Menu Zavřít

Sídlo filharmoniků bude na Vltavské, rozhodlo vedení Prahy

29. 8. 2017
Autor: Profimedia.cz

Nová pražská koncertní budova by mohla stát na Vltavské, hlavní město kvůli tomu nechá zpracovat urbanistickou studii okolí metra. O umístění haly v této lokalitě rozhodli městští radní. Městský Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha) by měl dokument připravit do konce února příštího roku. Následovat bude architektonická soutěž na halu. Nové sídlo filharmoniků by podle dřívějšího odhadu mohlo vzniknout mezi lety 2023 až 2025 a vyšlo by na dvě až dvě a půl miliardy korun.

V budoucnu by ji město buď mohlo pronajímat České filharmonii, nebo v něm může sídlit Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK.

Podle radního pro kulturu Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojakoalice) by v budoucnu mohli nový sál využít pražští filharmonici. V takovém případě by Česká filharmonie nadále sídlila v Rudolfinu a v nové moderní hale jenom hostovala.

Lokalitu Vltavské doporučila komise složená z politiků, zástupců IPR Praha a také členů Spolku pro výstavbu nové koncertní budovy v Praze, mezi kterými byli architekt Josef Pleskot nebo nedávno zesnulý dirigent Jiří Bělohlávek. „Komise se ve finále shodla, že nejvhodnější místo je Vltavská, která je ideální půdorysem a vlastnickými právy, protože většinu parcel vlastní Praha nebo Praha 7,“ uvedl Wolf.


Přečtěte si rozhovor s Adrianou Krnáčovou:

Adriana Krnáčová: Praze chybí velký koncertní sál, Rejnok to ale být nemusí

 Pražská primátorka Adriana Krnáčová


Město chce novou halu postavit kvůli nedostatečné kapacitě stávajících sálů. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) Praze navíc schází moderní architektura a právě koncertní hala představuje příležitost k vybudování atraktivní stavby. V metropoli nyní jsou tři větší objekty pro klasickou hudbu, a to Rudolfinum, Obecní dům a Kongresové centrum Praha. Podle vedení města však žádný z těchto sálů nemá dostatečnou kapacitu, v Obecním domě navíc nelze dělat ozvučené produkce a Kongresové centrum má problémy s akustikou.

BRAND24

Výhodami vybrané lokality je podle schváleného materiálu atraktivita umístění poblíž vltavského nábřeží a přímá vazba na veřejnou dopravu. Problémy může naopak znamenat nutnost částečně změnit územní plán, urbanistická nedořešenost celého prostoru Holešovic nebo poměrně mělce zahloubená stanice metra.

O stavbě nové koncertní síně se v Praze mluví od začátku devadesátých let. V minulosti se objevil návrh, aby na ostrově Štvanice stála budova přezdívaná Rejnok, kterou zesnulý architekt Jan Kaplický vytvořil pro České Budějovice. Od umístění objektu na Štvanici vedení města ustoupilo, projekt se nicméně může přihlásit do soutěže na Vltavské. Musel by se však přepracovat, protože Praha chce stavět budovu pro 1800 až 2200 návštěvníků, zatímco Kaplického návrh má zhruba poloviční kapacitu.

Dále čtěte:

Krnáčová: Z Prahy chceme vytvořit centrum světové architektury

Radní schválili proměnu magistrály. První přijdou na řadu parky a přechody


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).