Růst cen elektřiny zaskočil nezávislé operátory. Centropolu srazil zisk čtrnáctkrát - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Růst cen elektřiny zaskočil nezávislé operátory. Centropolu srazil zisk čtrnáctkrát

,
Růst cen elektřiny zaskočil nezávislé operátory. Centropolu srazil zisk čtrnáctkrát
Zdroj: Eva Kořínková

Loňský obrat na trhu s elektřinou a růst její ceny některé menší energetické firmy doslova zaskočil.

Patří mezi ně i Centropol Energy, v pořadí šestý největší dodavatel elektřiny koncovým zákazníkům v Česku. Jeho čistý zisk se propadl z 252 milionů korun v roce 2016 na pouhých 18 milionů v roce loňském. Tržby Centropolu přitom vzrostly o čtyři procenta na 7,1 miliardy korun.

Podle vyjádření firmy je propad ziskovosti způsoben vývojem na velkoobchodním trhu. „Rok 2017 přinesl dramatické změny v tržním prostředí a globální nárůst cen komodit v řádu desítek procent. Maloobchodní ceny Centropol Energy přesto zůstaly nedotčeny, služby zákazníkům jsme zkvalitnili,“ uvedl mluvčí Centropolu Aleš Pospíšil. Zmínil také rozšiřování sítě zákaznických center a investice do IT systémů.


Přečtěte si komentář: Česká energetika bez šťávy

 Jan Brož


Nelehkou pozici firmy potvrzují časté změny v top managementu. Předseda představenstva Jaromír Chabr byl odvolán z funkce loni v září, o tři měsíce později skončil další top manažer Tomáš Hlaváček. Nejvyšší manažerský post loni znovu obsadil stoprocentní vlastník Centropol Holdingu Aleš Graf, který se vedle podnikání v české energetice zabývá také developerskými projekty na Floridě.

Centropol Energy aktivně vstoupil na trh dodávek elektřiny koncovým zákazníkům v roce 2007. Historicky vyrostl díky podomní formě prodeje i aktivnímu působení na kladenské energetické burze, kde „lovil“ hlavně zákazníky z veřejného sektoru. Rychlý růst se zastavil v roce 2013, od té doby podíl Centropolu na trhu s elektřinou stagnuje okolo hodnoty 3,2 procenta.

Dále čtěte:

Bohemia Energy od října zdraží. Reaguje tak na růst velkoobchodní ceny

Dodavatelů energií v Česku ubude, trh se bude konsolidovat, soudí analytici

Podniky přecházejí na zelenou energii. Odebírá ji ČSOB i mobilní operátoři


Ohodnoťte tento článek
Diskuze