Knižní secondhand Knihobot propojí antikvariáty. Monitorovat bude skoro dva miliony titulů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Knižní secondhand Knihobot propojí antikvariáty. Monitorovat bude skoro dva miliony titulů

,
Knižní secondhand Knihobot propojí antikvariáty. Monitorovat bude skoro dva miliony titulů
Zdroj: Knihobot
  • Prodejce knih z druhé ruky Knihobot rozjíždí vyhledávač Ulovknihu.cz

  • Chce podpořit online antikvariáty, které nemají dostatek zákazníků

  • Bude prohledávat nabídku 160 českých antikvariátů a monitorovat téměř 2 miliony titulů

Online výuka, nákupy na e-shopech i práce z domu. Na internetu se během pandemie odehrávala značná část našeho života a pro mnohé obchodníky se stal jediným prostředkem k prodeji zboží. K přesunu do online světa se tak začali uchylovat i ti, kteří v něm nikdy předtím nepůsobili. K tomuto kroku přistoupila i řada antikvariátů. Ne všechny z nich jsou ale schopné získat odpovídající návštěvnost, aniž by musely investovat do reklamy. S tím jim má nově pomoci vyhledávač Ulovknihu.cz.

Vyhledávač sleduje knižní nabídku více než 160 českých antikvariátů a denně monitoruje více než 1,8 milionu titulů. „Přestože je trh knih z druhé ruky obrovský, pro antikváře je výrazně těžší a dražší shánět na internetu zákazníky než pro běžné knihkupce,“ vysvětluje Dominik Gazdoš, zakladatel knižního secondhandu Knihobot.cz, který za projektem stojí.

Cílem největšího prodejce knih z druhé ruky je tyto zákazníky antikvariátům zprostředkovat. V ideálním případě až desítky tisíc. „Pokud se kvůli následkům lockdownu zhroutí desítky let budovaná síť regionálních antikvariátů, bude to pro knížky pohroma. Místo, aby dostaly druhou šanci, skončí svůj život v mrtvých knihovnách, odkud vede už jen cesta do spaloven nebo na skládku,“ přibližuje Gazdoš, který se v roce 2021 ocitl v žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30.

Staré výtisky jsou v nevýhodě

Podle zakladatele nepomáhá online antikvariátům ani přístup největších vyhledávačů zboží. „Například Heureka.cz ve vyhledávání zboží z druhé ruky, a tím i antikvární knihy, upozaďuje, Zboží.cz je dokonce blokuje úplně,“ říká. V posledních měsících se přitom zájem o antikvariátní tituly zvýšil a stejně tak rostla i nabídka titulů. To je dáno mimo jiné tím, že se řada domácností během „lockdownových úklidů“ zbavovala starších knih.

Jan Střálka učí Čechy půjčovat si věci mezi sebou. Na začátku bylo jeho nevyužité kolo

Kromě toho, že vyhledávač Ulovknihu.cz umožňuje vyhledávat v kompletní nabídce všech antikvariátů, má rovněž funkci hlídacího psa. To jinými slovy znamená, že hlídá dostupnost knih, které momentálně žádný z antikvariátů nenabízí. Jakmile se kdekoliv po republice kniha v nabídce objeví, zájemce dostane upozornění e-mailem.

Uživatelům zároveň umožňuje hledat v databázi prodejních cen a díky velkému množství údajů o prodaných knihách zjistit, kolik jejich vysněné tituly stojí. A také lépe odhadnout hodnotu vlastní knihovny nebo cenných výtisků.