Zlý vykořisťovatel Bezos - Euro.cz

Přihlášení

Zlý vykořisťovatel Bezos

,
Zlý vykořisťovatel Bezos
Zdroj: Mladá fronta

Pamatujete na tu fotku, co jednou za čas prolétne sociálními sítěmi a připomíná, abychom nakupovali u malých prodejců? Myslím tu variantu poutavé „shop local“ cedule, která dle logiky autora tvrdí, že nákupem v místním obchůdku přeci nepřispíváme řediteli velké firmy na třetí dovolenkovou rezidenci, nýbrž na taneční hodiny jedné malé holčičky a na to, aby její rodiče měli na jídlo.

Tohle sdělení se mi vybavilo minulý týden, když světem prolétla zpráva, že šéf Amazonu Jeff Bezos je prvním člověkem na světě, jehož jmění překonalo hranici 200 miliard dolarů. To už se blíží sumě, kterou vyprodukuje celá Česká republika.

Asi stovka zaměstnanců Amazonu následně zareagovala tím, že nainstalovala gilotinu na protest proti nízkým mzdám. Jeden z bývalých pracovníků navrhoval, aby společnost Amazon zvýšila minimální hodinovou mzdu z patnácti dolarů na třicet. Jmenujte dobrý důvod, proč si nezasloužíme minimální mzdu třicet dolarů, když tento muž vydělá během jediné vteřiny čtyři tisíce dolarů, vybízel onen bývalý skladník. Bezos si žije v luxusu, zatímco jeho zaměstnanci trpí, řekla novinářům zase jiná zaměstnankyně.

Měl by Jeff Bezos zvýšit minimální mzdu svých zaměstnanců?

Opravdu Bezosovi zaměstnanci trpí? A opravdu Bezos ohrozil v době pandemie jejich zdraví? Té pandemie, na jejíž vlně se úspěšně svezl a která jeho jmění katapultovala do rekordních výšin?

Bezosův majetek je daleko za hranicí toho, co si dokážete představit. Vydělat podobné bohatství se snaží kdekdo, ale povede se to jednomu z desítek milionů. Musíte mít sakra dobrý nápad, který řeší potřebu co možná největšího počtu lidí. A štěstí na okolnosti. A také je třeba sehnat hodně peněz. Těžké, že? Pravděpodobně se několik let nevyspíte, protože nebudete vědět, zda máte příští měsíc na výplaty třeba pro lidi, kteří jsou na vašem byznysu a mzdě z něj plynoucí existenčně závislí.

Asi zapomeňte i na to, že uvidíte vyrůstat své děti. Pokud tedy vůbec nějaké stihnete mít. A když to ve zdraví přežijete, oklepete se z rozvodu, přijde třeba pandemie, co zastaví váš byznys, a vy po tom všem zkrachujete. Anebo naopak z pohádkového bohatství udělá pandemie ještě pohádkovější. Kdo ví.

A pokud dokážete vydělat za jedinou vteřinu čtyři tisíce dolarů, znamená to, že za další vteřinu můžete prodělat i osm tisíc dolarů. Už máte žaludeční vředy? Doporučuji rozhovor s Tomášem Čuprem pro DVTV ze začátku tohoto roku. Titulek zní: Problémy už alkoholem neřeším, s miliardou dluhu spím dobře. A ještě jedna informace, která by neměla zapadnout. Víte, že Bezos dal v roce 2018 na charitu dvě miliardy dolarů? V přepočtu tedy něco kolem třiačtyřiceti miliard korun.

Stejně jako je zvrácená logika té pitomé cedule, je na tom velmi podobně i maketa oné gilotiny před Bezosovou washingtonskou rezidencí. Během vteřiny mě napadá hned několik důvodů, proč nakupovat v krámku u nás na vsi. Že tím nepodporuju majitele nějakého velkého řetězce, mezi nimi ale není. Co takhle nakupovat tam, kde poměr cena/kvalita, případně další parametry jako dojezdová vzdálenost, odpovídá mým preferencím a možnostem? A podobné je to i s volbou pracovního místa. Nebo ne? Majetek rozděloval společnost vždy, úspěch se neodpouští a oslavovat někoho, že vydělal jmění? Ale jděte, zlý vykořisťovatel to je. A až ty chamtivé boháče vyženeme, zbyde tu někdo, kdo nám dá práci?