finančně dobře na tom už za rok nemusíte být. Stačí, aby vám do života vstoupil nepříjemný úraz, který vám způsobí trvalé následky a na hodně dlouho vás vyřadí z pracovního režimu, nebo aby ve vaší firmě začali propouštět, a vy jste byli ti, kdo si vytáhnou černého Petra, rázem příjmy klesnou.

Vypočítat si za pomoci hypoteční kalkulačky aktuální výši splátek a další podmínky úvěru je tak sice skvělé, avšak nutné je pamatovat i na budoucnost, a rozhodně si ji nemalovat na růžovo. Připustit si možnou finanční nepřízeň, která v případě nepřipravenosti může vést k dalším dluhům, k exekuci a k bankrotu.

Hypotéky se lze zbavit rychle i s nízkými splátkami

Zbavit se hypotéky co nejrychleji je snem mnohých, jenže úvěr na bydlení není to samé co spotřebitelská půjčka, řada klientů ho splácí i desítky let. Pokud se ale chcete dlouhé době splatnosti přeci jen vyhnout, není nutné riskovat finanční potíže kvůli vysokým splátkám. A jak tedy na to?

  1. Nastavte si měsíční splátku, kterou hravě zvládnete i v případě nižších příjmů.
  2. Peníze, které každý měsíc ušetříte a které jste chtěli dát do splácení, ukládejte bokem.
  3. Každý rok pak využijte možnost mimořádné splátky, kdy lze splatit až 25 % z hypotéky.

Peníze spořte a vsaďte na mimořádné splátky

Nevydávejte všechny peníze na splátky, raději spořte. Vyberte výhodný spořicí účet, na který si ukládejte rozdíl mezi vámi plánovanou vysokou splátkou a nakonec zvolenou nižší sumou. Vyzkoušíte si tak v praxi, jak byste se s takto nastavenou hypotékou poprali, a zároveň si ušetříte bezesné noci v případě, že se jeden měsíc naskytnou nenadálé výdaje nebo vypadnou příjmy.

Spoření volte flexibilní a hlavně likvidní, ať můžete peníze kdykoliv vybrat a použít na úhradu mimořádné splátky. Ze zákona totiž máte právo každý rok splatit 25 % z hypotéky, a to zcela zdarma bez žádných poplatků, na konci fixačního období pak lze úvěr celý doplatit. Vhodnější je proto peníze ukládat na běžný či spořicí účet než na stavební spoření či termínovaný vklad.

Nepřepalte u hypotéky začátek, raději si nastavte rozumnou výši splátek a peníze spořte. V kombinaci s krátkou dobou splatnosti se pak můžete i s malou splátkou zbavit úvěru klidně za rok.