Avast má cenovku 65 miliard. Baudiš vlastní čtvrtinu firmy, Kučera desetinu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Avast má cenovku 65 miliard. Baudiš vlastní čtvrtinu firmy, Kučera desetinu

,
Avast má cenovku 65 miliard. Baudiš vlastní čtvrtinu firmy, Kučera desetinu
Zdroj: Archiv

Fanoušci technologických akcií mají opět širší nabídku investičních příležitostí. Od 10. května je možné na londýnské burze obchodovat s akciemi – společnosti Avast. O pět dní později se akcie začaly kotovat také na volném trhu pražské burzy. Trh známou IT firmu s českými kořeny ocenil na více než 65 miliard korun. Zakladatel Avastu Pavel Baudiš stále vlastní 27 procent akcií, Eduard Kučera svůj podíl snížil na 10,5 procenta.

V souvislosti se vstupem na burzu zveřejnil jeden z hlavních světových dodavatelů antivirových programů Avast také detailní vlastnickou strukturu, díky níž bude možné upřesnit dvě cifry v žebříčku nejbohatších Čechů. Jeden ze zakladatelů Avastu Baudiš stále vlastní 27 procent akcií v hodnotě 17,7 miliardy korun. Během primární nabídky (IPO) odprodal zhruba pětinu svého podílu, což mu vyneslo téměř 4,4 miliardy korun.

Druhý ze zakladatelů Eduard Kučera vlastní dnes jen 10,5 procenta akcií Avastu, což vychází na 6,9 miliardy korun. Během IPO prodal menší část ze svého podílu za 1,7 miliardy. Dalšími významnými akcionáři jsou fondy CVC Capital Partners (s podílem 22,7 procenta po IPO) a Summit Partners (5,7 procenta). Radost z úspěšného vstupu na burzu mohou mít i zaměstnanci, kteří si pořídili firemní akcie.

Ještě v roce 2010 platilo, že Pavel Baudiš a Eduard Kučera drželi shodně po 50 procentech akcií. Ke změně poměru došlo po kapitálovém vstupu investiční skupiny CVC v únoru 2014, která kupovala akcie hlavně od Kučery. Avast se významně rozrostl v září 2016, kdy dokončil převzetí svého bývalého konkurenta AVG Technologies.

Šéf Avastu Steckler: Ohrožují nás vlády

 Vincent Steckler, Avast

Dále čtěte:

Trnka z Esetu: od desetiletého půstu ke sto milionům zákazníků

Investice do kryptoměn: rizika přetrvávají

Rozklad a strašidlo. Online svět je vydán na milost zločinu a korporátní i státní blahovůli

Esej: Diktatura digitariátu