Soud uvolnil dopravnímu podniku ruce. Může pronajmout reklamní plochy na autobusech

21. dubna, 12:33 - čap
21. dubna, 12:33

Dopravní podnik (DPP) bude moci pronajmout reklamní plochy na 300 autobusech. Městský soud v Praze zrušil dvě předběžná opatření, která plochy ponechávala v nájmu společnosti Rencar. Pře mezi dopravním podnikem a společností Rencar trvá už řadu měsíců a eskalovala v soudní boj.

Dopravní podnik teď chce reklamní plochy přenechat výherci lednového výběrového řízení. „Rozhodnutí Městského soudu v Praze jednoznačně vítáme. Je důkazem, že naše dlouhodobá snaha o transparentnější provozování reklamy v prostorách DPP se vyplácí,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva DPP Martin Gillar. „Soudní rozhodnutí je pro nás jasným signálem, že můžeme vypisovat výběrová řízení na pronájem volných reklamních ploch, neplatí tak tvrzení Rencaru o exkluzivitě,“ dodal.

Vítěz tendru získal právo na pronájem reklamních ploch pro 150 autobusů typu SOR NB12 a 150 autobusů typu SOR NB18. Za půlroční pronájem reklamních ploch nabídl podniku víc než tři miliony korun. „S jistou mírou zjednodušení lze říct, že zatímco ve výběrovém řízení jsme dosáhli nabídkové ceny nájmu 1750 korun za pronájem jednoho reklamního nosiče na půl roku, podle dvacet let staré a navíc podle našeho názoru neplatné smlouvy nám Rencar platí zhruba 385 korun za jeden reklamní nosič ročně,“ uvedl vedoucí odboru marketing a komunikace dopravního podniku Josef Voltr.

Dopravní podnik podle něj chce pokračovat v podobných poptávkových řízeních. „Už máme vytipované další možnosti. Již brzy také vyhlásíme velké výběrové řízení na pronájem všech ploch v majetku dopravního podniku,“ doplnil.

„K odůvodnění Městského soudu jsme kritičtí. Předběžná opatření měla preventivně zamezit dopravnímu podniku v krocích, které by poškozovaly Rencar. Ve spolupráci s DPP budeme dle platné smlouvy standardně pokračovat,“ konstatoval generální ředitel Rencaru Pavel Slabý. Přesto bude společnost Rencar bude rozhodnutí soudu respektovat.


Přečtěte si rozhovor se šéfem společnosti Rencar:

Pavel Slabý: O prodeji podílu Rencaru jsme nikdy neuvažovali


Rencar je podle Slabého připravený podat nové návrhy na předběžná opatření, pokud by se objevily jakékoli pokusy dopravního podniku omezit podnikatelské aktivity firmy. „Věřím, že se DPP ztotožní s názorem soudu a k ničemu takovému nedojde a předběžná opatření nebudou skutečně potřeba,“ zmínil.

Dopravní podnik vede s Rencarem soudní spor také o platnost smlouvy z roku 1997. Podle DPP je smlouva mezi společnostmi neplatná. „Tehdy ji mimo jiné podepsal v rozporu se stanovami DPP pouze jeden člen představenstva, měli být dva, a vykazuje řadu dalších vad,“ uvedl už dříve Martin Gillar. Podle Slabého ale bylo podepsáno konsolidované znění, které již za DPP podepsali dva členové představenstva.

Rencar vznikl v roce 1990 jako dceřiná společnost dopravního podniku. Od roku 2001 je jejím majoritním akcionářem Europlakat, který je součástí mezinárodní skupiny JCDecaux.

Více o kauze:

Soud rozhodl: Dopravní podnik musí Rencaru umožnit reklamu na autobusech

Boj Dopravního podniku a firmy Rencar o reklamu v metru vrcholí


Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít