Zlý Avast a velká lekce pokrytectví - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Zlý Avast a velká lekce pokrytectví

,
Zlý Avast a velká lekce pokrytectví
Zdroj: Mladá fronta

Antivirová společnost Avast prý prodávala detailní data o chování svých klientů ve virtuálním světe. Na kybernetického giganta původem z Česka si během několika posledních dní odplivnul kdekdo. Prý jsou to nemorální chamtivci, kteří kašlou na bezpečnost uživatelů a jde jim jen o maximalizaci zisku.

Fascinující na celé kauze byla zejména prezentace bývalého zaměstnance Avastu Petra Dvořáka. Ten má svou firmu zaměřující se také na kybernetickou bezpečnost, ale cílí zejména na oblast bankovnictví. Být bankou, která využívá jeho služeb, rozhodně zpozorním.

Kromě toho, že Avast je chamtivý a že by se měl nad sebou zamyslet, jsme se v rozhovoru s Dvořákem k celé kauze na DVTV dozvěděli třeba to, že se o tom vědělo už dlouho. Že prý už v roce 2014 někteří zaměstnanci Avastu podávali výpovědi právě z důvodu, že Avast data prodával, řekl Dvořák. Že sice uživatelé měli možnost nesouhlasit s tím, aby jejich data byla využívána třetími stranami, ale že to nebylo dostatečně explicitně uvedeno.

Avast podle Dvořáka namísto kybernetické bezpečnosti řešil věci, které spíš řeší firmy zabývající se počítačovými hrami, a bezpečnostní témata byla dost na okraji. „Moje nedůvěra kulminovala někdy v roce 2014, kdy Avast ve svojí verzi desktopového antiviru zavedl funkčnost, která se jmenuje SSL scan. To v podstatě znamená, že dělají aktivní útok na uživatele, vstupují mu do jeho šifrované komunikace na některých webech, aby se dostali k jeho dalším obsahům,“ uvedl Dvořák.

Sice to podle něj mělo zdůvodnění, neboť některé hrozby díky tomu zachytí Avast dřív, no ale právě tak se dostanete i k některým datům, ke kterým se běžně nedostanete, zdůraznil. Důvod, proč Dvořák z Avastu před lety odešel, prý ale nesouvisel s prodejem dat.

Svého bývalého zaměstnavatele stihl Dvořák i pochválit, že už data přes svou společnost Jumpshot neprodává. „Víme z našich interních kanálů, že zaměstnanci Jumpshotu mají odstavené ´vépéenky´ a nemají přístup do systému,” uvedl. Avast totiž už dříve oznámil, že s prodejem dat končí a firmu, přes kterou data prodával, zavře.Kyberzločinů stále přibývá. Nejhůře je chráněna spotřební elektronika, varuje exmanažer AVG Obluk

Bezpečnostní expert Karel Obluk

Obchodovaná data byla prý velmi detailní, zlobilo se hodně lidí na sociálních sítích. Prý bylo možné zjistit co, kdy, kde a kdo konkrétně nakupoval. Jste-li klienti Avastu, pak velmi pravděpodobně za peníze někomu řekl, jaké pornostránky jsou vaše oblíbené a která choulostivá videa preferujete. Jste v šoku? Já ne.

Jsem v šoku z toho, že si snad stále ještě někteří lidé myslí, že v současné době jejich data o tom, co dělají na sítích, nikoho nezajímají, nikdo s nimi nic nedělá a v žádném případě je neukazuje třetím stranám.

Není to náhodou tak, že bychom měli mít daleko menší problém s tím, co dělal Avast, než s tím, co dělají s našimi daty firmy jako Google a Facebook? Že to není to samé a nedá se to srovnávat? Nedá. Protože to, co dělají Google a Facebook, je mnohem horší. A dost možná víme jen zlomek toho, kam až jsou obři jako Google nebo Facebook schopni zajít, pokud jde o nakládání s daty.

Ale zpátky ke zlému Avastu. Avast se prý choval jako zaměstnanci protialkoholní léčebny, kteří přes den svým pacientům pomáhají zbavit se závislosti a večer si otevřou bar a podobným lidem zase nalévají, řekl ve zmíněném rozhovoru Dvořák. Když už jsme u těch alkoholických příměrů, chování pana Dvořáka vzhledem k tomu, že pracuje v oblasti ochrany výsostně soukromých dat a interních informací, evokuje jiné srovnání. Káže vodu, pije víno.