Menu Zavřít

Trumpův „Den osvobození“ je tady. Rozčarování z jeho celní války začíná být na trzích patrné

Autor: Depositphotos

Staronový americký prezident Donald Trump otřásá nejen politikou, ale i akciovými trhy, potažmo globálním hospodářstvím jako takovým. Jeho nepředvídatelné jednání představuje riziko pro hospodářský růst v mnoha zemích, přičemž dopady bude mít právě i na akcie jednotlivých firem. 

Právě na středu 2. dubna přitom šéf Bílého domu ohlásil takzvaný „Liberation Day“ neboli Den osvobození, jenž má být zdánlivou úlevou pro americkou obchodní politiku. Jeho součástí bude uvalení recipročních cel na americké obchodní partnery.

S novou sadou celních tarifů „na celý svět“, jež se chystá oznámit večer středoevropského letního času, si Trump klade za cíl zbavit USA nespravedlivé a nevýhodné asymetrie v obchodních vztazích se zahraničním, do kterých Spojené státy, respektive tamní ekonomiku dle jeho vnímání reality uvrhly předchozí americké administrativy.

Outstream Placeholder

Dostupné informace se sice liší, otevřeně se ale hovoří o možnostech, jako je víceúrovňový systém s až 20procentními cly na vybrané státy či reciproční cla s výjimkami. Podle předchozího vyjádření Bílého domu by tarify měly vstoupit v platnost téměř ihned.

„Na Trumpovo nepředvídatelné a chaotické chování, které v mnoha ohledech nebere v potaz ekonomické konsekvence, již reagují finanční trhy. Ty přitom vkládaly do Trumpa poměrně velkou naději. To jsme viděli prakticky od loňského podzimu, kdy dolar posiloval a americké akciové indexy rostly a atakovaly jedno historické maximum za druhým. Po více než dvou měsících je ale vše jinak – dolar již veškeré předchozí zisky odevzdal, americké akciové indexy jsou na rozdíl od evropských letos v mínusu a výnosy státních dluhopisů spadly. Nikoli však z důvodu poklesu inflačních očekávání, ale kvůli narůstajícím obavám ze snížení růstu americké ekonomiky,“ komentuje aktuální situaci hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Palec dolů Trumpově politice. Investoři se obávají, že se Bílý dům tentokrát na propady akciových trhů ohlížet nebude
Přečtěte si také:

Palec dolů Trumpově politice. Investoři se obávají, že se Bílý dům tentokrát na propady akciových trhů ohlížet nebude

Částečně dobrou zprávou je, že přímý dopad na Českou republiku by neměl být příliš velký. „Přece jen tam vyvážíme zboží za necelých 200 miliard korun, avšak obával bych se toho nepřímého. České firmy jsou hodně zastoupeny v dodavatelských řetězcích evropského automobilového průmyslu, který cly utrpí. Pocítíme problémy německých, stejně jako slovenských odběratelů. Subdodavatelské firmy tak mohou čekat pokles objednávek a budou si muset hledat nové trhy,“ uvádí pro Euro.cz hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Dalším nepřímým důsledkem může podle jeho vyjádření být přeorientování asijských exportérů na Evropu, kde budou hledat odbyt namísto USA. „Nikdo neví, kam až celní válka zajde, pokud bude radikálně reagovat EU. To poslední, co při anemickém růstu Unie potřebuje, je roztočení spirály cel na obou stranách Atlantiku,“ uzavírá Dufek.