Investory loňského roku jsou německé firmy

27. června, 07:00 - Václav Herz
27. června, 07:00

Státní agentura Czechlnvest ocenila společnosti Robert Bosch a Deutsche Telekom Services Europe Czech Republic za významné investice v loňském roce.

Investice do výzkumu a vývoje, služeb a výroby s vysokou přidanou hodnotou představovaly nejvýznamnější investiční počiny uplynulého roku, které získaly cenu Investor roku 2016. Tu uděluje státní Agentura pro podporu podnikání a investic neboli CzechInvest. Ceny byly předány v polovině června během slavnostního večera v pražském paláci Žofín.

Klíčové investice

Ostatně právě důraz na přilákání technologicky náročnější výroby, služeb nebo například investic do informačních technologií patří k vládním prioritám. „Skutečnost, že firmy u nás investují nejen do výrobních, ale již také do výzkumně-vývojových aktivit, dokazuje, že potenciál pro investice s vyšší přidanou hodnotou Česko má,“ uvedl při vyhlašování cen ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. „Z hlediska budoucí konkurenceschopnosti české ekonomiky je zásadní, aby se nám dařilo tyto typy investic získávat v mnohem vyšší míře než doposud,“ dodal. Havlíček proto chce navrhnout změny systému investiční podpory, které by přilákaly právě zmíněné investice. Vláda by tento návrh měla podle něj dostat v nejbližší době.

Řada zahraničních firem přitom do těchto oblastí již mohutně investuje. Investorem roku 2016 v kategorii Výroba a technologická centra se proto stala německá společnost Robert Bosch. Investuje totiž 2,2 miliardy korun do rozšíření výzkumného a testovacího centra a výrobního závodu v Českých Budějovicích. Investice vytvoří v regionu 625 nových pracovních míst.

Na druhém místě se v této kategorii umístila čínská investice do výroby automobilových interiérů společnosti Yanfeng Czechia Automotive Interior Systems a na třetím americký konglomerát General Electric, který hodlá v České republice vyvíjet, testovat a vyrábět turbovrtulové motory. Česko se tak zařadí mezi světovou špičku leteckých výrobců.

Telekomunikace vedou

Zároveň tyto investice zvýší poptávku po vysoce kvalifikovaných pracovnících, stejně jako investice v oblasti technologií. Právě investice německého telekomunikačního kolosu Deutsche Telekomu do brněnského centra sdílených služeb vytvoří do tří let 565 pracovních míst pro lidi s dobrou znalostí cizích jazyků. Za tuto investici získala společnost Deutsche Telekom Services Europe Czech Republic ocenění Investor roku 2016 v kategorii IT a sdílené služby.

I ostatní ocenění investoři budou potřebovat specializované odborníky. Nizozemská telekomunikační firma ConnectEU2Create, která skončila na druhém místě, založila nové centrum v Praze, které bude potřebovat až 125 inženýrů z oblasti telekomunikací. Z tohoto oboru využije specialisty rovněž společnost OKIN Group, která se umístila na třetím místě.

Kromě zahraničních investorů ocenila agentura CzechInvest rovněž nemovitosti, které firmy využívají. Právě jejich nabídka totiž ovlivňuje rozhodování nadnárodních společností. „Investiční proces je oproti minulosti rychlejší, investoři ale také více řeší možná rizika,“ prohlásil generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera, „v jejich rozhodování, jestli si vyberou Českou republiku, nebo půjdou jinam, tak často hraje roli dostatečná nabídka průmyslových ploch a nemovitostí, které jsou pro jejich příchod dobře připravené. Dbáme na to, aby tato nabídka byla neustále živá.“

Ocenění Podnikatelská nemovitost roku 2016 v kategorii Průmyslová zóna proto získala zóna Joseph v Mostě. Důvodem byla kvalitní infrastruktura a zároveň zóna loni dokázala přilákat čtyři nové investory. Stejné ocenění v kategorii Nemovitost roku pro technologická centra a služby obdržel administrativní komplex Spielberk Office Centre Brno.

Kromě CzechInvestu udělovalo ceny rovněž Sdružení pro zahraniční investice - AFI. Jeho cenu za významný počin v oblasti investic získala společnost Siemens, která v minulém roce otevřela nové vývojové a konstrukční centrum. Ocenění ale získaly nejen firmy. Cenu AFI za dlouholetý přínos investičnímu prostředí ČR obdržel Seiji Nakagoshi. „Byla zůstává významným činitelem v získávání pro nás tak důležitých japonských investic,“ prohlásil Kamil Blažek, předseda Sdružení pro zahraniční investice - AFI. Mimořádné ocenění získal za svou činnost pro CzechInvest Otakar Dobiáš.

Investor roku 2016

kategorie Výroba a technologická centra

1. místo: Robert Bosch (Jihočeský kraj)

Německý dodavatel automobilových součástek Robert Bosch hodlá za 2,2 miliardy korun rozšířit výzkumný a testovací závod v jižních Čechách. High-tech investice do regionu přinese přes šest set nových pracovních míst v dělnických i vysokoškolských profesích.

2. místo: Yanfeng Czechia Automotive Interior Systems (Jihočeský kraj)

Čínský dodavatel řešení automobilových interiérů plánuje do začátku roku 2018 spustit nový provoz na výrobu přístrojových desek a dveřních panelů v Plané nad Lužnicí. Do čtyř let chce firma zaměstnat přes 500 nových zaměstnanců a proinvestovat 1,45 miliardy korun. Nový výrobní závod je v rámci společnosti plánován jako výstavní okno globální strategie Průmyslu 4.0.

3. místo: GE Aviation Czech (Středočeský kraj)

Americká letecká společnost GE Aviation plánuje v České republice spustit výrobu turbovrtulových motorů. Firma patřící do skupiny General Electric působí na českém trhu od roku 2008, kdy koupila výrobce motorů Walter. Investice přinese 500 nových kvalifikovaných pracovních míst.


Investor roku 2016

kategorie IT a sdílené služby

1. místo: Deutsche Telekom Services Europe Czech Republic (Jihomoravský kraj)

Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom otevřela v minulém roce v Brně centrum sdílených služeb. Toto centrum obsluhuje evropské zákazníky, a to zejména v oblasti financí a účetnictví. Investice ve výši půl miliardy korun by měla do tří let vytvořit téměř šest set nových pracovních míst.

2. místo: ConnectEU2Create CZ (Hl. m. Praha)

Nizozemská společnost ConnectEU2Create se zaměřuje na designování celoevropské internetové sítě. Nabízí řešení v oblasti rychlého internetu. Své nové centrum založila v Praze. Bude pro něj v příštích letech potřebovat zejména odborníky z telekomunikací.

3. místo: OKIN BPS (Moravskoslezský kraj)

Společnost OKIN Group, která se zaměřuje na správu síťové infrastruktury, rozšiřuje stávající Business Process Services Centrum v Ostravě. Firma odhaduje náklady na investici ve výši 108 milionů korun. Přinést má 75 nových pracovních míst především v oblasti správy telekomunikačních sítí.


Podnikatelská nemovitost roku 2016

kategorie Průmyslová zóna

SPZ Joseph, Most (Ústecký kraj)

Strategická průmyslová zóna Joseph v severočeském Mostě disponuje kvalitní infrastrukturou, která do zóny přilákala v minulém roce čtyři nové investory.


Podnikatelská nemovitost roku 2016

kategorie Nemovitost pro technologická centra a služby

Spielberk Office Centre Brno (Jihomoravský kraj)

Administrativní komplex Spilberk Office Centre je umístěn v atraktivní oblasti Brna. Na celkové ploše přes 80 tisíc metrů čtverečních nabízí kvalitní kancelářské prostory v pěti nezávislých pětipatrových budovách. V roce 2016 se zde usídlil významný investor, který přislíbil vytvořit zhruba pět stovek pracovních míst.


Cena Město pro byznys: Investičně atraktivní region

1. místo: STAR Region (Středočeský kraj)

STAR Region sdružuje obce Dolní Břežany, Zlatníky-Hodkovice a Vestec. Obce strategicky investují do rozvoje infrastruktury. Pravidelně se zástupci obcí setkávají s podnikateli a vytvářejí příznivé podnikatelské prostředí.

2. místo: Město Kunovice (Zlínský kraj)

Město Kunovice efektivně investuje do rozvoje místního podnikatelského prostředí. Radnice je otevřená vůči názorům investorů a provozuje vlastní podnikatelský inkubátor.

3. místo: Město Třinec (Moravskoslezský kraj)

Město Třinec dlouhodobě podporuje spolupráci místních firem a vzdělávacích institucí, investuje do rozvoje podnikání a věnuje se regeneraci brownfieldů. Úspěchem je vybudování průmyslové zóny Baliny, která přilákala řadu zajímavých investorů.


Speciální ocenění

Cena AFI za významný počin v oblasti investic

Siemens

Společnost Siemens se řadí s téměř deseti tisíci zaměstnanci mezi nejvýznamnější tuzemské zaměstnavatele. Firma v uplynulém roce otevřela nové vývojové a konstrukční centrum, které v současnosti zaměstnává bezmála 300 vysoce kvalifikovaných odborníků. Centrum se soustředí na vývojové aktivity v oblasti průmyslové automatizace, inteligentní infrastruktury a veřejné dopravy.


Cena AFI za dlouholetý přínos investičnímu prostředí ČR

Seiji Nakagoshi

Seiji Nakagoshi absolvoval studium na Univerzitě v Kanazawě. Dlouhá léta působil v japonské firmě Denso a byl i u vstupu společnosti do České republiky. V současné době působí jako poradce generálního ředitele agentury CzechInvest a je předsedou Japonské komory obchodu a průmyslu v České republice.


Mimořádné ocenění za dlouholetou službu agentuře CzechInvest a Sdružení AFI

Otakar Dobiáš

Během své kariéry se věnoval účetním a ekonomickým službám. V agentuře CzechInvest působil od samého počátku její existence, podobně jako ve Sdružení AFI. Pracoval rovněž na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. V současnosti působí na Úřadu vlády České republiky.


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít