Slovensko se rozloučilo s exprezidentem Michalem Kováčem

13. října 2016, 16:13 - čtk
13. října 2016, 16:13

Státním pohřbem se dnes Slovensko rozloučilo s prvním prezidentem po vzniku samostatného státu v roce 1993 Michalem Kováčem, který zemřel minulý týden na selhání srdce. Obřad začal dopoledne kondolencemi na Bratislavském hradě, odpoledne se konala zádušní mše.

Na první státní pohřeb politika v novodobé historii Slovenska přijel také český prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce v úřadu Václav Klaus. Česká delegace ale dorazila se zpožděním až na závěr kondolencí a rakvi s pozůstatky slovenského prezidenta se podle portálu sme.sk poklonila na hradním nádvoří.

„Důvodem bylo špatné počasí při letu do Bratislavy,“ vysvětlil zdržení Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Kromě zahraničních delegací se posledního rozloučení s Kováčem zúčastnili také přední současní a bývalí slovenští politici. Kondolence Kováčově choti, dvěma synům a nevlastnímu bratrovi bývalého slovenského prezidenta se odehrávaly v Rytířské síni Bratislavského hradu, kde se s Kováčem mohla již ve středu rozloučit veřejnost.

Zněly zvony

Po skončení kondolencí příslušníci čestné stráže přemístili rakev na dělovou lafetu taženou vojenským vozidlem. Smutečný průvod se pak přesunul do nedalekého Prezidentského paláce. Ulici, kterou procházel průvod, lemovali vojáci i veřejnost, v metropoli se na několika minut rozezněly zvony.

Během ceremoniálu na nádvoří Prezidentského paláce zazněla státní hymna a z nábřeží řeky Dunaj dělostřelecké salvy. Po skončení oficiální části se z davu lidí, kteří se shromáždili u Prezidentského paláce, ozval potlesk.

Současný slovenský prezident Andrej Kiska v projevu během zádušní mše v katedrále svatého Martina řekl, že Kováč se nelekl odpovědnosti za směřování Slovenska.

Porazil politické zlo

„I díky slovům a činům Michala Kováče bylo politické zlo 90. let poraženo. I díky jeho statečným rozhodnutím, způsobu, jakým vykonával funkci hlavy státu, zůstaly dějiny samostatného Slovenska historií svobodného a demokratické státu, který se stal součástí sjednocené Evropy,“ řekl Kiska. Zmínil také únos Kováčova syna Michala do zahraničí v roce 1995, z něhož byla za vlády autoritářského premiéra Vladimíra Mečiara podezřelá slovenská tajná služba.

Kiska se v projevu také nepřímo vyslovil za zrušení amnestií, které v roce 1998 udělil Mečiar a které brání vyšetření zavlečení syna zesnulého exprezidenta do Rakouska. V minulosti návrhy na zrušení amnestií ve sněmovně opakovaně nepodpořili poslanci sociálních demokratů premiéra Roberta Fica.

Kováčova rodina se rozhodla uložit ostatky exprezidenta v rámci soukromého pohřbu na hřbitově v širším centru slovenské metropole, kde je pohřben například herec Július Satinský.

Kováč, kterého léta trápila Parkinsovova choroba, zemřel ve věku 86 let. Jeho funkční období v prezidentském úřadu v letech 1993 až 1998 poznamenaly spory s Mečiarem, který podle slovenských medií pozvánku na poslední rozloučení s Kováčem nedostal. Před rozdělením Československa byl Kováč posledním předsedou Federálního shromáždění ČSFR.


Čtěte dále:

Mečiarův pobočník Lexa žaluje zesnulého exprezidenta

Ve věku 86 let zemřel bývalý slovenský prezident Kováč


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít