Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Daňoví jakobíni. Nelíbí se vám zajišťovací příkazy? A co nucený správce?

David Tramba 21. ledna, 07:02  -  David Tramba
21. ledna, 07:02

Říká se tomu daňový džihád. Finanční správa používá drastické metody při výběru daní a občas zlikviduje i nevinnou firmu. To potvrdila dokonce i studie zadaná náhradníkem ve funkci bývalého ministra financí Ivanem Pilným, týkající se zajišťovacích příkazů. Nová ministryně Alena Schillerová slibuje firmám úlevu: nezlikvidujeme vás zajišťovacím příkazem hned, ale dosadíme vám do firmy správce. Ten už ohlídá, abyste při odvodu daní nešidili stát.

Zajišťovací příkazy v praxi znamenají trest smrti pro právnickou osobu. Zablokují vám účty a pád do insolvence je otázkou dnů, maximálně týdnů. Finanční správě je přitom jedno, že máte daně v pořádku. Někdy totiž stačí, že DPH neodvedl dodavatel vašeho dodavatele. Platí zde kolektivní vina, kterou nese celý řetězec obchodně provázaných Hrem. Jak ukazuje případ firmy FAU, nezachrání vás ani verdikt soudu, který vám dá za pravdu.

Turecký vzor?

Jak na přibývající kritiku ze strany soudců, byznysmenů a odborné veřejnosti reagovalo ministerstvo financí? Přichází s institutem nuceného správce. Úleva ve stylu: nepopravíme vás hned, ale dáme vám do cely donašeče, který bude sledovat každý váš krok a výrok. Pokud nás přesvědčíte, že jste v podstatě slušný člověk, ušetříme váš život a dáme vám ještě šanci.

Otázka je, kde ministerstvo hledá inspiraci pro podobné nápady. Vracíme se do roku 1945, kdy stát dosazoval národní správce do podniků vlastněných Němci, Maďary a kolaboranty? Nebo snad do roku 1948, kdy už bylo soukromé vlastnictví nepřijatelné všeobecně? Nebo tu působí vzor současného Turecka, kde režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dosazuje státní správce do společností, jejichž majitelé nebyli dost prozíraví a zapletli se s opozičním klerikem Fethullahem Gulenem?


Čí jsou naši? Finanční správa likviduje fungující firmy


Otazníků se okolo svérázného ministerského návrhu rojí mnohem více. Kdo bude správce podezřelých firem vybírat? Kdo bude hlídat jejich odbornou kompetenci a mravní integritu? Bude stát ručit za škody napácháné zlotřilými správci, kteří svěřenou firmu poškodí, vytunelují nebo z ní začnou vynášet cenné informace ke konkurenci?

Sprostý podezřelý

Raději ukončeme sekci nepříjemných otázek a pojďme dále. Bývalá náměstkyně a dnes ministryně financí Alena Schillerová patří spolu s šéfem Generálního finančního ředitelství Martinem Janečkem mezi hlavní „daňové jakobíny“. Tito radikálové vidí daňový únik doslova na každém rohu. Každá firma (s jistou výjimkou podniků z holdingu Agrofert) se může stát sprostým podezřelým. Doměřenou daň zaplaťte rychle a s úsměvem, nebo ji z vás finančák vymlátí.

Mimochodem, vzpomínáte si ještě na akci Kombajn? Před necelými dvěma lety unikl z Finanční správy pokyn vydaný Martinem Janečkem. Úředníkům radí, jak z vyhlédnutých firem vymlátit (odtud název Kombajn) co nejvíc peněz. K zásahu správce daně postačovaly i drobné chyby a překlepy v kontrolním hlášení k DPH, případně „provokace“ v podobě požadavku na vrácení přeplatku daně.

Je otázkou času, kdy se všechny Kombajny, zajišťovací příkazy a dosazování státních správců obrátí proti České republice.

Nedivme se podnikatelům, kteří zakládají holdingové struktury v zahraničí. Na domácí půdě se pomoci nedočkají; Finanční správa s nebývalou arogancí ignoruje už i prohrané soudní spory o výši zaplacené daně. To pak zbývá opravdu jen mezinárodní arbitráž. Nebo víra ve spravedlivý soud na onom světě.

Přečtěte si také:

Schillerová: Každý zajišťovací příkaz se schvaluje na deseti úrovních

Odstřel silného kusu. Soudy zahánějí Finanční správu do kouta

Nachytat, potrestat. Finanční správa vede tři roky daňový džihádSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Auta
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
Technologie
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Hry pro příležitostné hráče