Čtyři miliardy pro zemědělce: Babišova malá domů? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Čtyři miliardy pro zemědělce: Babišova malá domů?

,
Čtyři miliardy pro zemědělce: Babišova malá domů?
Zdroj: Mladá fronta

Minulý týden vláda schválila navýšení prostředků pro potravináře a zemědělce o 4,3 miliardy korun. Zatímco v případě nejpostiženějších oblastí ekonomiky, které dusí koronavirová krize, je předmětem zájmu každá koruna, štědrá pomoc agrárníkům se obešla bez nejmenší pozornosti.

Největší část prostředků z avizovaného balíku, 3,3 miliardy, má jít na Program rozvoje venkova. Z toho 2,3 miliardy korun půjde na investice do zemědělských podniků. Zatímco u všech ostatních odvětví řeší vláda primárně cash flow, tedy různé druhy úvěrů, dotací či dávek, u zemědělců se řeší investice. Proč?

Cílem má být zvýšení soběstačnosti a snížení závislosti na dovozech, jak zdůraznil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Daleko k soběstačnosti přitom Česko má třeba v produkci vepřového. Podle Agrární komory se u nás vyprodukuje ani ne polovina celkové spotřeby vepřového masa. Zbytek se musí dovézt ze zahraničí. Tady by prý bylo potřeba přidat. K největším producentům vepřového masa patří Kostelecké uzeniny z holdingu Agrofert, který zajišťuje asi pětinu celkové tuzemské produkce vepřového a který je toho času ve svěřeneckém fondu, tudíž jeho někdejší majitel a současný premiér Andrej Babiš na něj nemá žádný vliv.


Komentář: Tři miliardy a hotovo? Kdeže. Armáda přijde o mnohem víc

Ondřej Stratilík

Mimochodem za katastrofální označil prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek už loni tuzemskou soběstačnost u drůbežího masa a vajec. A hádejte, kdo je v Česku největším producentem drůbežího masa nebo vajec. Budou tedy firmy z Agrofertu žádat i tyto peníze?

Malý a střední Agrofert

Program rozvoje venkova je určen pro malé a střední firmy. Víte, jak v minulost dopadly miliardy z tohoto programu, který je primárně určen na rozdělování evropských peněz? V roce 2018 při kontrole zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), že místo malých a středních podniků se o tři miliardy podělily hlavně velké firmy. Nejvíc – 614 milionů korun – získaly čtyři firmy z Agrofertu.

Stovky milionů pak šly zpracovatelům navázaným na Potravinářskou komoru, v jejímž čele tehdy stál Miroslav Toman, nyní ministr zemědělství. Program rozvoje venkova si tehdy v podstatě rozebraly po stovkách milionů korun kolosy jako Agro Měřín, Interlacto, Madeta, Hamé a firmy z koncernu Agrofert. Tedy všichni ti, co měli své zástupce v Potravinářské komoře, která zásadně promlouvá do toho, na co dotace půjdou.

Brusel přitom dosud řeší, zda byl Babiš při čerpání evropských dotací ve střetu zájmu, vyšetřování stále není u konce. Zřeknou se tedy firmy z holdingu dotačních peněz, než se vyřeší audit?

Na peníze pro malé a střední firmy přitom velcí hráči snadno dosáhnou. Fígl je v tom, že Program rozvoje venkova se dělí na několik menších opatření, to jsou dílčí programy a u některých z nich mohou žádat i velké společnosti. Třeba v současné době budou smět velké firmy žádat o peníze, které jdou na zlepšení životních podmínek zvířat. Má jít o balík šesti set milionů korun, mimochodem třeba na krizový boj s kůrovcem, který tragicky decimuje naše lesy, půjde lesníkům 400 milionů korun.

Nejvyšší priorita

Ministerstvo zemědělství zatím neřeklo přesnější kritéria pro přidělování aktuálně schválených miliard. Anebo kde konkrétně se bude zvyšovat soběstačnost. Máme přebytky hovězího a máme i přebytky obilovin. Zaměří se program třeba na ovocnáře a zelináře, kde máme obrovské nedostatky a kde je potřeba reagovat velmi rychle?

Je správné, že na peníze pro malé a střední firmy dosáhnou i velcí hráči?

Za úvahu také stojí fakt, jak moc devastující je koronavirová krize pro zemědělství a potravinářství. Soudě podle toho, jak rychle a hladce jim přiklepla vláda peníze, půjde o nejvyšší prioritu.

Zavřené restaurace a školy jistě producenti pocítí jako výpadek, nicméně nepůjde o krátkodobý výpadek? A nepokryje ho částečně zvýšená poptávka domácností? Hádejte, jaká je aktuálně poptávka po potravinách v obchodech?

Nemělo by zapadnout, že zemědělství mělo loni rekordní rok, co se týče produkce, a na dotacích si v odvětví rozdělili podporu ve výši 34,7 miliardy korun, jak uvedl nedávno Český statistický úřad.

Ministerstvo zemědělství nás jistě velmi brzy přesvědčí, že nejde o zneužití situace k tomu, aby se nasypaly peníze do Agrofertu nebo do firem, které mají rozhodující slovo v Potravinářské komoře.

Počkáme.