Kozel zahradníkem, Křeček ombudsmanem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kozel zahradníkem, Křeček ombudsmanem

,
Kozel zahradníkem, Křeček ombudsmanem

Právě v těchto dnech se rozhoduje o charakteru nezávislých institucí, které jsou v Česku pilířem demokracie a díky kterým situace v této zemi dosud ještě nepřipomínala vývoj v Polsku a Maďarsku. Poprvé od roku 2000, kdy vznikl úřad Veřejného ochránce práv, byl ombudsmanem zvolen člověk, který zpochybňuje význam této instituce.

Dlouholetý předseda Sdružení nájemníků ČR a někdejší zástupce ombudsmanky Anny Šabatové mnohokrát v minulosti zopakoval, že se chce zabývat spíše právy většiny než menšiny. Upozorňuje spíše na práva bezproblémových lidí žijících ve vyloučených lokalitách než na samotná práva vyloučených. Romy kritizuje za nesvornost a doporučuje jim, aby si v první řadě pomohli sami. Diskriminaci se prý bude věnovat jen v omezené míře – pouze pokud si na ni sami občané budou stěžovat. A to vše navzdory tomu, že ombudsman může a měl by jednat i z vlastní iniciativy a má k tomu některé pravomoci. Může například podat k Ústavnímu soudu návrh na zrušení podzákonného předpisu, tedy nařízení vlády nebo ministerské vyhlášky, či některých jejich ustanovení.

Takto aktivní ale Křeček v úřadu nebude. Spíš lze očekávat, že význam této instituce za jeho vedení upadne. A tím se oslabí i ochrana všech znevýhodněných lidí v této zemi – ať už před úřady, soudy, orgány činnými v trestním řízení nebo veřejnými zdravotními pojišťovnami. Hlavní význam ombudsmana je ale v tom, že by měl v každém případě stát na straně jednotlivých občanů před státní mocí i před většinovou společností, a to především aktivně.Čtěte komentář: Babiš nejsilnější

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je weikert_3.png.

Je paradoxní, že právě Křeček byl zvolen hlasy levicových stran ve sněmovně, pro které by měla být co největší ochrana slabších hlavní prioritou. Nelze se ubránit dojmu, že u volby Křečka nešlo tolik o ideologii jako o to, aby se nezávislá lidskoprávní instituce se sídlem v Brně plná téměř stovky právníků dále neposilovala. Připomeňme, že Křečka do křesla ombudsmana zvolila jakási postnormalizační koalice ANO-ČSSD-KSČM-SPD-Hrad.

Další volbou, při níž se rozhodne, zda jsme už dostatečně jasně nastoupili polský a maďarský kurz, je volba nových členů Rady České televize a Rady Českého rozhlasu. Ty jsou společně s Českou tiskovou kanceláří jedinými médii v Česku, které se musí řídit speciálním zákonem, a je tak u nich zajištěna nejvyšší možná míra nezávislosti a objektivity. Zároveň jsou to poslední velká média, která nevlastní nějaký český oligarcha. Do volby byli nominováni například konzervativní ekonomka z Institutu Václava Klause Hana Lipovská, moderátor Luboš Xaver Veselý, jehož XTV si nechala zaplatit za natáčení spotů od Pražského hradu, nebo ekonom Vladimír Pikora, jehož žena Markéta Šichtařová působí jako ekonomická poradkyně vůdce hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího.

Všichni tři kritizují současnou podobu veřejnoprávních médií a jsou spojeni s politiky, kteří si přejí minimálně jejich oslabení, ne-li jejich úplné zestátnění tak, aby mohla sloužit státní moci, nikoli už občanům. Volba ombudsmana i členů mediálních rad také nesou jasné znaky politizace těchto ze zákona nezávislých institucí. Politici určitých stran a hnutí se snaží proniknout k těmto vlivným křeslům, aby mohli ještě více ovlivňovat právo, spravedlnosti i veřejné mínění v této zemi. To by mohlo svobodě v Česku zasadit osudovou ránu.

Kozel zahradníkem, Křeček ombudsmanem
3.5 (69.77%) 43 hlasování
Diskuze