Inovátory roku se mohou stát právníci z Kooperativy i CPI - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Inovátory roku se mohou stát právníci z Kooperativy i CPI

Deloitte Legal Disruptors Awards ,
Inovátory roku se mohou stát právníci z Kooperativy i CPI
Komerční sdělení

Mezi finalisty vůbec prvního českého ocenění pro právní inovátory Deloitte Legal Disruptors Awards se probojovalo 14 projektů, které mění zažité postupy v konzervativním právním světě. A to nejen z advokacie a oblasti firemních právníků, ale také z justice.

Advokátní kancelář Deloitte Legal a agentura Cover Story představili 14 projektů, které budou bojovat o letošní ocenění pro výjimečné inovátory ze světa práva. Do finále se probojovalo pět zástupců podnikových právníků, čtyři advokáti, dva firemní týmy a dva inovativní projekty. Posledním z finalistů je zástupce justice, soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.

„Karel Šimka přistupuje k právním otázkám především z oblasti daňového práva inovativním a neotřelým způsobem. Odmítá formalismus, jednotlivé případy posuzuje v širším kontextu a vždy pečlivě váží praktické dopady svých rozhodnutí a smysl daňových předpisů,“ stojí v nominaci známého soudce. „Zařazení Karla Šimky mezi finalisty dokládá, že cílem ocenění Deloitte Legal Disruptors Awards je najít výjimečné osobnosti, které svým přístupem či myšlením inspirují ostatní. A to napříč právnickým stavem,“ říká Jaroslav Kramer z agentury Cover Story, která organizuje projekt Legal Disruptors supported by Legito.

Soudce Karel Šimka. Zdroj: Nejvyšší správní soud

Inovace z byznysu

Polovinu všech finalistů ocenění tvoří zástupci podnikového sektoru, a to jak individuální právníci, tak celé týmy. Na shortlistu je Martin Matula z CPI Property Group, který úspěšně přenesl na český trh ekologicky a společensky zodpovědné řízení právních činností při finančních operacích. Doplňuje ho oceňovaný expert Lukáš Zapletal, který vybudoval právní oddělení v české pobočce Coca-Cola. Lukášovi se povedl úspěšný rozvoj právní agendy k potřebám celé společnosti a je zároveň spoludržitelem interního Legal Innovation of the Year Award za program „No legal surprises“, který pomohl firmě připravit se včas na legislativní změny.

Šanci na získání ocenění má i tým právníků a manažerů z pojišťovny Kooperativa který dlouhodobě nadstandardně využívá inovativních přístupů při řešení interních procesů. Tým vyvinul například zcela nový systém workflow včetně aplikace na připomínkování smluv a interních norem. Mezi nominacemi vynikala také práce právníků ze skupiny ČEZ pod vedením Lenky Slavíkové. Povedlo se jim na míru vyvinout nový software – aplikaci s názvem „VH Live!“, která slouží pro valné hromady společnosti.

Svého zástupce má ve finále ocenění také ŠKODA AUTO, konkrétně Jiřího Paříka úspěšně uplatňujícího smart přístup k právu i v běžné obchodní agendě. Dalším shortlistovaným podnikovým právníkem je Jakub Šváb z J&T Banky, který stojí za oblíbeným projektem přístupného právního – administrativního psaní.

Poslední finalistkou letošního ocenění z „podnikového sektoru“ je Andrea Daňhelová, ředitelka provozu, právní a compliance Fincentrum Reality. V průběhu několika let spoluvytvořila a zavedla celý technologický ekosystém, který ulehčil právníkům i makléřům tisíce hodin práce a řadí se tím mezi nejvíce inovativní manažery u nás.

Advokát Jakub Dohnal. Zdroj:Arrows

Advokátní inovátoři

Stále větší roli marketingu v advokátním byznyse dokládá další z finalistů ocenění, partner advokátní kanceláře Arrows Jakub Dohnal. Ten do klasické firemní advokacie zavádí řadu běžných “data driven” marketingových postupů a díky tomu úspěšně posiluje brand své kanceláře. Na shortlist se za svůj inovativní přístup v oblasti veřejných zakázek dostal partner advokátní kanceláře Kruták & Partners Tomáš Kruták. Se svým týmem během pandemie koronaviru vymyslel způsob, jak zprostředkovat prohlídku místa plnění veřejné zakázky online a zároveň splnit požadavky kladené zákonem.

Výraznými tvářemi „mimopražské“ advokacie ve finále ocenění jsou Robert Musil, partner VGD Legal a Jiří Helán, partner KROUPAHELÁN. Prvně jmenovaný advokát stojí za vlastním projektem automatizace sestavovaní dokumentů, jejich propojení s veřejnými rejstříky a spojení všeho do jednoho portálu přístupného klientům. Přes tento systém vybavila Robertova advokátní kancelář za necelé dva roky 319 realitních obchodů za 709 milionů korun. Jiří Helán pak patří k těm právníkům, kteří sbírají a propojují nápady z různých oblastí. Tím vytváří nová, často nečekaná, spojení, které jsou základem inovací v jeho advokátní kanceláři. Stál třeba u zrodu první právní videohry videogamelaw.cz anebo webové kontroly smluv od roku 2011 dodnes dostupné na kontrolasmluv.cz.

Se svými výjimečnými projekty se umístili ve finálové skupině také Daniela Stabrawa SaranováKateřinou Látalovou a Ondřej Preuss. Ten stojí za e-shopem postaveným na „komoditizaci právních služeb“ s názvem DostupnyAdvokat.cz. Jako jeden z prvních u nás přinesl na trh „zabalení“ právní služby do balíčku, který lze jednoduše a on-line prodat či vytvořit na míru. Daniela s Kateřinou pak přináší v rámci projektu Legalsy na český trh právních služeb spolupráci byznysu a právníků na projektové a krátkodobé bázi. Společnosti nebo advokátní kanceláři dodají na míru právního profesionála, který jim díky svému unikátnímu profesnímu profilu pomůže s konkrétním projektem, nebo odlehčí jejich work-flow.