Zeman zpochybnil smysl Senátu. Protestují Štěch i Sobotka

18. října 2016, 15:52 - čtk
18. října 2016, 15:52

Miloš Zeman dnes v rozhovoru pro Českou televizi vyjádřil pochybnosti o smyslu existence Senátu v České republice. Podle něj nízká volební účast v letošních senátních volbách ukazuje na to, že je lidem existence Senátu lhostejná. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by prezident republiky neměl napadat ústavní instituce. Prezident by měl hájit ústavu své země a ne ji svými výroky destabilizovat, míní místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Nízká volební účast v senátních volbách podle Miloše Zemana ukazuje, že je lidem jedno, zda horní komora Parlamentu existuje nebo ne. Pochybnosti o smyslu existence Senátu v České republice Zeman vyjádřil během rozhovoru pro Českou televizi. „Spíše je lidem jedno, zda Senát existuje, či neexistuje, protože kdyby si Senátu více vážili, tak bude ta volební účast vyšší. Je mi to líto,“ řekl prezident.

Prezidentova slova vyvolala kritiku mezi politiky. „Prezident Miloš Zeman by neměl napadat ústavní instituce,“ uvedl v reakci na prezidentovo zpochybnění smyslu Senátu předseda horní komory Parlamentu Milan Štěch (ČSSD). Své řekl i místopředseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS) „Prezident by měl hájit ústavu své země, ne ji svými výroky destabilizovat,“.

Štěch i Sobotka připustili, že nízká volební účast je problém, není ale „seriózní“ spojovat výsledek voleb s návrhem na zrušení Senátu, míní Štěch. O smyslu existence senátu je přesvědčen i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Vyřazování demokratických pojistek v klidných dobách se vymstí v časech horších. Takže Senát nerušit, i když by to bylo nesmírně populární,“ sdělil k Zemanovu výroku Sobotka (ČSSD).

Štěch: Senát má smysl

Podle Štěcha má Senát smysl. „Prokázal to svou usilovnou a trpělivou prací na zlepšování zákonů. V 60 procentech poslanci uznali, že změny navržené Senátem jsou změny k lepšímu. Naprostá většina horních komor parlamentů evropských zemí při opravách zákonů zdaleka tak úspěšná není,“ sdělil. Zeman podle něj může mít výhrady k jednotlivým osobám, ale neměl by napadat ústavní instituce. „Vyřazování demokratických pojistek v klidných dobách se vymstí v časech horších.

Zeman v televizi rovněž připomněl, že řešení několikrát navrhoval. Zavedl by prý povinnou volební účast, jako byla za Masarykovy první republiky. Pokud by lidé k volbám nešli, zaplatili by podle Zemana nějakou nepříliš vysokou, ale ne také úplně malou pokutu, a příště by si to rozmysleli, zda k volbám jít či nejít.

Do Senátu už letos Zeman nepřijde, nevidí důvod. Řekl, že jeho účasti brání senátní usnesení, které mu vyčítalo chování v prezidentské funkci. Podle něj by ho neměl poučovat někdo, kdo má menší důvěru veřejnosti.

V letošních senátních volbách byla nejúspěšnější KDU-ČSL, která vyhrála v devíti z 27 obvodů. Podle prezidenta měli výhodu v tom, že za lidovce kandidovali osvědčení komunální politici, k vítězství jim poblahopřál.

Pro zbývající dvě vládní strany - ČSSD a ANO - skončily volby nezdarem. ANO získalo stejně jako STAN a ODS tři mandáty, sociální demokraté dokázali zvítězit jen ve dvou obvodech stejně jako TOP 09 a Severočeši.cz. Zastoupení KSČM v Senátu zůstane jednočlenné.


Přečtěte si:

Visegrádská čtyřka podle Zemana plní své poslání

Ovčáček: Za zpoždění letu mohou dispečeři. Ti vinu odmítají


Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít