Podání ruky
Podání ruky
Autor: Futurino

5 základních pravidel bezpečnějšího půjčování

 Podání ruky
Podání ruky
Autor: Futurino
Komerční sdělení

Odborníci se shodují na tom, že stoprocentně bezpečná půjčka neexistuje, neboť se vždy může „něco pokazit“. Ale někdy bohužel není zbytí a jedinou možností, jak získat potřebné finanční prostředky, je právě vhodně zvolený úvěr. Pokud jste se do takové situace dostali i vy a nevíte si rady s výběrem, dodržujte následující pravidla bezpečnějšího půjčování. Prozradíme vám, na co si dát pozor a jak minimalizovat rizika.

Půjčky jsou pro ty, kteří na ně mají

Máte ve svém okolí někoho, kdo si zbrkle půjčil a nyní má potíže s pravidelnou úhradou měsíčních splátek? Nechcete-li dopadnout podobně, pak si dobře spočítejte, zda vám půjčka rozpočet nenabourá a umožní další pravidelný výdaj. Obecně je řešení bezvýchodné finanční situace půjčkou poněkud nešťastné. Raději si položte otázku, zda neexistuje způsob, jak zvýšit příjem či minimalizovat výdaje. Půjčka vám nesmí způsobit zbytečné komplikace ani v případě výpadku příjmu.

Zároveň se připravte na to, že si žadatel prověří vaší bonitu. Řešení představuje populární půjčka bez doložení příjmů – poskytovatelé se se sice na výši příjmu zeptat mohou, ale většinou neodmítnou ani žadatele s nižším příjmem.

Udělejte si jasno v bankovních a nebankovních půjčkách

V současné době působí na trhu s úvěry několik desítek společnosti. Najdete mezi nimi banky a nebankovní poskytovatele, kteří dle platné legislativy musí disponovat certifikací od ČNB.

V minulosti byly pro nebankovni půjčky charakteristické vyšší úroky a poplatky, ale také rychlejší a méně komplikované vyřízení. Situace se však mění a rozdíly mezi bankovním a nebankovním sektorem se průběžně stírají. Je tedy možné, že narazíte na nebankovní půjčku s velmi výhodnou úrokovou sazbou.

Co však banky nenabízí, jsou specifické půjčky před výplatou, jejichž podstatou je rychlá finanční injekce a jednorázová splátka. Jakkoliv se tyto produkty jeví jako praktické, jsou i velmi drahé. Proto si dobře spočítejte, zda budete mít dostatek prostředků na úhradu splátky.

Pozor na nepoctivé poskytovatele

Z trhu s úvěrovými produkty sice zmizela drtivá většina firem, protože nedokázaly splnit požadavky ze strany ČNB, ale přesto můžete narazit na nesolidní poskytovatele, kteří se snaží platné zákony obejít a nabízí půjčky za extrémně nevýhodných podmínek. Tito nepoctivci cílí na žadatele v nouzi - tedy na osoby, které nemohou získat úvěr v bance či u prověřené nebankovní společnosti.

Proto si poskytovatele předem důkladně prověřte a zjistěte si o něm veškeré dostupné informace. Na webových stránkách by měla být k nahlédnutí veškerá dokumentace včetně smluvních podmínek.

Expresní vyřízení a riziko vás bude něco stát

Co si počít v případě, když se k vám banka obrátí zády, protože máte negativní záznam v registru dlužníků? Ani v takovém případě nemusíte zoufat, protože se vždy najde někdo, kdo vám nakonec půjčí, a to dokonce velmi rychle.

Pro zájemce se záznamem v registru jsou nejdostupnějším řešením půjčky od nebankovních společností. I ty sice registry prověřují, ale záznamy nepokládají za nepřekonatelnou překážkou pro schválení úvěru. Smiřte se však s tím, že si za “rychlou půjčku bez registru” připlatíte. Úrokové sazby jsou oproti klasickým úvěrům podstatně vyšší. Je to logické, neboť klient se záznamem v registru představuje pro poskytovatele větší riziko.

Nezapomeňte na vzájemné porovnání půjček

Jak získat nejvýhodnější půjčku? Rozhodně nežádejte o první produkt, na který narazíte, ale naopak se snažte o srovnání co nejvíce nabídek. Zajímejte se především o výši RPSN – tento ukazatel je mnohem objektivnější než úrok, protože zahrnuje i poplatky.

Nechcete-li zbytečně ztrácet čas hledáním informací o příbuzných nabídkách na webech jednotlivých poskytovatelů, využijte některý z online srovnávačů. K těm nejznámějším a zároveň největším patří HyperFinance.cz, kde najdete úvěry přehledně rozdělené dle typu.

Co dodat na závěr? Při výběru půjčky nezapomínejte na lidové moudro „dvakrát měř, jednou řež“ a nenechte se ovlivnit lacinými marketingovými triky. Jedině tak získáte úvěr, který vám opravdu


Čtěte také

 Ilustrace k eseji Proč je i dnes dobré umět se bránit

Esej: Proč je i dnes dobré umět se bránit

Také v aktuálně desáté nejbezpečnější zemi na světě, kterou Česko je, se šikanuje, mlátí,…

před 1 hodinou

Praha  Nemocnice Na Bulovce, ilustrační foto

Praha chce se státem směnit majetek za miliardy. Jde například o budovy nemocnice Na Bulovce

Hlavní město má nemovitosti za několik miliard korun, který by chtělo směnit za pozemky a…

před 1 hodinou

 Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček

Revoluce ve volebním systému? Hamáček navrhuje jeden obvod místo čtrnácti

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké…

před 1 hodinou

 Zásobník plynu MND

Komentář: Šmejdi křičí, chyťte šmejda

Na ten telefonát lze jen těžko zapomenout. Podle hlasu volal mladý muž, místy se zajíkal…

před 1 hodinou

 Letiště Karlovy Vary

Přecpaná Ruzyně? Ztrátová regionální letiště cítí jednu z posledních šancí

Těch třiatřicet sytě červených zetorů na promrzlé a opuštěné ploše nejde přehlédnout.…

před 1 hodinou

 Národní bezpečnostní úřad

Nejdražší úřednice Lieblová se opět napojila na veřejné peníze

Poradkyně Zuzana Lieblová brala na obraně víc než náčelník generálního štábu. Nyní…

před 1 hodinou

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Finance
Vrácení daní 2020 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Kdy budou pololetní prázdniny v roce 2020?
Zdravotní pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2020
Fintech a proměna bankovního světa
Nemusíte si náhodou tento rok vyměnit řidičák?
Auta
Němci vyrábí nejméně aut za čtvrt století. Vláda už plánuje…
Škoda už prodává Octavii liftback. Jak si stojí proti konkurenci i Golfu?
Ministr dopravy si maloval dálnice. Hezký obrázek, Vladimíre, ale teď zpátky k domácím úkolům
Hennessey potvrdil 1200 koní pro Corvette C8. Největším oříškem prý bude převodovka a ECU
BMW 320d bude standardně mild-hybrid. Stejný pohon dostanou i modely X3 a X4
Hry pro příležitostné hráče