Sobotka zahájil schůzky s ministry. Podle Babiše odvádí pozornost

14. listopadu 2016, 17:38 - čtk
14. listopadu 2016, 17:38

Jednáním s ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO) zahájil dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) sérii bilančních schůzek s ministry své vlády. S Ťokem však nehovořil o jeho možném konci na ministerstvu, o kterém někteří sociální demokraté včetně předsedy vlády mluvili během víkendu. Sobotka uvedl, že další pokračování ministrů ANO a KDU-ČSL probere později s předsedy jejich stran. Ťokovou prioritou ve zbytku volebního období bude otevřené výběrové řízení na správu mýtného systému, uvedl Sobotka.

Dále se s ministrem bavil o čerpání evropských dotací a přípravě klíčových dopravních staveb včetně plánovaného otevření dálnice D8. Šéf ANO Andrej Babiš dnes Sobotkovy schůzky označil za odvracení pozornosti od problémů ČSSD.

Sobotka v sobotu v Právu řekl, že Ťok by mohl odvádět lepší práci. Uvažoval by o jeho výměně, kdyby mohl udělat revizi u členů vlády z koaličních stran. Koaliční smlouva však podmiňuje změny u resortů ANO a lidovců souhlasem jejich předsedů. V souvislosti se změnou ministrů v čele resortů ČSSD, kterou Sobotka ohlásil v pátek, premiér Babiše a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka několikrát vyzval, aby změny zvážili také. Oba sdělili, že o nich neuvažují.

Ťok z dnešní schůzky neměl pocit, že by měl být odvolán. Setkání mělo vymezit hlavní cíle, kterých má úřad v příštím roce dosáhnout, uvedl premiér. Prioritou má být vypsat v polovině příštího roku otevřené výběrové řízení na správu mýtného systému. Ministerstvo prosadilo tříleté prodloužení smlouvy s nynějším dodavatelem, společností Kapsch, po konci letošního roku, kdy vyprší původní smlouva. Podle Ťoka šlo o nezbytnou podmínku, aby mohl resort novou soutěž vypsat.

Přečtěte si komentář Petra Holce: Sobotka bouchl do stolu... A všichni se znovu smějí

Další oblastí, která premiéra v resortu dopravy zajímala, je čerpání dotací z evropského operačního programu doprava II. Ministerstvo pro místní rozvoj jej zahrnulo mezi programy, u nichž je nebezpečí, že evropské peníze nebudou vyčerpány. Podle Ťoka ale není čerpání tohoto sedmiletého dotačního programu ohroženo.

Vicepremiér Babiš označil Sobotkův plán sejít se všemi ministry za odvracení pozornosti od vnitřních problémů ČSSD. Mrzí ho, že do toho Sobotka zatahuje i jeho hnutí, protože podle něj nejde o bilancování, ale marketingový tah. Avizovaným obsazením resortu ministerstva zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem a ministerstva pro lidská práva Janem Chvojkou (oba ČSSD) si Sobotka kupuje některé regiony, řekl Babiš.


Podívejte se na nedávné průzkumy, které ukazují možný pád ČSSD:

ČSSD má nejnižší preference od Grossovy aféry

Pád ČSSD nový průzkum nepotvrzuje. ANO po volbách ztratilo


Sobotka v pátek oznámil, že ve vládě skončí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (oba ČSSD). S ostatními šéfy resortů se chce v příštích týdnech sejít. Na toto úterý má v plánu jednání s ministrem průmyslu Janem Mládkem a šéfem diplomacie Lubomírem Zaorálkem (oba ČSSD).

Z ankety ČTK vyplynulo, že část dopravních odborníků a profesních svazů v dopravě vyčítá Ťokovi postup u mýta i nedostatek připravených projektů, které by bylo možné okamžitě začít stavět. Pozitivně naopak hodnotí personální stabilizaci Ředitelství silnic a dálnic. Většině z nich by výměna na postu šéfa resortu dopravy vadila.

Čtěte dále:

ČSSD se chce zbavit Ťoka. Kvůli svým kšeftům, tvrdí Babiš

Němeček a Dienstbier skončí 30. listopadu. Zeman se změnami souhlasí


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás…
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít